561- در اهمیت فناوری

سه‌سال پیش، همین روزها بود که دوربین دیجیتالی فعلی خود را خریدیم. الان نگاه می‌کنم می‌بینم شماره‌ی عکس‌ها به 7000 رسیده است.  یعنی میانگین 6 عکس در هر روز.

چنین می اندیشم که تمام عکس های دوران کودکی ما به اندازه‌ی عکس‌های یک جشن تولد یک کودک فسقلی امروزی هم نیست و تمام عکس‌های دوران کودکی و جوانی پدر و مادران ما، سرجمع، شاید 20 عکس هم نباشد.

همین ما، دانشجوهای دهه‌ی 70، یک اردو که می‌رفتیم با چه بدبختی‌ای عکس می‌گرفتیم و یک نفر قهرمان فداکار، مسوول تکثیر عکس‌ها می‌شد. پول جمع می‌کرد، پشت‌نویسی می‌کرد و ... الان اگر یک وسیله‌ی جیبی مثل موبایل داشته باشی و یک اتصال اینترنت، می‌توانی عکسی را که گرفته‌ای ظرف چند لحظه در یک شبکه‌ی اجتماعی در اختیار میلیون‌ها نفر بگذاری.

پیشرفت فناوری، حقیقتا تاثیر شگرفی بر زندگی و ارتباطات مردمان گذاشته و من به جد، باور دارم که نظریه‌پردازان دنیای امروز، به ویژه در حوزه‌هایی مانند ارتباطات، علوم اجتماعی، روانشناسی، آموزش، جامعه‌شناسی، هنر ... باید شناخت بیشتری از تکنولوژی داشته باشند و اصولا بدون شناخت عمیق چنین وضعیتی، نخواهند توانست تحلیل مناسبی از وضعیت اجتماع داشته باشند. دنیای مجازی، مدت‌هاست که بسیار هم حقیقی شده است و نمی‌توان و نباید آن را نادیده گرفت.

/ 3 نظر / 5 بازدید
مهتا محمدی

تازه شم ما خانوما وقتی یه عده تو اردو عکس مینداختن فرار میکردیم که تو عکس نیفتیم مبادا برامون دردسر درست شه. ولی الان به طرف میگم یه عکس از عروسیت برام ایمیل کن ،میگه همشو گذاشتم تو فیس بوک ،برو ببین.:) تازه ترشم این فناوری رایتله ،که تلویزیون بدجوری تبلیغشو میکنه و دیروز آیت اله مکارم فتوا داده که استفاده کردن از رایتل واسه مقلدینش حرامه چون منشاء فساده.

حمید آزادی

سلام اکبرجان فقط از 7000 عکست روی هارد اکسترنال یه بکاپ بگیر، یه وقت نپره. ضمنا اگر یادت باشه اون آدم فداکاری که یادش کردی که زمان دانشجویی عکس می گرفت و تکثیر می کرد عمدتا بنده حقیر (مهندس العکاس) بودم.