612- ستارگان من: 3+1

5سال پیش در همین روزها، من و همسرم سه میهمان ارجمند در دبی داشتیم. سه مادر. این سه، نمونه‌هایی از زنان ارجمندی هستند که در طول زندگی‌ام شناخته‌ام.

*

1- مادر همسرم. سی‌سال پیش با داشتن فرزندان  متعدد، شوهرش را از دست داد و با تمام دشواری‌های زندگی در یک منطقه‌ی سردسیر و محروم کوهستانی، فرزندانی برومند و تحصیل‌کرده و خوش‌نام پروراند. کسی که علیرغم دهه‌ها زندگی سخت و دشوار، روحیه‌ی شوخ‌طبع خود را حفظ کرده و شخصیتی پیگیر و کارگشا دارد. ماجرای «مادر زن»، دست‌کم برای من یک افسانه‌ی خنده‌دار است. خوش به حالم!

2- خاله‌ام. در طول ده‌سال زندگیم در تهران، همیشه خانه‌اش برایم همچون خانه‌ی مادری بود. کمتر زنی را به صراحت، بی‌تعارفی و بی‌ریایی او دیده‌ام. فارغ است از نظر این و آن. از آن آدم‌ها که در نگاه اول گمان می‌کنی خشن‌اند، ولی در باطن بسیار مهربانند.

3- مادرم. به رغم هوش سرشار دوران کودکی، اجازه‌ی مکتب‌خانه‌رفتن نیافت. در اوج جوانی پدر و مادرش را به فاصله‌ای کوتاه از دست داد و در میان‌سالی نیز دخترش را ! کسی که گمان نمی‌کنم یک‌صدم رنج‌هایی را که در زندگی کشیده، بتوانم تحمل کنم.

*

3+1: خوش دارم به این سه انسان ارجمند، پدرم را نیز اضافه کنم. کسی که در جوانی پدرش را از دست داده. از 13سالگی تا کنون برای تامین معاش خود و خانواده‌اش به‌سختی کار کرده و اکنون با آن که ثروتمند نیست، از محترم‌ترین و خوش‌نام‌ترین مردم شهرش است.

*

شاید برای بعضی، امضاگرفتن از فلان فوتبالیست یا بازیگر افتخار باشد، ولی ستارگان من، همین 3+1 و نظایر آنها هستند. افرادی که هرچند مدیرکل و دکتر و وکیل و وزیر و جناب و بازیگر و خواننده و فوتبالیست و  مجری رسانه و ... نیستند، بیشتر از بسیاری از افراد نام و نشان‌دار، به من راه و رسم زندگی آموخته‌اند.

درست است که به دلیل سال‌ها کار و تلاش بی‌وقفه، وقت نداشته‌اند فلان کتاب را بخوانند، فلان متفکر را نمی‌شناسند، فلان فیلم را ندیده‌اند، بلد نیستند انگلیسی حرف بزنند، تفاوت مایکروسافت و اپل را نمی‌دانند، در خیابان کسی به دنبال امضای آنها نیست ... اما چه باک؟ اگر من و همسرم امروز دست در جیب کسی نمی‌کنیم، شکم‌باره و دله نشده‌ایم، احترام به مردم و مال مردم برایمان اهمیت دارد، مواد مخدر و ده‌ها درد بی‌درمان دیگر وارد زندگی‌مان نشده است ... همه و همه را مدیون دامان چنین افرادی هستیم.

*

امیدوارم که خداوند این آموزگاران گم‌نام را –که حتما در اطرافیان شما هم هستند- تندرستی و برکت دهد و ما را بیشتر قدرشناس آنان قرار دهد.

/ 3 نظر / 3 بازدید