232- بازی

نوزاد با جقجقهای دلخوش میشود،

و خردسال با بادکنکی،

و کودک با اسباببازیای،

و نوجوان با بازی کامپیوتریای،

و جوان با سرگرمی دیگری،

و بزرگسال با کالایی و ماشینی و پولی،

...

تنها شکل اسباببازی عوض میشود،

پلکانی است که اگر پای بر پله بعدی بگذاری پله‌های قبلی را کودکانه خواهی یافت،

چگونه یک بزرگسال میتواند کودکانی را که برای تصاحب توپی میجنگند ملامت کند که خود اسیر عنوانی و شغلی و مالی و ... بازیچه ای است؟

...

انسان کامل تمام دنیا و مناصب آن را لایق آن نمیبیند که پر کاهی از دهان مورچه ای به ستم بگیرد و همه زرق و برق عالم را همسنگ آب بینی بزی هم نمیبیند. جقجقه، بادکنک، خانه، ثروت ... هیچیک را آنچنان درخششی نیست که دیدگان جهانبینش را ذرهای خیره کند.

...

خدمت حاجی دولابی بودیم. فرمود: «این پیراهن مرا ببینید. مال من است. من مال او نیستم. مهم نیست که آنچه در دست شماست  مثلا قلم، لباس، ماشین، خانه ... مهم آن است که مال شما باشد، در خدمت شما باشد. نه آن که شما مال او باشید. حتی اگر قلمی داشته باشی و تو مال او باشی و او فرمانروای تو، قافیه را باخته ای ...»

/ 13 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رويا

خوشحالم که همچنان در تب و تاب معرفتین

رويا

اصولا آدمها در يک دوره زمانی به مبانی معرفتی رو ميارن و بعد از مدتی از تب و تاب ميفتن و دچار همون روزمرگی و خمودی عام ميشن

رويا

اما خوشحالم که می بينم حرکت تدريجيتون تداوم داره. پيداست که همسفر خوبی نصيبتون شده و حسابی همراهه ! خيلی قدر بدونين! همه اينطور نيستنا ! (البته گل ٍ خونه ی شما از برکت همراهی ما هم برخوردار بوده و کلی چيز ياد گرفته و میتونه خیالتون واسه همیشه راحت باشه )

رويا

جدای از شوخی٬ مطمئنم از معدود همراههای موزون و همسفر باشين هر از گاهی ميام سر ميزنم و استفاده می کنم و واسه جناب همسر هم نقل می کنم و از احوالاتتون جويا ميشه. ما خوبيم و دعاگوی شما ! دلمون واستون تنگ شده و اميدواريم زودتر ببينيمتون !(تهديد می کنم امسال اگه سراغمون نياين ما خراب می شيم رو سرتونا. اين تهديد کاملن جدی بود)

ريحانه

پس داشتن اسباب بازی که در خدمت ما باشد بد نيست.

حميد

سلام و چاي دغدغه ي عاشقانه ي خوبي ست براي با تو نشستن بهانه ي خوبي ست اگه فرصتي براي نوشيدن يه چاي داغ داري بيا!تازه دمه!

آلماگل

با سلام برای آشنايی با عظمت تالابها از تارنمای ما ديدن نماييد. تا درودی ديگر

عبدالله

سلام. مطلب قبل خيلی طولانی بود. حوصله نکردم بخوانم آمدن سراغ اين يکی. مطلب درستی را اشاره کردی. صد افسوس بر ما