189- ارگانون

یکی از مهمترین کتابهای رشته پزشکی هومیوپاتی کتاب ارگانون (Organon of medicine) هست که ساموئل هانمن بنیانگذار هومیوپاتی اون رو تالیف کرده و  در طول حیاتش شش بار اون رو مورد تجدید نظر اساسی قرار داده. این کتاب ششم ارگانون، چکیده ده‌ها سال تلاش هانمن برای درک اصول و مبانی هومیوپاتی است و کتابیه که چنان باوسواس و دقتی نوشته شده که حتا یک جمله یا کلمه بی‌ارتباط و اضافه در اون نیست. در واقع عصاره تمام زندگی هانمن در همین کتابه. یکی از استادان بزرگ این رشته تعریف می‌کرد این کتاب رو که می‌خونید از هیچ کلمه‌ای نباید سرسری بگذرید. شخص بسیار باهوش و دقیق و سختگیری مثل هانمن نیومده در این کتاب قصه بگه، حاصل سال‌ها تجربه و رنج و زحمت و تفکر رو توی این کتاب ریخته.

(البته از دید ما که طرفدار هومیوپاتی هستیم واقعا تاریخ پزشکی رو می‌شه به دو دوره قبل و بعد از ارگانون-هانمن تقسیم کرد. چون در هومیوپاتی اصولا بنیان پزشکی از نو ریخته شده و طرحی نو درانداخته شده.)

*

وقتی اون استاد داشت درباره وسواس در مطالعه و درک ارگانون صحبت می‌کرد ناخودآگاه به خودم گفتم وقتی همچین کتابی رو باید با چنین دقتی خوند، کتابی مثل قرآن رو باید چه جوری خوند؟

 

/ 7 نظر / 7 بازدید
MohseN NeO

SalaM DosTe Aziz WeBlogE ghAshaNgi Dari ! 1 gOosHe NegaHi be WebloG va BaXe eL2 haM daShte Bash ...... MohseN NeO 4 eL2

سحر

واقعا همينطوره. در ضمن از اينكه بعد از ازدواج نظرت در اينگونه نظرات عوض نشده خوشحالم. در ضمن ما تازه كارا منتظر شما هستيم

سحر

سلام يادم رفت بگم . من شما و سوفی را لينک کردهام. اشکال نداره؟ راستی منو نشناختين؟ يه روز ظهر جمعه- شما و سوفی رو ملاقات کرديم!

سحر

سوفی منو خوب می شناسه. سلام منو بهش برسونيد و بگيد يه نفر که عدد ۳۱۱ را خيلی دوست داره و ۳۲۱ و ۲۰۰ و خلاصه ...

الف- خ

می تونم بپرسم برای خواهرتون چه اتفاقی افتاده؟

راه ميان‌بر

با سلام به الف -خ. خواهرم چندسالي است كه دعوت حق رو لبيك گفته.

بيتا

دلم ميخواد