679- کودک و طبیعت

در روستا هستیم. دخترک ما به جای دیدن عکس مرغ و خروس، دارد خودشان را می‌بیند. به جای تقلید صدای قدقد و قوقولی‌قوقو، اصلش را می‌شنود. دست دراز می‌کند و خودش میوه می‌چیند. زردآلو و توتی که می‌خورد سمی نیستند. یخ‌زده و مانده نیستند. سبزی از باغچه حیاط همین خانه بیرون آمده. می‌تواند برود توی باغچه خاک‌بازی کند. بز و گوسفند و سگ و الاغ واقعی می‌بیند. گندم‌زار واقعی. شب که می‌شود ماه و ستاره‌های درخشان‌تری به چشمش می‌خورد. تا رسیدن به یک فضای باز، فقط کافیست پا از اتاق بیرون بگذارد تا به ایوانی و حیاطی برسد. اینجا گردوخاک بیشتر است، ولی قاصدک هم بیشتر هست، امکانات کمتر است، عوضش سروصدا هم کمتر است.

*

جهان آفرینش، سوای پلشتی‌هایی که آدمی برای خودش و عالم درست می‌کند، یک‌سره پاکی و زیبایی است. دلم به حال کودکان شهری می‌سوزد. کودک باید در دو سه سال اول عمر، با طبیعت مانوس باشد. کوه و دشت و درخت و چشمه ببیند. مرغ  و خروس و سگ و گربه. زنبور و پروانه و قاصدک و آسمان پرستاره‌ی خارج از شهر ... هرکار هم که بکنی، ببعی و پیشی و جوجو و هاپوی توی کتاب و کامپیوتر جای اصلی‌ها را نمی‌گیرند. طبیعت، باید به شکل طبیعی به کودک ارائه شود. کودک، تا زمانی که تربیت نادرست ما بزرگترها نامتعادلش نکرده، همه چیزش طبیعی است. بنابراین طبیعت و جهان هستی را خوب می‌فهمد و این کتاب زیبا را، نیکو ورق می‌زند. ماییم که او را با زمین و آسمان و آب و آفتاب، بیگانه می‌کنیم. چرا که خودمان، با خودمان بیگانه‌ایم.

/ 3 نظر / 7 بازدید
مهتا

چه قدر سخت![متفکر]

سری

واقعا کودک، تا زمانی که تربیت نادرست ما بزرگترها نامتعادلش نکرده، همه چیزش طبیعی است. خدا به هممون تو تربیت بچه هامون کمک کنه.

منصوره

سلام خیلی وقت بود که به وبلاگتون سر نزده بودم.حق کلام رو به تمامی ادا کردین.از خوندن این نوشته لذت بردم