180- مقاله بی‌بی‌سی

بی‌بی‌سی فارسی در صفحه سخن خوانندگان به هومیوپاتی پرداخته و به شکلی معقول و بیطرفانه نظرات موافق و مخالف را مطرح کرده است.

من یک نکته را می‌خواهم بیفزایم و آن اینست که شما اصولا نمی‌توانید با اصول رایج تحقیقاتی در پزشکی رایج، درباره تاثیر داروهای هومیوپاتی نظر بدهید. حتا دانشجویان سال اول هومیوپاتی هم کاملا علت این امر برایشان روشن است، ولی متاسفانه در حوصله خوانندگان وبلاگ نمی‌گنجد. تنها می‌توانم مثالی از یکی از استادان این رشته بزنم که می‌گوید: «مقایسه‌کردن هومیوپاتی و پزشکی رایج با ملاک‌های رایج تحقیقاتی، شبیه آنست که بخواهیم موفقیت یک اسکی‌باز را در قیاس با ورزش فوتبال به تعداد گل‌های زده او ربط دهیم. هرچقدر اسکی‌باز میگوید من اصلا در این رشته گل نمی‌زنم، کار دیگری می‌کنم، به او بگویند نه، فقط وقتی می‌توانیم به تو نمره بدهیم که با شرایطی که ما تعیین می‌کنیم گل بزنی!»

اما چنانچه طبق اصول هومیوپاتی تحقیقات انجام شود اتفاقا نتایج درمانی بسیار هم مثبت است. یعنی چنانچه با قوانین اسکی، ورزش اسکی را محک بزنیم! مقاله بی‌بی‌سی نیز موید همین مطلب است.

 

صمیمانه امیدوارم که روزی، روزگاری پزشکی رایج به راه راست هدایت شود و بیشتر از پیش، ارزش دیدگاه کل‌نگر و سیستمی را دریابد. همانطور که سعی کرده‌ام در این دوسال اخیر نشان دهم انسان یک سیستم است و جز با رویکرد سیستمی درمان نخواهد شد. هیچ سیستمی با تفکر جزء‌نگر قابل درمان نیست. رویکرد جزءنگر به یک سیستم تنها باعث تسکین یا سرکوب مشکلات آن خواهد شد، نه درمان!

*

نمی‌دانم پرشین‌بلاگ چه کرده که لینک‌هایی که به نوشته‌های سابقم می‌دهم دیگر کار نمی‌کند. باید تمام آرشیو و تمام لینک‌ها را عوض کنم و با توجه به گرفتاری زیاد کاری، نمی‌توانم این امر را در کوتاه‌مدت انجام دهم. از دوستانی که پیام گذاشته‌اند و نسبت به این مساله تذکر داده‌اند واقعا سپاسگزارم.

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
الف - ر

سلام ،احوال شما؟! ان شاءا... سلامت و شاد هستيد.اقا شما كجا درس مي دهيد؟ كاش ميشد پسر من هم در كلاس درس شما بود!

ali

سلام دوست من