325- تقوای سطح صفر

گاه چنین میاندیشم که «دینداری و پرهیزگاری سطح صفر» هم داریم:

 

یعنی در پیشگاه خدا و مردم، باید و نبایدهایی باید رعایت شود و اصلا منتی به خاطرش نباید سر کسی گذاشت. مثلا دروغنگفتن، غیبتنکردن ... وقتی این موارد را رعایت میکنیم، تازه در سطح صفر قرار میگیریم. یعنی اصلا هنر نکردهایم، وظیفه این بوده. مثل یک کارمندی که وقتی طبق شرح وظایف کار میکند، تازه دارد انجام وظیفه میکند، وظیفهاش اینست.

 

می‌دانیم عدد صفر، دههزار واحد از 10000-  مثبت ترست، ولی خوب، صفرست دیگر.

 

مشکل اینجاست که افراد نمرهمنفی آنقدر زیادند که صفربودن خودش یک ارزش شده. برای نمونه، به فردی که جدای از نادانیهایش، آدم مردمآزاری نیست میگویند تو آدم خوبی هستی! ولی من که خود را خوب میشناسم. مشکل اینجاست که افراد بد و منفی آنقدر زیادند که صفربودن یا مقداری منفیبودن، امتیازی محسوب میشود. جمله صحیحتر اینست که بگوییم فلانی آدم چندان بدی هم نیست.

 

مثبت‌بودن-به باور من- پیشگامی در انجام کارهای خوب است: خداوند فرموده فاستبقو الخیرات. یعنی داشتن روحیه سبقتگیری در کارهای خوب که فاصله‌اش تا من نوعی داستان ما، فاصله‌ای نجومی است.این سبقتورزی در کارهای خوب، یک روح بلند و بزرگ میخواهد.

 

پیامبران همه پاکند، ولی همه در سطح محمد (ص) نیستند. چون بسته به ظرفیت، بعضی در ساحل نبوت قدم میزدند و بعضی چون محمد، اقیانوس میشدند. پیشروی و دورشدن از نقطه صفر است که کار را سخت می‌کند. بگذریم که در زمانه ما، همان صفرماندن هم شاید کاری سترگ باشد.

/ 6 نظر / 5 بازدید
سینرژی

آه مولـی... مـرا مدد برسان زیر صفرم، مرا به صد برسان

حجازی

سلام بعضی نوشته ها آدم رو تکون می ده . این نوشته شما هم از اون تیپ نوشته ها بود

ی الف

آقا دمت گرم. خیلی چسبید.

امیرعلی

تقوی ؟!!! این چیز خیلی جالبیه! پیدایش کردم توی آدمهایی که انتظارش را نداشته ام و نیافته امش در آدمهایی که انتظارش را داشته ام. ........................ جناب شیخ رجبعلی از تقوی رسید به اونجا! جاتون خالی دارم ویژه نامه کیهان فرهنگی راجع به جناب شیخ را می خوانم....عجب آدمهایی پیدا می شوند! .... یا علی مدد!

راه میانبر

اتفاقا من این ویژه نامه رو خوندم و یک نسخه ش رو همیشه همراهم دارم. بسیار جالبه.

فاطمه

تو علم ریاضی یه علمی هست...به نام ریاضیات فازی...نمی دونم درموردش چقدر می دونی...اما الان خیلی کارایی داره...ببین توی این علم می گه ما ادم جوون و پیر نداریم...ادم خوب و بد هم نداریم...همه رتبه بندی داره... یه آیه از قرآن هست که می گه :نماز خوندن آدم رو از منکر و فحشا دور نگه می داره...خوب حالا یعنی هر کی که نماز خوندن از این دو تا دوره..چقدر ادم نماز خونه دزد داریم.....! ببین هیچ وقت نمی شه چیزی دو به دو قسمت سیاه و سفید تقسم کرد...حتی اون خاکستری هم رتبه و درجه داره...همین!