403- آدمی تغییر می‌کند

سال‌های اول تا پنجم ابتدایی، مجله‌ی چندانی برای خواندن نبود. سال‌های آغازین دهه‌ی 60.

کیهان بچه‌ها. با آن صفحات شاپرک وسطش «به کوشش شکوه قاسم‌نیا».

کیهان ورزشی و دنیای ورزش تنها مجلات ورزشی کشور بودند که هفته‌ای یک‌بار به دکه‌ی روزنامه‌فروشی روبروی مغازه‌ی بابا می‌آمدند. ما در شهرستان باید منتظر می‌ماندیم برای هر مجله.

دو تومان می‌دادم به کیهان بچه‌ها. کیهان ورزشی 5 تومان بود و دنیای ورزش که رنگی بود ده تومان. خیلی پول بود. کیهان بچه‌ها را همیشه می‌خریدم، اما ورزشی‌ها را گاه‌به‌گاه. برای خودم مجله‌خوان بودم.

*

خط‌به‌خط مجلات ورزشی را حفظ بودم. جام 86 را با چه دقتی از مجله پیگیری می‌کردم. آن موقع پخش مستقیم که نبود! هنوز یادم هست: «مارادونای 1.66 سانتی‌متری بر فراز دست‌های پیتر شیلتون 1.85 سانتی‌متری، توپ را با دست گل کرد!»

*

شاگرد اول بودم. دایی مهدی حرص می‌خورد: «دایی‌جان! این چرت و پرت‌ها رو حفظ نکن. به درک که قد و وزن مارادونا چقدره؟ حیفه!» درک نمی‌کردم. یعنی دانستن آمار ورزشکارها بیهوده بود؟ آن همه هیاهو؟

*

دوره‌ی راهنمایی کم‌کم کیهان بچه‌ها جایش را به دانستیها داد. بعدها فاراد و دانشمند هم اضافه شد. دیگر چندان اخبار فوتبال برایم مهم نبود. دوره‌ی دبیرستان شریعتی و جلال و هدایت و شعر نو و کهن و جلسات ادبی و تئاتر و ... هم آمدند. سروش نوجوان داشت گردوخاک می‌کرد که به دانشگاه رفتم.

*

الان وقتی می‌بینم که آدم چهل‌پنجاه‌ساله با چه جدیتی پیگیر اخبار فوتبال است درکش نمی‌کنم. گویی صدهاسال است که از اخبار ورزشی دورم. اصلا نمی‌دانم اعضای تیم فوتبال چه افرادی هستند. دیگر خبر ورزشی برایم مهم نیست. صدالبته برای خودم ورزش می‌کنم. ولی حسابش را از اخبار ورزشی جدا می‌دانم. به هر نوجوانی که می‌رسم نصیحتش می‌کنم که: «حیفه! وقت روی این چرت و پرت‌ها نگذار! سرگرمی، هدف نیست. زندگی تو مهم‌تر از اونه که در تعصب به یک تیم خلاصه بشه. زلزله‌ای هزاران نفر رو به کشتن بده و ناراحت نشی و دروازه‌بان تیم محبوبت اخراج بشه و دوروز غذا نخوری!» و وقتی نمی‌فهمد به خود دلداری می‌دهم که روزی با مطالعه و آگاهی بیشتر، خواهد فهمید.

 

دیگر نوشته های ورزشی من:

خواهر و مادر مردم ... سه‌شنبه 10 خرداد 1384

افسوس که این مزرعه را آب گرفته چهارشنبه، 2 شهریور 1384

پدیده‌ای به نام افشین قطبی یکشنبه 29 اردیبهشت 1387

المپیک 2008 سه شنبه 5 شهریور 1387

ورزش ملی پنجشنبه 30 آبان 1387

/ 9 نظر / 4 بازدید
ساجده فاضلی

من مطمئن نیستم که روزی خواهد فهمید ! سبز باشید[گل]

رضا

سلام می فهمم چی می گی.کاملا می فهمم فقط یه چیزی رو نمی فهمم و اون اینکه چرا با این همه فهمیده هام باز اشتباه می کنم.اگر شما علتش رو می دونی خبرم کن ورزشکار. درضمن با خوندن نوشتت به قبلنا سفر کردم.باور کن موفق باش

عبداله

یادمه اواخر خرداد امسال که در جریان اخبار و حوادث بودم، با همون حالت اومدم شرکت و دیدم عده زیادی با سن و سال بیشتر از من هم ناراحت اند. فکر کردم حتما در جریان اند. پیگیر که شدم دیدم موضوع باخت یک تیم فوتبال اروپاییه!

علی

سلام جان برادر ...و وقتی نمی‌فهمد افسوس می‌خورم ودعا میکنم که هر چه زودتر روزی (با مطالعه و آگاهی بیشتر،نه با تجربه شخصی) بفهمد که زندگی اول امتحان میگیرد بعد درس میدهد...[ناراحت] ما که نفهمیدیم چطوری جای کودکی ونوجوانی و جوانی ومیانسالیمون با هم قاطی شد. [لبخند]

رضا

سلام مجدد اگر برای تبادل لینک موافقید خبرم کنید.

پدرخوانده

جالب بود. من جام 90 رو با جزئیاتش حفظ بودم. هنوزم کمی از آن را به یاد دارم. به هر حال اقتضای سنه و البته در همان دوران لذتی داشت اینکار که الان مجله‌های سیاسی اقتصادی یا کتابهای تاریخی هنوزم هم بهم نمی ده. به هر حال فکر نمی کنم ضرری داشته باشه.

فاطمه

تمام ایناها برای خودش دوره داره ....وای به روزی که بعضیها توی اون دوره ها درجا بزنن!

مهتا

سلام چه پست نوستالژیکی نوشتید. منم کیهان بچه ها یادمه.داداشم میخرید برامون. منم تا چند سال پیش واسه استقلال دعا میکردم اما الان بازیکناشو نمیشناسم و بازیاشو نمیبینم.اصلا" نمیدونم کی اوله کی آخر. همیشه وقتی برنامه ی نود و میبینم میگم خانم این آقای فردوسی پور چیا میکشه از این شغل شوهرش؟ حالا این که خوبه. من با دانشجو شدن همه ی جوونا و سرگرم شدنشون به ترم و واحد پرداخت شهریه هم مخالفم.طرف اندیشه اسلامیو 2 بار میفته اما بازم800 تومن شهریه ی ازاد دارغوزاباد میده.اینو باهاش مخالفم.

محمد تقی

سلام هیچوقت در خط فوتبال نبودم و هیجانات ورزشی بچه ها برام عجیب بود! البته اهل ورزش کردن بودم. تیم ملی هم از بعد از برد ۶-۲ از کره هیجان در وجودم روشن شد! ولی کیهان بچه ها گفتی و یک دنیا خاطرات نوستالژیک زنده شد:-)