455- من‌بودن و Fanبودن

خداییش من این عاشق سینه‌چاک‌بودن (به زبان انگلیسی فَنِ fan چیزی بودن) را درک نمی‌کنم. چرا باید اسیر دلخسته‌ی یک بازیگر، بازیکن فوتبال، باشگاه ورزشی، خواننده ... باشم؟ من بسیاری از انسان‌ها را (و دستاوردهای آنان را) دوست دارم و از صمیم قلب برای آنها احترام قائلم و چه بسا به روح و اندیشه و هنر آنها عشق نیز بورزم، ولی آنها هم انسان‌هایی هستند با ضعف‌ها و قوت‌هایی که آدمیزاد دارد. چه رسد به کسانی که معمولا به دلیل منفعتی که برای رسانه‌ها ایجاد می‌کنند مشهورترند. اصلا درک نمی‌کنم این را که چرا باید جیک و پیک زندگی فلان هنرپیشه‌ی داخلی یا هالیوودی (یا حتا هندی!) را دنبال کنی و برایت مهم باشد که امروز با کی نرد عشق باخته و فردا می‌خواهد کجا اجابت مزاج کند؟

من بسیاری از بزرگان اندیشه و دانش و هنر را بسیار بیشتر دوست دارم و در عین حال سعی می‌کنم برای خودم هم یک جایگاه مستقل حفظ کنم.

به افرادی که fan چیزی هستند برنخورد. به گمان من وابستگی‌های این‌گونه‌ای نشان از کمبودهایی دارد که شخص مجبور است بدین شکل جبرانش کند. به هرحال دل‌مشغولی به چیزهای بیرون از خود، بسیار ساده‌تر از پرداختن به خود است و باید یک جوری روز و شب را پر کرد دیگر.

 

پانوشت: این بحث برای شخص من یک استثنا دارد: انسان‌های انگشت‌شمار کامل خدایی که باید در حضور آنان از دایره‌ی تنگ دوست‌داشتن و fan‌بودن و ارادت و این حرف‌ها گذشت و به گفته‌ی مولانا «غلام آفتاب» شد. یافتن آفتاب هم در این روزگار سیاه، کار چون منی نیست. برای یافتن شمس، نخست باید مولانا باشی. شاگرد که آماده شد، استاد هم می‌رسد. افسوس که شاگرد هم نشدیم!

/ 6 نظر / 6 بازدید
ali

سلام . سلامی‌ همراه با دلتنگی‌ و اشتیاق دیدار . من اصلا مفهوم این دریغ و افسوس پاراگراف آخر را نفهمیدم، همواره باور دارم که اگر نوازنده خوبی‌( مثل شما) نیستم ، می‌تونم مستمع خوبی‌ باشم ، شما که استادی، تجربه شخصی من میگه : هیچوقت دیر نیست، هیچ راهی‌ دور نیست، بالاخره یه مسیح دمی پیدا می‌شه که فیض صحبتش غبار غم رو از دل‌ چاک چاک ما بشوید، نشد هم جمال آفریدگار رو عشق است ، به زبان شبان شرفیاب درگه ایشان میشویم، طبق معمول شرمنده از کتابت غلط، آخر و عاقبت یه کاراموز راهسازی که سر پیری داره صنایع میخونه بهتر از این نمی‌شه.[خجالت]

مریم

باهاتون موافقم هم در مورد مطلب بالا و هم در مورد پا نوشت واقعا هم برای یافتن شمس باید مولانا باشی چقدر زیبا نوشتین[گل]

شقایق

با اینکه موافقم و می فهمم این نوشته رو ، اما من کمتر دیده بودم این جا نقد کنید. من هم خیلی وقتا خودم رو با بقیه مقایسه می کنم - به هزار دلیل- اما دیدم تمرکز روی این مقایسه ها و نقدها ، در نهایت خودم رو اذیت می کنه... می دونید مثل همون سیکلی می مونه که با بار منفی به ما برمی گرده. من گاهی تو بلاگم می نویسم بعد بر می گردم پاک می کنم :))) نه بخاطر اینکه کسی چی فکر کنه ، بیشتر چون موضوع تمرکزم می شه و بیشتر ازشون شواهد می بینم و در آخر من می شم که بیشتر تفاوت بین خودم و بقیه می بینم.

موسی

سلام منم اونجور ادما رو نمی تونم درک کنم.ولی فکر می کنم آدمارو بهتر که اونجور که هستند پذیرفت.وقتی جمع زیادی یه کاری رو انجام میدن باید اونو به رسمیت شناخت.شیفتگی بیش از حد یکی از ویژگیهای بخشی از مردم حال حاضر است.

انسانها همگی دارای افراط وتفریط هایی هستند که برخی از آنها بد جوری تو چشم بعضی دیگه میاد ولی باید بدونیم افراط دلیل وابستگی بیش از حد به اون مسئله است ( که می تونه به دلیل لذت از اون باشه یا می تونه به دلیل کمبودها باشه ) وتفریط به دلیل عدم تمایل به اون مسئله باشه ( که می تونه به دلیل تنفر یا بازهم کمبودها باشه) ولی من با الگو سازی برای افرادبه صورت مورد رفتاری ( مثل الگوی مدیریتی فلان مدیر یا الگوی نوشتاری فلان وبلاگ نویس و... )یعنی گلچین کردن چیزهای زیبا وبعد شخصی سازی آن موافق ترم

شادمهر

اخيراً حسي دارم كه وقتي نام برخي از آدمها را ميشنوم تا برايشان يك كف نزنم، نميتوانم اون حس واقعي خودم را براي تحسين آنها پيش خودم ثابت كنم. حتي بسياري كه به رحمت خدا رفته اند ،‌بعد از اينكه فاتحه اي برايشان مي خوانم حتما بايد اون دست قشنگه را بزنم. روح بزرگ چنين آدمهايي قابل تحسين و ستايش است و اشكالي ندارد اگر آدم فن اين افراد بشود. (البته من هم از اين سينه چاك شدن براي فلان هنرپيشه يا ورزشكار و خواننده و... اصلا خوشم نمياد.) اجابت مزاج را خوب آمدي!!!