612- ستارگان من: 3+1

5سال پیش در همین روزها، من و همسرم سه میهمان ارجمند در دبی داشتیم. سه مادر. این سه، نمونه‌هایی از زنان ارجمندی هستند که در طول زندگی‌ام شناخته‌ام.

*

1- مادر همسرم. سی‌سال پیش با داشتن فرزندان  متعدد، شوهرش را از دست داد و با تمام دشواری‌های زندگی در یک منطقه‌ی سردسیر و محروم کوهستانی، فرزندانی برومند و تحصیل‌کرده و خوش‌نام پروراند. کسی که علیرغم دهه‌ها زندگی سخت و دشوار، روحیه‌ی شوخ‌طبع خود را حفظ کرده و شخصیتی پیگیر و کارگشا دارد. ماجرای «مادر زن»، دست‌کم برای من یک افسانه‌ی خنده‌دار است. خوش به حالم!

2- خاله‌ام. در طول ده‌سال زندگیم در تهران، همیشه خانه‌اش برایم همچون خانه‌ی مادری بود. کمتر زنی را به صراحت، بی‌تعارفی و بی‌ریایی او دیده‌ام. فارغ است از نظر این و آن. از آن آدم‌ها که در نگاه اول گمان می‌کنی خشن‌اند، ولی در باطن بسیار مهربانند.

3- مادرم. به رغم هوش سرشار دوران کودکی، اجازه‌ی مکتب‌خانه‌رفتن نیافت. در اوج جوانی پدر و مادرش را به فاصله‌ای کوتاه از دست داد و در میان‌سالی نیز دخترش را ! کسی که گمان نمی‌کنم یک‌صدم رنج‌هایی را که در زندگی کشیده، بتوانم تحمل کنم.

*

3+1: خوش دارم به این سه انسان ارجمند، پدرم را نیز اضافه کنم. کسی که در جوانی پدرش را از دست داده. از 13سالگی تا کنون برای تامین معاش خود و خانواده‌اش به‌سختی کار کرده و اکنون با آن که ثروتمند نیست، از محترم‌ترین و خوش‌نام‌ترین مردم شهرش است.

*

شاید برای بعضی، امضاگرفتن از فلان فوتبالیست یا بازیگر افتخار باشد، ولی ستارگان من، همین 3+1 و نظایر آنها هستند. افرادی که هرچند مدیرکل و دکتر و وکیل و وزیر و جناب و بازیگر و خواننده و فوتبالیست و  مجری رسانه و ... نیستند، بیشتر از بسیاری از افراد نام و نشان‌دار، به من راه و رسم زندگی آموخته‌اند.

درست است که به دلیل سال‌ها کار و تلاش بی‌وقفه، وقت نداشته‌اند فلان کتاب را بخوانند، فلان متفکر را نمی‌شناسند، فلان فیلم را ندیده‌اند، بلد نیستند انگلیسی حرف بزنند، تفاوت مایکروسافت و اپل را نمی‌دانند، در خیابان کسی به دنبال امضای آنها نیست ... اما چه باک؟ اگر من و همسرم امروز دست در جیب کسی نمی‌کنیم، شکم‌باره و دله نشده‌ایم، احترام به مردم و مال مردم برایمان اهمیت دارد، مواد مخدر و ده‌ها درد بی‌درمان دیگر وارد زندگی‌مان نشده است ... همه و همه را مدیون دامان چنین افرادی هستیم.

*

امیدوارم که خداوند این آموزگاران گم‌نام را –که حتما در اطرافیان شما هم هستند- تندرستی و برکت دهد و ما را بیشتر قدرشناس آنان قرار دهد.

/ 3 نظر / 6 بازدید
مهتا

این نگاه شما قابل ستایشه و خداوند هم ازش به عنوان عبادت نام برده. برای همه ی این 4نفر آرزوی سلامتی و شادی روزافزون دارم.

منصوره

سلام تازه وقتی از خونه میام بیرون و یا قصه زندگی همچین آدمایی رو میخونم احساس حقارت میکنم و از خودم خجالت میکشم که به خاطر زخم هایی که از زندگی خوردم اینهمه ناامیدم. دم همشون گرم. مامان منم یکی از همین رنج کشیده هاست گاهی این آدمای بزرگ خیلی بهمون نزدیکند،اونقدر که نمیبنمشون

مقداد غمگسار

سلام بسیار زیبا بود معمولا برای کسی پیام نمی زارم ولی متنت تاثیر گذار بود امیدوارم همه قدر این نعمت ها رو بدونیم و تا آخر عمر دست بوسشون باشیم .