394- جامعه‌شناسی خودمانی

 یکی از کتاب‌های پرخواننده‌ی چندسال اخیر در حیطه‌ی جامعه‌شناسی، «جامعه‌شناسی خودمانی، چرا درمانده‌ایم؟» بوده است. چنانچه دسترسی به این کتاب دارید، حتما مطالعه‌اش کنید.

 

نویسنده (حسن نراقی) سعی کرده نشان بدهد که چگونه رفتارهای نادرست ما ایرانیان، سبب‌ساز مشکلات و گرفتاری‌های ماست. برخی از آفات رفتاری ما ایرانیان که در این  کتاب به آنها پرداخته شده عبارتند از:

 

بیگانگی با تاریخ، حقیقت‌گریزی و پنهان‌کاری، ظاهرسازی، قهرمان‌پروری و استبدادزدگی، خودمحوری و برتری‌جویی، بی‌برنامگی، ریاکاری و فرصت‌طلبی، احساساتی‌بودن و شعارزدگی، ایرانیان و توهم دائمی توطئه، مسولیت‌ناپذیری، قانون‌گریزی و میل به تجاوز، توقع و نارضایی دائمی، حسد و حسادت‌ورزی، صداقت، همه‌چیزدانی ...

که البته هریک از این سرفصل‌ها با توضیحات بسیار همراه است.

 

شخصا اعتقاد زیادی به جمله‌ی «از ماست که بر ماست» دارم، چراکه با تفکر سیستمی نیز بسیار سازگار است. زمانی که دانشجو بودم، «جامعه‌شناسی نخبه‌کشی» نیز کتاب تامل برانگیزی بود که نشان می‌داد در درون ما ایرانیان، یک موجود نخبه‌کش وجود دارد که چنانچه فرصت دستمان بیاید، از به زیر کشیدن بزرگانمان دریغ نخواهیم ورزید.

 

سالهاست بر این باورم که اصلاح جامعه، از اصلاح «من» شروع می‌شود و دیگر آن که باور دارم بزرگترین دشمن همه‌ی ما، جهل و ناآگاهی‌های ماست. هرچه دانش بیشتری کسب کنیم، به امید خدا روزگار بهتری در پیش خواهیم داشت.

/ 12 نظر / 10 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سینرژی

سلام صداقت هم از آقات جامعه ماست؟! اشتباه تایپی است یا این که درست نوشتی؟ اگر درست نوشتی، ممنون می شوم در این زمینه بیشتر توضیح بدی.

رحیمیان

تعارض بین آنچه از رسانه ها در زمان های خاص در مورد مردم ایران مطرح میشه و آنچه در واقعیت در جامعه اتفاق میفته لزوم توجه به مطالب اینچنینی رو برجسته تر می کنه، ضروریه ما ایرانی ها بطور واقع بینانه خدمون رو بشناسیم و تحلیل و ارزیابی کنیم. حتما در رشدمون تاثیر می گذاره

محمد تقی

روزبه میرابراهیمی یک گفتگو درباره همین کتاب جامعه شناسی خودمان با آقای نراقی انجام داده که با عنوان گفتگوها (اگه اشتباه نگفته باشم) چاپ شده و کتاب بسیار خوبی هست و به نظرم برخی از ابعاد کتاب جامعه شناسی خودمانی را به صورت دقیق تر و زیباتری در آن بیان کرده است. من بعد از خواندن این کتابها یک سری تمرین‌های عملی اجتماعی شروع کردم که برای خودم خیلی راضی کننده بود :-)

حجازی

سلام این کتاب رو نخوندم ولی گذرم که به انقلاب افتاد حتما می خرم

امید

سلام راستش من نظرم متفاوته من با عنوان و سرفصلها هیچ مشکلی ندارم به نظرم همگی به نوعی جالبند و با اهمیت و البته درست هم هستند این که این کتاب 24 بار (زیاد )تجدید چاپ شده هم برام بسیار جالبه اما مورد دیگری هم که به نظرم رسید اینه که من چاپ هفتم کتاب(سال 83) رو خوندم به نظرم آمارهاش زیاد دقیق نیست ضمن اینکه الان تو سال 88 فکر کنم باید بسیار قدیمی و غیر قابل استناد باشه علاوه بر اون یکی از اشکالات اساسی مملکت ما جدای از سوء مدیریت نبود علم آماره - که البته در کتاب اشاره شده - و برام جالبه که با وجود این در جای جای کتاب نویسنده با حرارت زیاد به این آمار رسمی و غیر رسمی با علم به اینکه احتمالا نادرسته استناد کرده اند؟؟!!!! ضمنا خیلی دوست دارم بیشتر در مورد آقای نراقی بدونم......

از سرزمینهای دور

سلام. خوبین شما؟ چند تا پست اخیرتون رو امروز فرصت شد خوندم. کتابی که معرفی کردی باید جالب باشه. ebook ازش سرغ نداری؟ ضمنا در مورد اون پست نظم و شعر، یه چیزائی هم من به پست آخر سینرژی اضافه کردم، با کسب اجازه البته. یا علی.

حجازی

سلام امروز این کتاب رو خریدم هنوز فرصت نکردم بخونم . ولی یک نگاه اجمالی انداختم به نظر کتاب خوبیه.

حجازی

سلام دارم گزارش لحظه به لحظه مید کتاب را مطالعه کردم کتاب خوبی بود علی الخصوص که به زبان ساده نوشته شده بود . موضوعاتی را نوشته بود که تقریبا به طور جسته وگریخته همه از آن آگاهند ولی ایشان همه را جمع و در یک کتاب آورده بود ولی به نظرم تا حدودی ایشان هم مثل سایر هم وطنان دچار شعار زدگی بود . ضمن آن که راهکار عملی وسیستماتیکی را ارایه نکرده بود . پیشنهاد می کنم کتاب چگونه ما ما شدیم را هم بخوانید .

حسین

من اینجاس آدرسم مم بعد! http://trappedalien.blogfa.com/

حسین

سلام زیاد به شما زحمت دادیم. جبران می کنیم