137- مشکل، جایی آن بیرون است

waveSource: http://images.google.ae/images?q=tbn:G-60xJ9slJgJ:myhtpc.net/images/backgrounds/full/Unity

Peter Senge در کتاب «پنجمین فرمان» -که شاهکاری شگفت‌آور به شمار می‌آید- نشان می‌دهد که تفکر جزءنگر که قبلا زیاد از آن صحبت کرده‌ام، عوارضی به بار می‌آورد. یکی از این عوارض این است که ما فکر می‌کنیم «دشمن، جایی آن بیرون است.»

 

 

اگر من و شما در زندگی خود، برای یافتن مقصر به دنبال چیزهایی خارج از خودمان می‌گردیم، اگر مدیر یک سازمان تمام شکست‌هایش را بر دوش «دیگران»، «رقیبان» ... می‌اندازد، ... همگی تفکر جزءنگر دارند و قادر به دیدن کلیت سیستم نیستند.

در دنیای پزشکی، پزشکی رایج چنین تصور می‌کند که چیزی از بیرون می‌آید و بدن را بیمار می‌کند. حال آن که پزشکی کل‌نگری مانند هومیوپاتی، بیماری را بخشی از کلیت خود فرد و در حقیقت تغییر شکل آن می‌داند و می‌گوید وقتی کلیت و تمامیت شخص، دچار عدم تعادل شد، آن شخص بیمار است.

 

اصراری بر اثبات این مساله ندارم، چون هم خوانندگان گرامی باید در حوزه سیستم مطالعه کافی داشته باشند و هم آگاهی کافی از مبانی پزشکی رایج و پزشکی هومیوپاتی داشته باشند.

 

ولی قطعا درک این نکته، پنجره‌ای جدید و بدیع به روی آدمی می‌گشاید که بداند بیماری یک سیستم، بیشتر از آنچه مربوط به بیرون باشد، مربوط به خود آن سیستم است.

 

البته در این امر، تقریبا همه پزشکی‌های کل‌نگر هم‌عقیده‌اند و نامتعادل‌شدن تمامیت و کلیت فرد را، معادل بیماربودن او در نظر می‌گیرند. به همین دلیل است که در هومیوپاتی، هیچوقت سعی نمی‌کنند با کشتن فلان میکروب یا باکتری سلامتی را به بدن برگردانند، چون اصولا آن میکروب یا باکتری، خود بیماری نیست. بلکه فقط می‌تواند عاملی برای خروج بدن از تعادل باشد و وظیفه پزشک برگرداندن شخص به وضعیت تعادل است، کما این که افرادی که در سلامت کافی هستند، اصلا این میکروب‌ها رویشان اثر هم نمی‌کند.

 

مثال جالبی که می‌توان زد مقایسه کلیت بدن با دریاست. دریا چه موج داشته باشد، چه توفان، چه گرداب، چه سکون، همه این‌ها جزئی از خود دریا هستند و چیزی جز دریا نیستند. نمی‌توان گفت گرداب چیزی خارج از دریاست. بیماری یک فرد هم، تغییر چهره کلیت اوست، نه چیزی خارج از آن.

 

نوشته‌های مرتبط:

نگرش سیستمیپنجشنبه 14 فروردین 1382

25- تقصیر بقیه است !دوشنبه 1 اردیبهشت 1382

اصلا سیستم چی‌چی هست؟ 21 اردیبهشت 1382

خودسازی سیستمی چهارشنبه 4 تیر 1382

دورزدن مسایل، سه‌شنبه 21 مرداد 1382

استعداد به بیماری در پزشکی هومیوپاتی، تعمیم به سیستم‌ها جمعه 26 دی 1382

 

پارسال همین روزها:

پیکری معمولی با دست‌هایی به بلندی زرافه یکشنبه 26 بهمن 1382

 

 

 

/ 10 نظر / 2 بازدید
علیرضا مجاهدی

موافقم. اتفاقا من هم در یادداشت قبلی ام به نوعی به همین اشاره کردم. شاد باشید و موفق

Ali

سلام دوست عزيز... وبلاگتون رو قبلا بار ها ديدم ( سر پيام هاتون برای www.iesoft.persianblog.ir ولی اين بار واستون پيام گذاشتم... کارتون عاليه... تميد وارم يه روز من هم... در ضمن به وبلگ ادبی من هم سر بزنی خوشحال مي شم... دوست کوچکتان ...

tfahimeh

درست است که بيرون ز تو نيست هر چه در عالم هست با اینهمه گاه نميشود تقصير نشدن چيزی را بر دوش بودن چيز ديگر نگذاشت.

ohj,k

يعنی اگر ميخ رفته تو لاستيکتون- علت پنجری ميخ نيست در رفتن باده! ميخ رو بی خيال- لاستيکتون رو باد کنين! بد دفاع کردن- بهترين نوع حمله است

راه ميان‌بر

دوست عزيز ohj,k از يادداشت شما ممنونم. اگر دقت كرده باشيد من درباره سيستم صحبت كرده‌ام، لاستيك ماشين يك سيستم به حساب نمي‌ياد. لطفا مطالب مرتبط رو مطالعه كنيد. باز هم سر بزنيد و نوشته‌هاي من رو نقد كنيد. ممنونم.

راه ميان‌بر

دوست عزيز ohj,k در ادامه توضيح قبلي اين رو هم اضافه كنم كه وجود ميخ سر راه يك ماشين، نشانگر مشكلاتي در سيستم انساني-ترافيكي هست كه باعث مي‌شه انسان‌ها وظيفه خود رو درست انجام ندن و باعث بشن به لاستيك ماشين بقيه آسيب برسه، پس باز هم سيستم بيماره. وگرنه چرا بايد وسط خيابون ميخ وجود داشته باشه؟ اگر سيستم هم سالم باشه، انسان بيماري اين كار رو كرده و باز هم اشكال به عدم تعادل يكي از اجزاي اجتماع (انسان) برمي‌گرده كه خودش باز يك سيستمه!

همطناب (همنورد و ارپه)

به ميعاد رسيدنتو نو صميمانه تبريک می گيم. اولين ياداشت همطناب (ما ) که شعری از مولاناست تقديم شما باد!

صدري زاده - از رودكي تا شهريار

سلام . تاسوعا و عاشورای حسينی را تسليت عرض می کنم . همانطور که يک سيستم دو دسته مشکلات ( درونی و بيرونی ) دارد بدن هم به دو نوع بيماری دچار می شود : دسته ای که منشاء درونی دارد و دسته ای که منشاء بيرونی دارد . يک کشور هم همين طور مشکلات درون مرزی و مشکلات و مسايل برون مرزی . اصولا انسان تحت تاثير محيط پيرامون خود است و همچنين می تواند محيط را تحت تاثير خود قرار دهد . بنابر اين فکر می کنم بد نباشد تجديد نظری در نوشته های فوق که برخاسته از طرز تلقی شماست صورت گيرد . ارادتمند هميشگی شما

tfahimeh

سلام يک چيز ديگر...با مشکلاتی که ايجاد می شود و خود سر منشا آن هستيم که هيچ...اما با مشکلاتی که ايجاد می شود و کاری نمی شود کرد چون ديگری سرمنشا آن است چه؟؟به هر حال به نظر من نميتوان قانون کلی برای همه حوزه هايی که مشکل در آنها ايجاد می شود صادر کرد.البته این مساله تفکر سيستمی را نقض نمی کند فقط استثنا های موجود را که کم هم نيستند پر رنگ می کند..موفق باشيد

irhostnet

اگر کسی از وبلاگش ناراضی است یا فیلتر شده یا ... به من ایمیل بزنه یا پی ام بده تا براش با قیمت بسیار ارزان سایت بسازم (با تضمین و 1هفته تا 1 ماه بازگرداندن در صورت ناراضی بودن). www.IRHostNet.com www.IrHostNet.Net Id: iht23000 Email: iht23000@yahoo.com -ارزان ترین و بهترین سیستم فروش سایت دردنیا-