569- بازگشت به ایران (3): فناوری ارتباطات و اطلاعات

وضعیت ICT ایران در این چند سال واقعا دگرگون شده است. درست است که وقتی در خارج از ایران بودم، دوستان داخل ایران زیاد غر می‌زدند، ولی به نظر من اوضاع اینترنتی (به جز بحث فیلترینگ) بسیار بهتر از گذشته است.

بانک‌ها خدمات اینترنتی دارند، خرید بلیت راه‌آهن به صورت آنلاین به‌راحتی قابل انجام است، بیشتر مغازه‌ها مجهز به دستگاه کارت‌خوان هستند، بانک‌های عضو شبکه‌ی شتاب کارت یکدیگر را می‌پذیرند و بسیاری از آنها اپلکیشن ویژه‌ی گوشی دارند، بسیاری از خدمات از طریق پیامک قابل انجام است، برخی امور اداری اینترنتی شده است، دیگر به‌زحمت می‌توان در خانه‌ی دوست و آشنا مودم dial-up پیدا کرد و تقریبا همه به اینترنت ADSL (با و بدون سیم) مجهز هستند، سرعت اینترنت در شهرستان‌ها واقعا خوب است ...

خود من بسته‌ی اینترنتی ماهانه‌ی ایرانسل را بر روی گوشیم فعال کرده‌ام. 2 گیگابایت ظرفیت دارد و تنها 10 هزار تومان هزینه. در مقایسه با امارات، خیلی سریع نیست ولی تا حد قابل قبولی کارهایم راه می‌افتد و دست کم کارهای بانکی و ایمیلی و مطالعه‌ی اخبار، به‌خوبی با این سرعت قابل انجام است. بسته‌های ADSL خانگی هم (در مقایسه با امارات) واقعا ارزان هستند.

...

در مجموع، من وضعیت ICT را بسیار بهتر از زمانی می‌دانم که ایران را ترک کرده بودم، ولی سرعت برای استفاده از امکاناتی مانند یوتیوب همچنان پایین است.

توضیح: ICT کوتاه‌شده‌ی  Information Communication Technology یا فناوری ارتباطات و اطلاعات است.

/ 3 نظر / 7 بازدید

خوبه لااقل توي ذوقت نخورد. اميدوارم بهتر بشه. چند وقت پبش سايت ويكي مپيا فيلتر بود،‌من شخصا ايميل زدم به مركز بررسي فيلترينگ و چند بار هم پيگيري كردم. اول قبول نكردند و مي گفتند كه فيلتر شدنش درسته. اما بالاخره رفع فيلتر شد! فكر كنم همه اگر در خواسته هاي به حقمون پافشاري بيشتي كنيم،‌اوضاع بهترتر بشه!!

شادمهر

سلام. ببخشيد اسم خودم يادم رفت. يادداشت اولي من بودم. قربانت./

ناصر

اگر بپذیریم اینترنت در دسته سرویسها و خدمات قرار میگیره با مقایسه انتهایی پست قبلی باید نتیجه بگیریم که اینترنت در ایران نسبت به خیلی کشورهای دیگه ارزانتر است که البته درسته ولی پارامتر کیفیت این معادله رو به هم میریزه و البته به نظر من در مورد سایر خدمات هم همینطوریه یعنی خدماتی که در ایران میگیریم ارزان هستند ولی با کیفیت پایین تر از سایر کشورها و چون به این سطح خدمات عادت کردیم به چشم مون نمیاد. مثالهایی مختلفی برای این موضوع میشه زد.