318- درباره کارتون (3)

بخش مهمی از دوران کودکی ما –افراد بین 25 تا 35 سال فعلی- با خاطرات برنامه کودک پر شده است. دوستان می‌دانند که در این مورد خیلی حرفه‌ای هستم و حتا موسیقی متن و صدای دوبلورهای کارتون‌های دوران کودکی را در خاطر دارم. چندی پیش که داشتم  برنامه‌های کودک را در ذهنم مرور می‌کردم به چند مورد ترسناک برخوردم که همینطوری در وبلاگ می‌خواهم از آنها یادی بکنم.

1- مامفی (فیل عروسکی): وقتی دوربین در تیتراژ اولیه کارتون روی صورت پیرزن جادوگر زوم میشد خیلی می‌ترسیدم. یادم است سه چهارساله بودم که در چنین شرایطی، بدوبدو به حیاط دویدم و داد زدم مامان! از قضا یک تشت هم توی حیاط بود که پایم را داخلش گذاشتم و سر خوردم و با کله رفتم توی زمین.

2- نمایش عروسکی «حسنی و لوبیای سحرآمیز» اوائل انقلاب که غول می‌گفت: هاهاها بوی آدمیزاد میاد!

3- تیتراژ کارتون «دختری به نام نل» که به لحظات غروب و ساعات اولیه شب گره می‌خورد و فضای غمبار کارتون را بدتر می‌کرد.

4- یک برنامه عروسکی حدودا ده‌دقیقه ای ژاپنی. دختری که برای یک پیرمرد و پیرزن فقیر پارچه می‌بافت و ناگهان معلوم می‌شد یک قو است. در پشت پرده پارچه می‌بافت و همزمان موسیقی مرموزی (که طبیعتا نمی‌توانم در وبلاگ برایتان تشریح کنم) پخش می‌شد. برایم قابل فهم نبود و از آن برنامه می‌ترسیدم. هنوز نفهمیده‌ام منظور آن چه بود. آیا بخشی از افسانه‌های ژاپنی است که برای خود آنها قابل درک است؟

5- یک بخش از کارتون «پسر شجاع» که میمونی با خوردن یک معجون تبدیل به یک حیوان وحشی می‌شد مرا می‌ترسانید.

6- کلیه قسمت‌های سندباد که غول و جن و ... داشت.

7- از همه بدتر، یک فیلم احتمالا اروپایی بود که دو سه بار در تلویزیون نمایش دادند و اصلا درک نمی‌کنم چرا؟ ماجرای مردی بود که برای تلفن زدن وارد دکه تلفنی می‌شد و نمیتوانست در بیاید. کسی نمی‌توانست درب را باز کند. دکه را از جای کنده، سوار خودرویی می‌کردند و مرد را به جایی می‌بردند که افراد دیگری هم نظیر او حبس شده بودند و به‌تدریج مرد می‌دید که زندانیان دکه‌های تلفن در حال مردن هستند و حتا بعضی از آنها اسکلت شده بودند.  این فیلم را دو سه بار نشان دادند که نمی‌دانم چرا. شما از چه می‌ترسیدید؟

 

دیگر مطالب کارتونی این وبلاگ:

129-  درباره کارتون (1) 2 دی‌ماه 1383

160- درباره کارتون (2) 11 تیر 1384

219- جوزف باربرا 29 آذر 1385

240- سه خاطره کارتونی 10 اردیبهشت 1386 

/ 13 نظر / 37 بازدید
نمایش نظرات قبلی
روناك

سلام مي دونين الان جمعه ها هر هفته يكي از كارتون هاي اون دوران رو داره پخش مي كنه؟[چشمک]

واژگان دور، ملودی های نزدیک

این پست من رو به این فکر انداخت که حتما یکی از پست هام رو به این امر اختصاص بدم، موسیقی کارتون هایی مثل پلنگ صورتی، پت و مت... حتی یادمه که از موسیقی تیتراژ پایانی آنِت هم که با ویولن نواخته میشد خیلی خوشم میومد. می دونی اونو کی ساخته؟

فرمایشات ملوکانه

ما نيز در زمان مذكور از آن حشرات خوفناك مه در تيتراژ "آچ زنبور عسل" نشان ميدادند خوف مي كرديم. همچنين يادمان است در جمع اقوام نشسته بوديم و آن قسمت از سريال "سلطان و شبان" را تماشا ميكرديم كه سلطان در شكارگاه است و پيرمردي سفيدپوش و با مويگاني سپيد وارد ميشود و... البته در كنار اين خوفها بد نيست از باورهاي ساده و پاك بچگانه نيز بگوييم كه چگونه براي آن دو بچه خرس قطبي كه از مادرشان دور افتاند گريه مي كرديم يا باور داشتيم كه "بچه‌هاي كوه آلپ" همان دني و دنت و لوسين در قله برفي كه از خانه‌هامان ميديديم زندگي ميكنند!!

حجازی

هنوز هم این وضعیت ادامه داره متاسفانه کارتون های لطیف خیلی کمند انگار تعمدی وجود داره که نسل آینده رو خشن بار بیارن

رویا

خدا بخیر بگذرونه! با این یادگارهایی که براتون مونده لابد بچه تون بخواد 4 تا فیلم ببینه کچلش می کنین از دقت در اندرونیات فیلمه[زبان] شوخی کردم. به نظرم این ذهنیت هایی که برامون مونده در درک نسل بعدی!

رویا

کمک بزرگیه! (نمی دونم چرا کامنته نصفه اومدس)

آبدارچی

سلام من یادم نمیاد چند ساله بودم که فیلم مایکل جکسن رو دیدم همون فیلمی که مرده ها از زیر خواک در میان شروع به رقصیدن میکنن ترسم نداشتم چشمک یادم فیلم های ادم های گرگ نما رو هم نگاه میکردم ترس نداشتم برای همین از کارتون ها لذت میبردم برام سرگرم کننده بودن یادمه دبستان مون تا خونمون 30 دقیقه پیاده روی داشت وقتی ظهرانه بودیم کارتون ساعت 5 پخش میشد ما هم ساعت 5 تعطیل میشدیم تا میرسیدیم خونه شده بود 5:30 شانس ما هم توی شهرستان بودیم کارتون رو برای اذان قط میکردند اذان شهر ما هم با تهران یه 10دقیقه ای اختلاف داشت عقب تر بود ببین یه کودک چه زجرای میکشید تا مثلا بشینه ببین آچ زنبور کچل بلخره مادرشو ژیدا میکنه یا نه یا ببینیم بلخره مادر پسر شجاع ته اون رود خونه هستش یا نه یا ببینیم بل و سباستین چی میشه فقط یه چیز خوب رو متوجه شدم که پسر شجاع عرب بود این بزرگترین کشف من در دوران کودکی بود اگه گفتی چرا میگم براتون اخه پدرشو صدا میکردن پدر پسر شجاع چشمک اینجا هر مردی پسر داره صداش میکنن مثلا ابو احمد چشمک من کارکترام برای ادامه کامنت تموم شده ادم خیلی بده جلو نوشتن مهمونشو بگیره ولی..

آبدارچی

ولی مهمون که از رو نمیره چشمک ولی باورتون نمیشه مینشستم برای این گرگ هستش که میخواست اون شتر مرغ رو بگیره گریه میکردم بند خدا گرگ کارگردان نامردی گیرش افتاده بود خدای یه روز داشتم گریه میکردم اونم توی دوره راهنمایی یکی گفت چته گفتم گریه نداره ببین بنده خدا چه بلای های که سرش نمیاد یعنی اون همه پول رو که خرج وسائل میکرد که این بگیره یه پرورش شتر مرغ میزد بهترش نبود هق هق هق هق هق هق چرا من یاد دوران کودکیم انداختی با این همه علامت سئوال ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چند روز ژیش رفتم یه سیدی کارتون نگاه کردم پسرم ببینه سیدی رو گذاشتم نامرد درومده با کمال پروی میگه بابا من دوستش ندارم سی دی رو در بیارم که هر شبکه ای رو میخوای ببینی بعد بدو بدو میره طرف وی دیو سیدی سی دی رو در میاره ای تو روحت پسر میگم نه بابا بزارش اولش بده بعدش خوب میشه نامرد ول میکنه میره تو اتاق خودش بعد نیم ساعت میاد میگه بابا این سیدی رو برای من خریدی یا برای خودت گفتم عزیزم برای تو گفت منکهبهت گفتم نمی خوام ببینمش بگو برای خودم گرفتم روت نمیشه دوست داشتم بگرمش بندازمش بیرون [شیطان] ( ) انقدر خاطره دا

الما

خیلی از این کارتونهایی که نام بردید حقایق مرموز هستی رو بیان میکنند.از لوبیای سحر آمیز گرفته تاغول چراغ جادو و موسیقی سحر آمیز.......... ممکنه این نظر اشتباه باشه ولی خودم بهش معتقدم