446- اکنون‌گریزی

بسیاری از ایمیل‌ها یا دیوارنویسی‌های دوستانم در فیس‌بوک، به‌نوعی تجلیل از گذشته یا حسرت گذشته یا رویای روزگاران کودکی است که می‌دانیم دیگر باز نمی‌گردند.

 

من تداوم چنین رویکردی را برای امروز و فردای خودمان خطرناک می‌دانم. گذشته، وجود ندارد. پرسه در گذشته‌ی شیرین و خلسه‌آور و موهومی، آدمی را نه فقط از دم‌زدن در حال بازمی‌دارد، که جرات و جسارت او را از مواجهه با مشکلات و واقعیات می‌گیرد. شاید تکرار خاطرات شیرین در جمعی دوستانه برای خنده و تفریح شایسته باشد، اما زیستن در گذشته -دست‌کم از لحاظ علوم کل‌نگری مانند پزشکی هومیوپاتی و یوگا که من مقداری با آنها آشنایی دارم- نشان‌گر عدم تعادل در آدمی است که باید اصلاحش کرد.

 

آدمی هرچه سالم‌تر باشد، بیشتر در زمان حال زندگی می‌کند. این کار دشوار است، به‌ویژه در زندگی پیشرفته‌ی امروزی و مشکلات شهرنشینی و تغذیه‌ی نامناسب و فشارهای مختلف ذهنی، روحی و جسمی، ولی بخش زیادی از آن نیز در دست خود ماست و با تمرین، قابل دستیابی است.

/ 8 نظر / 5 بازدید
ميثم

آقا اينکه گفتید از دید کل نگر، زیستن در گذشته نشان عدم تعادل است، واقعاً جای تأمل دارد.

رحیمیان

در یکی از پژوهش های فرهنگی معروف، هافستد ۵ معیار را جهت بازشناسی فرهنگ در سطح ملی تعریف و ارزیابی می کند. فاصله قدرت، ابهام گریزی، فردگرایی در مقابل جمع گرایی، مردخویی در برابر زن خویی و زمان که سوگیری بلندمدت در برابر کوتاه مدت و گذشته گرایی و آینده گرایی را می سنجد. کشورهای آسیایی اغلب دارای فرهنگ گذشته گرا هستند.

محمد

جسارتاً من فكر نمي‌كنم كه نشاندن چند تصوير در فيس بوك و امثالهم و به نيكي ياد كردن از گذشته نشانگر روندي باشد كه به خطر بينجامد. بسياري از ما طي روز، ساعتهاي زيادي كار مي‌كنيم، درس مي‌خوانيم، براي آينده برنامه‌ريزي مي‌كنيم و ... آنگاه دقايق محدودي طي روز صرف فيس‌بوك مي‌شود و دقايقي از آن هم صرف عكسها و خاطرات گذشته.

رحیمیان

در سایت زیر می تواند نمودار کشورها را مشاهده کنید. www.geert-hofstede.com

شقایق

خیلی زیبا نوشتید .. تمرین می خواد هر کاری .. یه تمرین همیشگی و مستمر و متداوم .. انقدر که نهادینه باشه .. خوشحال شدم اینو خوندم ..

فاطمه

شاید دلیل دیگه ی دنیای بی ریا و ساده ی کودکی باشه...که خیلی دوست داشتیم این فضا حفظ بشه...اما خواه نا خواه در دنیای بزرگانه از بین می ره.... البته همیشه من فکر می کنم باید کودک درون خودمونو حفظ کنیم اما نه اینکه در گذشته سیر کنیم...!!!

امیرعلی

سلام! مثل همیشه در سفتید! عرض شود که جالب اینکه در ایران این رویکرد به گذشته و به اصطلاح دید نوستالژیک به وقایع به طرز عجیبی ترویج می شود. جانم برایتان بگوید که همین حالا، 3 شبکه تلویزیونی، هر هفته حداقل 4 ساعت برنامه در ساعات پربیننده برنامه های دوران کودکیمان را با عناوینی مثل "بچه های دیروز" و ... پخش می کنند و به طرز عجیبی بینندگان را تشویق به مشارکت و ارسال اس ام اس و ... می کنند. در همین زمینه همشهری جوان هم مطلب جالبی دارد که سعی می کنم اسکن کرده و برایتان ارسال کنم. یا علی مدد!

شادمهر

البته حد و مرز خاطره تا خطر بايستي مشخص بشه. نه لزوماً ياد خاطرات گذشته بد است و بيماري خطرناك و نه فراموشي آنها. به قول مجري برنامه نقره كه در مورد ياداوري خاطرات قديمي صحبت ميكرد: بر ما خرده مگيريد كه ما مردم خاطره بازي هستيم!