40- طبیعت و کل‌نگری

nature

گاهی که با قطار مسافرت می‌کنم و قطار از بین مزارع می‌گذرد، کودکان و جوانان کشاورز و یا چوپان با چه شوقی برای مسافرانی که هرگز نمی‌توانند ببینند و بشناسندشان، دست تکان می‌دهند. گاه با چه شوری به دنبال قطار می‌دوند. روی زمین‌های ناهموار، زیر تیغ آفتاب و با لبخندی به سخاوت پنجره!

چنین می‌اندیشم که این کودکان که زندگی خود را در طبیعت سپری کرده‌اند، از بزرگ‌ترین آموزگاران آفرینش، درس تفکر سیستمی و ارتباط با کل آموخته‌اند و لازم نیست حتما در کتابی خوانده باشند که همه‌ی ما یگانه‌ایم. آنها این چنین تفکری را از بدیهیات زندگی خود می‌شمارند و البته تا زمانی که تمدن مزخرف ما خرابشان نکند، در یگانگی زندگی می‌کنند. شاید به همین دلیل است که پیامبران، لاجرم دوره‌های کل‌نگری را در قالب شبانی یا کشاورزی می‌گذرانده‌اند . . . شاید چنین باشد!

/ 21 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهر

سلام! و ای کاش ما هم توانايی درک چنين صفاتيو از طبيعت خدا داشتيم....

شیوا

سلام دوست خوبم ایران امروز به روز شد ضمنن لینک شما به زودی در ایران امروز قرار خواهد گرفت

jenaze

درود . عزيزکم. به نظر من اگر پيامبران و بزرگان چوپانی ميکردند عادت گوسفند ديدن مردم در آنها افزايش يافته. و به همين منوال تفکر جايگزينی فکر برتر. اگر توجه کنی مردم دلشان می خواهد ديگران به جای انها تصميم بگيرند/ می دانم الان می گويی من اينطئر نيستم اما خود تو همين الان داری با سيستم و روشی که پيش از تو آمده و مردم يا پيامبران آن را شکل داده اند زندگی ميکنی.همگی مردم طوری تربيت می شوند که نمی توانند داده های قبلی را پاک کنند . چون خودت هم می دانی فکر کردن کار سختی است .و انسانها طالب آرامش . همينطور که می بينی بعضی از چيزهايی که ما فکر می کنيم تقدس دارند مانع تفکر ما مي شوند. زياد ناراحت نشو و فکر نکن . مهم نيست . اين نظر من بود تو هم نظر خودت را حفظ کن. چون اصلا مهم نیست. بدرود

زنداني

سلام/اينبارمن شرمنده که دير سر زدم/من ادمهايی رو که بی پيرايه به همه سلام ميکنن و به همه لبخند می زنن خيلی دوست دارم /ميدونی اونها دلاشون خيلی پاکه خيلي.....

tfahimeh

سفر مرا به .............و ايستادم تا دلم قرار بگيرد...صدای پرپری آمد و در که باز شد « من از هجوم حقيقت به خاک افتادم»

قصه شوق

سلام! آی راست گفتی! ... چشم! کتاب به درد به خور هم معرفی می‌کنم! حالا يه دقيقه بيا کارت دارم!

محمد

سلام من خيلی دوست دارم که آرشيو کامل مطالب شما را داشته باشم ولی نتونستم. ممنونتان خواهم شد اگر راهنمايی و کمکم کنيد. راستی مطالبتان را هم که خواندم بدک نبود. موفق باشيد.

شیوا (ایران امروز)

زیبا بود پر احساس طبیعت درس یک دلی و یک رنگی و پاک بودن به انسان میدهد ... موفق باشی دوست خوبم

نارسيس

آدم اگه بچگيش توی طبيعت بزرگ شده باشه هيچ وقت يادش نمی ره باد چه جوری می خوره تو صورت آدم. صدای گله وقتی غروب از کوه برمیگشتن هنوز توی گوشمه. فکر کنم آدم اگر روستايی نباشه بيشتر قدر بدونه. تازه توی اون ييلاق يه چشمه هست که تا ده دو روز راهه اونجا اسممو روی يه سنگ کندم وقتی ۷ سالم بود چهار سال پيش يکی ديگه هم کندم فکر می کنی هنوز اونجاست؟