109- پاسخ به چند پرسش درباره نوشته 108

س-  من به يك هوميوپات مراجعه كرده‌ام و او اصلا به كتاب مراجعه نكرده و دارو به من داده. اين با حرف شما نمي‌خواند. لطفا توضيح دهيد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

ج- چند حالت ممكن است پيش آمده باشد:

1- هوميوپات جزء آن دسته‌اي است كه ترجيح مي‌دهند به محفوظات تكيه كنند. در اين روش شخص به احتمال بسيار فراوان در تشخيص داروي شما دچار اشتباه خواهد شد.

2- شما يك بيماري حاد گرفته‌ايد كه علائم بسيار مشخصي دارد. (مثلا آفتاب‌زدگي با علائمي بسيار مشخص.) چون داروهاي آفتاب‌زدگي سه چهار داروي خاص هستند، هوميوپات نياز به مراجعه به كتاب ندارد. بلافاصله علائم شما را با يكي از آن سه چهار دارو تطبيق مي‌دهد و داروي مناسب را انتخاب مي‌كند.

3- هوميوپات شما را به سالن انتظار مي‌فرستد و مي‌گويد صبر كنيد تا داروي شما را تهيه كنم. زماني كه شما بيرون مي‌رويد، او به كتاب‌ها مراجعه مي‌كند و داروي شما را تهيه مي‌‌كند. بنابراين شما مراجعه وي به كتاب را نمي‌بينيد.

4- هوميوپات از نرم‌افزارهاي اين كتاب‌ها استفاده مي‌كند. بنابراين باز شما ممكن است كتابي نبينيد.

5- هوميوپات بسياربسيار متبحر است و نيازي به استفاده از كتاب ندارد. (بسيار نادر است و احتمال بسيار كمي دارد كه چنين كسي را ببينيد.)

 

س- خود بنيانگذار هوميوپاتي (دكتر هانمن) چي مي‌كرده؟ او كه چنين كتاب‌هايي نداشته است.

ج- بلي. هانمن شخصا 100 داروي بسيارمهم هوميوپاتي را كشف كرده و علائم آنها را شناسايي نموده است و در طول دويست سال اخير داروها به 5000 رسيده. بنابراين او انتخاب‌هاي كمتري داشته و در ثاني چون خودش آن داروها را بررسي كرده تبحر بسيار زيادي بر آنها داشته. عملا خودش كتاب ناطق بوده و نيازي به استفاده از كتاب نداشته. (البته در سال‌هاي پاياني عمر كه هم كهولت سن داشته و هم گستره داروها بيشتر مي‌شده، براي خود رپرتوري ساده‌اي ساخته است.)

 

س- خوب اين داروهاي مشابه كه به بيمار داده مي‌شود، يعني اين كه در او توليد بيماري مي‌كند. اين كار منجر به عوارض (Side effect) نمي‌شود؟

ج- همانطور كه در نوشته‌هاي پيشين ‌گفته‌ام:

1- داروهاي هوميوپاتي عوارض شيميايي ندارند.(نوشته شماره  85)

2- براي درمان، نياز به دار داريم و دارو خود، يك عامل بيماريزا داريم. (نوشته شماره 105)

3- در هوميوپاتي دوز بسيار ناچيز (در حد صفر) و دارو مشابه است. تجربه نشان مي‌دهد كه اين امر منجر به درماني ملايم، پايدار و هميشگي مي‌شود.

 

س- انتخاب داروي صحيح از بين آن چندميليون حالت كه شما گفتيد، آن هم از روي كتاب، سخت نيست؟ چرا از كامپيوتر استفاده نمي‌شود؟

ج- متدولوژي (روش‌شناسي) انتخاب داروي صحيح بسيار دشوار است، اما وقتي بر متدولوژي مسلط باشيد، يافتن خود دارو چندان دشوار نيست. (همان روش‌شناسي است كه هوميوپات را هوميوپات مي‌كند، وگرنه هركسي مي‌توانست شخصا اقدام به تشخيص داروي مشابه كند!) بايد روش استخراج علائم و يافتن داروي مشابه را بدانيد. بلي. از آنجا كه با يك بانك اطلاعات سر و كار داريم، كتب هوميوپاتي به شكل نرم‌افزار هم درآمده‌اند و بعضي افراد از نرم‌افزار استفاده مي‌كنند و برخي از كتاب.

/ 3 نظر / 6 بازدید
سوفي

سلام.اولا اول شدم ثانيا چقدر تخصصي شده وب لاگتون.از نوشته هاي غير هوميوپاتي هم بنويسيد.هر چند اين اطلاعات هم خيلي جالبن

سينرژي

سلام آقاي مهندس، ببخشيد، سلام آقاي دكتر. سوال ديگري كه من دارم اين است كه قبلا گفتي بعضي از داروهاي هوميوپاتي از بافتهاي انسان تهيه مي شود. اگه ممكنه در اين مورد بيشتر توضيح بده. شاد باشي.

الف ـر

سلام اين ۴۰۰۰ هزار و اندي اثر يك دارو!! كه در مطلب قبلي به اون اشاره كردين رو چطور كشف كرده اند؟!!!!