240- سه خاطره کارتونی

 

بعد از شش هفت ماه کار در پاییز و زمستان 1379 در دانشگاه، اولین شرکتی که بعد از دانشگاه واردش شدم جایی بود که جمعی از تازه فارغ‌التحصیلان مثل من توش جمع بودند و همه جوون و باانرژی و همیشه به‌خوبی از اون شرکت یاد می‌کنم.

همون اوایل فروردین 1380 با بچه‌ها  در آشپزخانه شرکت هنگام نهار دور هم بودیم. دیدم یک شهرام‌نامی هست که داره درباره چند کارتون با شور و اشتیاق صحبت می‌کنه و بقیه هم مثل –دقیقا نمی‌دونم مثل چی- نگاش می‌کنن و اصلا این اشتیاق رو درک نمی‌کنن! من وارد بحث با شهرام شدم و خلاصه این بحث کارتونی باعث شد ایشون از کارمند جدید -یعنی بنده- خیلی خوشش بیاد. ازش پرسیدم متولد خردادی؟ گفت از کجا فهمیدی؟ گفتم آخه من هم خردادیم و معمولا خردادی‌ها به علت تجسم قوی و روحیه خاصی که دارن اهل موضوعات کارتونی و تصویری هستن.

خلاصه کار من و اون شده بود ساختن ایده‌های تصویری یا طنز برای بچه‌های شرکت و چه سوژه‌های خلاقانه‌ای که از ذهن ما تراوش کرد و متاسفانه به علت کمبود امکانات، فیلمشون ساخته نشد! هر هفته هم من یک طنز در قالب روزنامه دیواری تهیه می‌کردم و با یکی از بچه‌ها شوخی می‌کردم.

*

یک بار هم خوابگاه بودیم و طبعا در اتاق خوابگاه، اون هم روز تعطیل، درباره هرچیزی ممکنه صحبت بشه، به جز درس. برای حسین و وحید مهمون اومده بود. یک پسر باذوقی که مهندس و اهل هنر و ادبیات و آواز و سه‌تار هم بود. یکدفعه از دهنش دراومد که آقا من و چندتا از دوستان یک ماهه داریم فکر می‌کنیم اسم گربه پت پستچی چی بود؟ گفتم خوب اسم جسی بود دیگه. یکدفعه پرید بغلم کرد گفت آقا دمت گرم، یک جمعی رو از گرفتاری نجات دادی ...!

*

امروز هم توی دفتر مدرسه معلم‌ها از معلومات کارتونی من تعجب کردند. شاید دلیلش اینه که من در دفتر مدرسه خیلی کم حرف می‌زنم. شاید از دید اونا آدم خشک و بی‌مزه‌ای هم به نظر بیام. به من چه که توی بحث‌هایی شرکت کنم که آخرش یا غیبته، یا بدگویی، یا جوک‌های آنچنانی یا ... ترجیح می‌دم توی اتاق کامپیوتر بمونم و با سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای بی‌زبان سر و کله بزنم.

بگذریم. بحث بر سر این بود که یکی از معلم ها بنده خدا فکر می‌کرد خیلی هنر کرده اسم دو تا کارتون توی ذهنش مونده. من هم گفتم اتفاقا بنده هم هرچی کارتون از بچگی تا هجده سالگی دیدم اسم کارتون و موضوعاتش و اسم شخصیت‌ها و صدای دوبلورها و موسیقی متن کارتون و ... توی ذهنمه. بعد طرف پرسید  اسم اون میمونه توی کارتون دکتر ارنست (Flone on the Marvelous Island) چی بود؟ گفتم میمون نبود، یک جور حیوون تو مایه های سنجاب با دم باریک بود، اسمش هم مرکر بود!

*

 

فکر نمی کنم کارتون های چرت و پرت فعلی اونقدر خاطره انگیز باشه که بعد از بیست سی سال بتونه در خاطره بمونه و تا این حد زنده باشه که کارتون های دوران کودکی ما بود.

 

/ 17 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
امیرعلی

این که ما کارتونهای الان را دوست نداریم به نظرم دلیلش نوستالوژی است و بس! آخ که چقدر دلم پت پستچی می خواهد. یاد لی لی پیت بخیر: مونگا !!!

سعيد

سلام دمت گرم آقاي حافظه. دوست داشتن و بخاطرسپاري كارتون نشانه يك كودكي زنده و پررنگ توي شخصيته و من كودك زنده رو مترادف نشاط بي بهانه و مايه حيات مي دونم. بنابراين دمت گرم. عليه كه آدمي مثل تو هم باسواد و انديشمند و كاري و جدي باشه و در عين حال دل زنده و بانشاط دل. خيلي وقته كنجكاو شده بودم بپرسم كجايي چه مي كني ؟ اگه عيد اومدي اين ورا آمار بده ببينيمت .. چه حال و احوال ... و كلي حرف نگفته. ظاهرا من از معلمي دررفتم و تو واردش شدي. معلم بودن نقش خيلي زيباييه اما در ايران شغل منالسببي نيست. آدم هميشه دلش براي كلاس درس تنگ ميشه هميشه. شاد و دل شاد و بانشاط باشي. ارادتمند هميشگي : سعيد

شهلا

می بخشيد من نمی دونستم . . چشم راه ميان بر عزيز .

سينرژی

سلام چقدر جالب امروز سر ميز نهار در شرکت موقع نشستن گفتم: «سلام بر برادران شيردل». بعد صحبت اون کارتون شد. هر چی فکر کرديم اسم اژدها رو کسی درست يادش نيومد. آتيلا بود؟ چقدر جالب که اينجا اومدم ديدم تو هم در مورد اين موضوع نوشتی.

حسين

سلام، ارادت زیاد علی جان، من ۷۰ ساله هم بشم دلم میخواد با شما و مهدی بشینم و سوژه های کارتونی درست کنم ....یادش بخیر که تو اتاق نشسته بودیم و یه دفعه رضا درو محکم باز کرد و گفت :بچه ها مواظب کتری باشید و بعد چه داستانهایی که خلق نشد.....

راه میانبر

مجیدجان تا جایی که یادمه اسم برادران، یوناتان و اسکورپان و اسم اون هیولا کاتلا و اسم حاکم شرور، تنگیل بود. صدای شیپوری که برای تحریک کاتلا می زدن هم کاملا یادمه ولی نمیتونم صداش رو برات توی یادداشت بذارم!

حميد

علی جان منم تو شرکت اوایل فکر میکردم که آدم خشکی هستی. اما اینطور نبود اما علی جان الان که دوران تنهایی زندگیم رو در فرانسه میگذرونم من هم باز کارتونی شدم. اما هیچ چی بامزی نمیشه مخصوصا با روایت شمسی فضل اللهی. خیلی مخلصیم

الما

منم هر وقت کارتونهای امروزی رو میبینم با حسرت یاد بچگی های خودم می افتم .الانم بعضی کارتونهای تکراری رو همراه دخترم میشینم میبینم مثل "بابا لنگ دراز یا ان شرلی با موهای قرمز"......

الما

تبریک برای این حافظه ی قوی و پویا .گفتم اشتراکاتی داریم حالا وقتشه به ا فتراقات اشاره کنم.حافظه ی بسیار ضعیفی دارم تا حدی که گاهی نگران میشم نکنه دارم دچار مشکل فراموشی میشم .گاهی حتی برای به یاد اوردن کلمات دم دستی دچار مشکل میشم.البته یک حسن بزرگ برام داره .تقریبا هیچگونه رفتار نامناسب احتمالی از طرف دیگران در خاطرم نمیمونه تا بخوام کینه ای به دل بگیرم.نمیدونم شاید به یه فراموشی خود خواسته مبتلا شدم......