452- اخمو و بداخلاق، اخمو و بداخلاق!

از ترانه‌ی بالا (با کمی بشکن و حرکات موزون) که بگذریم، من همواره و از ته دل یک آدمی بوده‌ام که از چیزهای بدون خلاقیت و قالبی بدم می‌آمده و به همین نسبت از چیزهای خلاقانه و آدم‌های متفاوت غیرقالبی که نمی‌شود با یک خط‌کش ساده محکشان زد خوشم می‌آمده. یکی از مشکل‌های من با ویژگی‌های قالبی است که برای مردان و زنان مطرح می‌شود.

 

برچسب‌های مردان: اخمو و بداخلاق، شلخته، وسایلشان پخش و پلاست، تاریخ تولد همسر یادشان می‌رود، روز ازدواج یادشان می‌رود ... آدم‌های تنبل زیرکار دررو بد‌قواره‌ی چاق، ولو روی مبل در حال روزنامه‌خواندن ... عرضه ندارند یک نیمرو درست کنند. دائم چشمشان دنبال زن‌های توی کوچه و خیابان است، بی‌وفایند، شکم‌باره، اهل عیش و عشرت ... آنقدر این داستان در کتاب‌ها و ایمیل‌ها و فیلم‌ها تکرار شده که دیگر گویا قانون شده و به یک باور تبدیل شده.

 

من گمان می‌کنم بسیاری از این به اصطلاح برچسب‌های مردانه را ندارم. چه در دانشکده، چه در محیط کار، چه در بین آشنایان همواره از بسیاری زن‌ها مرتب‌تر، تمیزتر، منظم‌تر و در توجه به جزییات دقیق‌تر بوده‌ام. تاریخ تولد همسرم و روز ازدواج که سهل است، روز تولد تمام دوستان صمیمی و ماه تولد بسیاری از دوستان دیگر را در خاطر دارم. در بعضی موارد ماه تولد فرزندان و همسران آنها هم یادم هست. در خانه هم به شکل وسواس‌گونه‌ای اهل تمیزکاری و جمع و جور هستم و گاه همسرم را هم به تنگ می‌آورم و گمان می‌کنم مشارکتم در فعالیت‌های داخل خانه کم نباشد. اخمو و بداخلاق هم نیستم. با اسباب عیش و طرب مانند سیگار و مشروب و مواد روان‌گردان، چه در جمع، چه در خلوت هیچ میانه‌ای ندارم. متاسفانه گویا هرچه کوشش میکنم به‌زور خودم را در این چارچوب رایج قرار بدهم نمی‌شود!

 

الان مشکلی برایم پیش آمده که یا این معیارها اشکال دارند، یعنی نشانگر ویژگی‌های آقایان نیستند، یا من یک مرد درست و حسابی نیستم و اشکال دارم. کسی هست کمکی بکند؟ آقایان خواننده‌ی این وبلاگ، شما چقدر در این معیارهای رایج جای می‌گیرید؟ اگر به شکل مخفی هم پیام بگذارید واقعا ممنون می‌شوم! البته هدفم تغییر خودم نیست، بیشتر می‌خواهم بفهمم که آیا واقعا بیرون از منحنی نرمال آقایان هستم یا معیارهای رایج اشتباهند.

/ 14 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سینرژی

به نظر من منحنی نرمال انسانها معیار صحیحی برای انتخاب سبک و مسیر زندگی نیست. همانطور که در مطلب شماره 447 هم نوشتی، حرکت روی مد - هم به معنی آماری و هم اجتماعی - کار ساده ای است. یک روزی مردان سیبیل از بناگوش در رفته می گذاشتن و دستمال یزدی دست می گرفتند. یک روز همان مردان تسبیح به دست می گرفتند و پیراهن روی شلوار می انداختند. یک روز هم دود و دم و عیش و طرب مد می شود. فکر می کنم اگر کسی تکلیفش با خودش و ارزشهایش روشن باشد، نیازی ندارد با تغییرات اجتماعی، ارزشها و سبک زندگی اش دچار تغییرات اساسی شود. یک راه حل عملی هم برای سوالت دارم و آن این است که اگر انسان، شخصی را به عنوان الگوی انسان کامل - با هر نوع طرز فکری - برای خود داشته باشد، در این شرایط می تواند تصور کند که اگر او در این جایگاه بود، چه عکس العملی نشان می داد، بعد خودش آن را انجام دهد.

سینرژی

ادامه ... مسائلی مثل نظم و ترتیب بیشتر شخصی است و از فردی به فرد دیگر تغییر می کند. حتی ممکن است یک فرد در شرایط مختلف، عکس العمل های متفاوتی از خودش نشان دهد. مثلا من شخصا در محیط کار خیلی منظم تر و حساس تر هستم تا در منزل و احساس می کنم سخت گیری که باید به عنوان مدیر در محل کار داشته باشم، خیلی مناسب فضای خانه نیست. یادم هست استاد مفتون در کلاس حسابداری می گفت به همسرم که حسابداری بلد است می گویم در فریزر مثلا سبزی ها را لایفو بچین و گوشت ها را فایفو. اعتقاد دارم که زندگی شخصی را باید ساده تر از این ها گذراند. Lifo: Last In First Out Fifo: First In First Out

سینرژی

ادامه ... در مورد مشارکت در فضای خانه هم معتقد هستم که مدیریت خانه با خانم خانه هست و مرد نقش مشارکتی و مشورتی دارد. البته خودم در انجام کارهای داخل خانه خیلی تنبل هستم ولی در عوض در خصوص مسائل داخلی خانه مانند خرید وسایل منزل یا تغییر چیدمان وسایل، فقط نظر مشورتی ارائه می کنم. دادن این اختیار به همسر، حس مثبتی در او ایجاد می نماید. دو نکته باقی می ماند. یکی این که اگر انسان تصمیم می گیرد متفاوت باشد، طبیعتا از خیلی افرادی که دارند روی مد جامعه حرکت می کنند، فاصله می گیرد و باید هزینه این فاصله را بپردازد. دوم این که شخصیت یک مرد در منزل شاید حداکثر پنجاه درصدش به خود او بستگی داشته باشه و مابقی با شخصیت و ویژگیهای همسرش شکل می گیرد.

ali

سلام و خدا قوت جان برادر ، مشکل در شما نیست بلکه در نوع نگاه دیگران است. اما در رابطه با خانمهای محترمه فکر می‌کنم که حس عاقله (هوشمندی) ایشان همیشه یک جای ایراد در کارها باقی‌ میگذارد[من نبودم][لبخند]

شقایق

من این صفاتی که نوشتید (اخمو و نامنظم و ..) رو صفت مردونه نمی دونم. اونا تو هیچ ادمی دل پسند فکر نکنم باشه. نظم / زیبایی/ توجه به اندام و ... زن و مرد نداره. و مرد و زنی اینا رو نداشته باشه داره به خودش و شخصیت خودش ظلم می کنه. اما به نظرم برخی روحیات هست (و نه اخلاقیات) -شاید -که دل پسنده زنانه باشه و بعضی ها مردونه. مثلا من خوشم نمی یاد مردی که خیلی خیلی حساس باشه به چیزای جزیی. شما یا اون کسی که اون معیارا رو برای شما گفته باید تجدید نظر کنند. مثلا اینجا که گاهی می نویسید از علی (امام اول)که مرد خوبی بوده .. علی دارای اون صفات یوده؟ ! و هچنان قابل دوست داشتن هست؟! به نظر من صفات مردونه خیلی زیباست. همونقدر که زنونه زیباست.

امیرحسین

سلام، به نظرم بیشتر خانم های ایرانی فارغ از ادعاهای تفاوت طلبی که این روزها یک جور مد روشنفکری است، بیشتر دوست دارند با یک مرد کلیشه ای در کلیات و اندکی تفاوت در جزئیات روبه رو شوند (مثلا، به ازای هر سه بار تولد خانم حداکثر 2 بار فراموشی آقا!)، پس نباید ناامیدشان کرد [چشمک] تصویر ذهنی نسوان ایرانی از رجال همین ویژگی هایی است که اشاره کردید، بعید می دانم کسی تفاوت زیاد را تاب بیاورد، بالاخره باید برای فعالیت حیاتی "غر زدن" هم که برای بسیاری از زنان ایرانی حکم اکسیژن را دارد، فرصتی باقی گذاشت. نه؟ [متفکر]

رحیمیان

بی آنکه قصد تعمیم دادن داشته باشم، کم نیست شمار آقایان ایرانی که پشت ظاهر متجدد و تساوی طلبی که روز در اجتماع به نمایش می گذارند، باطنی سنتی و برتری طلب را پنهان نموده اند و شب در منزل آن را بازتولید می نمایند.

تنبور

به نظر من که این دسته بندی‌ها چندان درست نیستند. اما چه بسیارند آقایانی که در ظاهر برخلاف این قالبه ها هستند و در باطن- در خانه و ارتباط با همسر- بعضی از این صفات را دارند. همین قضیه در مورد خانم ها صادقه یعنی صفاتی مثل حسادت- غر غرو بودن-چشم و هم چشمی و ... تبدیل به کلیشه ای برای خانم ها شده در حالیکه خیلی ها متفاوتند و بعضی از آنهایی که متفاوت می‌نمایند در باطن- خانه و ارتباط با همسر و فرزند و ..- شبیهند به همین قالبهای کلیشه ای اما بنظر من شما واقعا نمونه واقعی از نبودن در این قالبها هستید- حداقل تا اندازه‌ای که بنده از شما در دانشکه شناخت دارم

امیرحسین

علی عزیز این روز ها که هر چه دور و بر خودم و دوستان انگشت شمار را می بینم کمتر این کلیشه را می یابم به قول یکی از دوستان می گفت مردها سه دسته اند: "ز.ذ." یا "ز.ه." یا "ز.ز.ذ" گفتم خوبف یعنی چه؟ گفت: یا "زن ذلیل" اند یا "زن هلاک" اند و یا "زر می زنند زن ذلیل نیستند" [نیشخند] گویا نسل جدید اندکی تعدیل شده اند و باید قیام کرد برای ذات مردانه از دست رفته. ولی فارغ از این شوخی ها, به نظر هنوز دیدگاه خانواده ها و مردم دچار تحول بنیادینی نشده و آن کلیشه کماکان پابرجاست. هرچند قدرت نسبی اقتصادی خانم ها, شاغل بودن آنها, ویژگی های خاص هر زن و مرد و زندگی در شهرهای بزرگ این کلیشه را تعدیل می کند.

مهتا

سلام.پس کو دو تا پست آخر راهتون؟