87- سالروز تولد ساموئل هانمن، بنيانگذار هوميوپاتي

Hahnemann2.jpg

 

در شماره 23 اين وبلاگ، يك سال پيش به مناسبت 21 فروردين، زادروز تولد ساموئل هانمن، بنيانگذار هوميوپاتي مطلبي نوشتم.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

الان درست قلم به اختيارم نيست. (منظورم همان كي‌بورد است!)

سرنوشت آدمي هم چه فراز و فرودهايي دارد. روزي را به خاطر مي‌آورم كه ترم پنجم بودم، سال ۷۵ در «خوابگاه داخل» دانشگاه علم و صنعت، ديدم در كتابخانه هم‌اتاقي‌ام يك كتاب همين طوري افتاده و دوستم –خدانگهدارش باشد- خودش اصلا نمي‌دانست اين كتاب را براي چه خريده. كتاب «يك» با موضوع «كوانتوم، عرفان و درمان، پزشكي هوميوپاتي». تاليف دكتر مسعود ناصري. خواندمش! عجب تاثيري روي من داشت. با خودم عهد كردم كه پزشكي هوميوپاتي را اگر شد، روزي فرا خواهم گرفت.

گردش زمانه مرا برد تا سال 79 كه دوست عزيز ديگري – كه بسيار براي من گرامي است و اگر تشويق او نبود، من فراري از مدرسه و مكتب هوميوپاتي نمي‌آموختم – باعث شد كه شروع به يادگيري هوميوپاتي كنم.

و اكنون اگر در تهران نيستم و اگر دارم روي تلفيق سيستم و هوميوپاتي براي شما صحبت مي‌كنم و اگر خيلي اتفاقات عجيب و غريب ديگر برايم افتاده، جرقه اوليه‌اش آن كتاب بود و ....

بسيار برايم پيش آمده كه اينگونه راهي جديد در زندگيم باز شده. هرچند به اتفاق معتقد نيستم.

***

و اما ساموئل هانمن، بزرگ‌مردي است كه متاسفانه بسيار كم از او صحبت شده و در حالي كه كتاب‌هاي علوم تجربي و شيمي و زيست‌شناسي و رياضي از افرادي صحبت مي‌كنند كه شايد تنها نقششان كشف يك فرمول و يا يك ميكروب يا يك روش درماني خاص بوده (ارزش كارشان محفوظ است البته)، ولي هانمن يك نظام بسيار محكم و شگفت‌آور درمان را بنانهاده است، آن هم 200 سال پيش و با اصولي كه فيزيك امروز سعي در تبيين آن دارد، ولي متاسفانه دريغ از يك جمله در كتب درسي درباره هانمن يا هوميوپاتي.

 

ابداعات، كشفيات و نوآوري و خلاقيت هانمن در حد يك اعجوبه بي‌بديل است. تبيين مشابه‌درماني (هوميوپاتي)‌ و ساختار بسيار منطقي كتاب او «ارگانون» كه به يك كتاب رياضيات بيشتر شبيه است تا كتاب پزشكي، و زندگي پارسايانه و بسيار دشوار وي از طرف ديگر.

 

هانمن به عنوان يك انسان بزرگ، يك نابغه و يك پزشك انسان‌دوست، هرگز حاضر نشد عليرغم فقر و زندگي بسيار پريشان و دشوار، دست از تلاش براي خدمت به بشريت بردارد. (در خاطراتش از روزهايي نام مي‌برد كه حتي تكه‌اي نان نداشت كه كودكشانش را با آن سير كند، مرگ يكي از فرزندان، كشته‌شدن دو فرزند ديگر، كارشكني بسياري از پزشكان معاصر و به نظر من و از همه مهم‌تر، زيستن در زماني كه كسي حرف او را و ارزش و قدر نظريات او را نمي‌فهميد، درد غربت و بيگانگي ...)

 

او مي‌توانست مانند بسياري از پزشكان زمان خودش با درمان‌هاي موهوم مردم را بكشد و وجدانش را فداي ثروت‌اندوزي و حرص سيري‌ناپذير كند، ولي چنين نكرد. نمي‌خواهم با آوردن بخش‌هايي از زندگي هانمن بگويم كه او چه كشيد، ولي هانمن تا 89 سالگي، تا آخرين روز حيات، با طراوت يك روح و انديشه جوان زيست، اصول پزشكي هوميوپاتي را مدون كرد و تا سرحد ممكن به كمال رساند. در طول تاريخ بسيار كم ديده شده كه كسي علمي را به وجود آورد و تقريبا در تمام زمينه‌ها آن را به حد كمال برساند. روحش شاد. بيستم فروردين امسال نيز هوميوپات‌هاي كشورمان براي سومين سال متوالي گرد هم مي‌آيند تا ضمن اداي احترام به پدر هوميوپاتي، سمينار سالانه هوميوپاتي را برگزار كنند. اگر توانستم در شماره‌هاي بعدي وبلاگ از نتايج اين سمينار خواهم گفت.

 

/ 25 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازی

درست است که ديگر حکايت دل نمی گويم اما هيچ وقت خواندن وبلاگ دوستان خوب را کنار نگذاشته ام. ياحق.

تنها اگر بخواهی

سلام...سال نو مبارک .. خيلی وقتا برای خيلی از ماها خيلی اتفاقا می افته که هر کدوم می تونه زندگی آدم رو دگرگون کنه ... بايد آدم باشی ! تا اون نشونه رو ببينی و شما اون رو ديدين ... خيلی وقتا شده که يه نشونه رو خيلی جدی می گيرم از ترس اينکه مايه تحول رو از دست بدم :) .... در راه خود موفق باشيد و پايدار ....

richman101

سلام.وبلاگ جالبی دارين.آقا پول تو اينترنت ريخته! فقط يه کم زرنگی ميخواد! رفيق اين را هم بدان که يک راه هزار کيلومتری با يک گام شروع می شود!پس اگر دلت خواست به سايت ما هم سر بزن و يه گشت و گذار کافيست تا متوجه قضيه بشی!قربون شما و خدانگهدارتون :)

ali

سلام /عيدت مبارک /تعجب نکن / خودت چطوري / از تحليل سيستم ها هم بنويس /

ali

اين هم بيستمي / زود باش ديگه / از تفکر سيستمي تک سطري هم شده بنويس/ خداحافظ

طناز

سلام عزيز ما هستيم در خدمتتون دوستهای قديمی رو هم هيچ وقت فراموش نمی کنيم :) اميدوارم سمينار پر باری باشه ما رو هم در جريان بگذاريد

sadegh

سلام.صفحهء جالبی داريد.موفق.

علی

سلام.اول اينکه جالب بود.نميدانستم قدمت هميوپاتی ۲۰۰ سال است.دوم اينکه چه مدت زمان جهت يادگيری اين علم کردی؟سوم اينکه موفق باشی.

داداشی

تولد اين هيوميوپاتی ها کيک نمی دن! :)

مهدی

سلام من مدتی که دنبال کتاب ارگانون میگردم دوستان اگه این کتابو بصورت PDF دارن واسه من بفرستیت تشکر