345- نوروز در امارات

در کشور امارات، بین ایرانی‌ها، من هیچ رسم و آیینی را قوی‌تر از عاشورا، مراسم شب قدر و نوروز ندیده‌ام. مردم نه برای حسین‌شان، نه برای دل‌های شکسته‌شان و نه برای نوروز کهن‌شان، نیاز به هیچ فشار و اجبار و فراخوان و اطلاعیه‌ای ندارند.

در این مناسبت‌ها یکدفعه همه را کنار هم می‌بینی. ایرانی و افغانی، دارا و ندار، جنوبی و شمالی و شرقی و غربی ... همه در کنار یکدیگر جمع می‌شوند.

باید خارج از ایران بود که واقعا دید نوروز چقدر زنده و چقدر جزئی از وجود یک ایرانی است. کودکان با چه شوقی سر سفره هفت‌سین می‌نشینند و چطور تمام خیابان‌های یک شهر را می‌گردی که هفت‌سینی ببینی و بخری و بر سر سفره‌ای بنشینی که هزاران سال است نیاکان ما آن را پهن کرده‌اند.

 

هنوز چند روزی مانده، ولی نوروزتان پیروز و پویا و سرشار از تندرستی و امید و شور و شیدایی باد!

*

تبصره برای دوستان:

من و همسرم نوروز امسال به ایران نمی‌آییم. اگر شما بیایید اینجا حسابی خوشحال می‌شویم. بی‌تعارف!

 

/ 17 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عبداله

سال نو شما هم مبارک

فرزام

ممنون علی جان... سال نوی شما هم مبارک... راستی اونجا چهارشنبه سوری هم خبری هست یا نه؟

علیرضا مجاهدی

سلام من نیز سال نو را به شما و خانواده محترم تبریک عرض میکنم. امیدوارم شاهد موفقیتهای روز افزون شما باشیم.

راه میانبر

بله فرزام جان معمولا ایرانی های اینجا جای مشخصی رو -مثلا یک پارک یا جای مشخصی از بیابان - تعیین میکنند و مراسم رو برگزار میکنند. داخل شهر و خیابون البته امکان سروصدا و ترقه و آتش نیست. ولی در اجتماع خیلی وسیعی به شکل هماهنگ شده این کار انجام میشه که معمولا حرکات موزون و خواننده و ... هم داره. البته بنده تا به حال چهارشنبه سوری های اینجا رو نرفتم.

سعيد مقيمي

سلام علي جان بهار اومده ...كمي زودتر از عيد و سال نو ... ! جات خالي برات يه دل بهاري و پر شكوفه و پر لطافت و طراوت آرزو مي كنم. و اميدوارم توي سال جديد ببينمت ! شاد باشييد (هردوتون - شايدم بيشتر؟!!) [گل]

سینرژی

سلام سالی سرشار از موفقیت برایتان آرزومندم. کماکان برای تابستان منتظریم

شادمهر

سلام اکبرجان! سال نو مبارک. سلام برسونید. حالا که تو نیومدی ماهم نمیاییم. این به اون در!!

مهرداد

[لبخند]سال نو شما هم با کمی تاخیر مبارک. ببخشید تهران نبودم. راستی من دکتر شهردار نیستم.[تعجب]

رویا

سلام و سال نو مبارک شنیدم مهمون دارید خوش به حالتون-شون

ahmadid

سلام اولا از لطف شما ممنون وبعد اين كه شما تو امارات مشغول چه فعاليتي هستيد وكمي بيشتر براي من بگوئيد وتوي اين بحران اقتصادي وضع چگونه است ما شنيده ايم انجا با ركود توريست ودر آمد وكار مواجه است ./