537- اندر احوالات کمیته‌ی امداد

حتما شما هم ایمیل یا ایمیل‌هایی درباره‌ی توزیع نادرست درآمدهای صندوق‌های صدقات کمیته‌ی امداد دریافت کرده‌اید. من هم جزو افرادی بوده‌ام که چنین ایمیل‌هایی را دریافت کرده‌ام. یکی از دوستان بسیار خوب من که در کمیته امداد کار می‌کند، مطلبی برای من فرستاده که با حفظ امانت (و تنها با چند ویرایش نگارشی) عینا آن مطلب را در وبلاگم می‌گذارم و امیدوارم افرادی که ایمیل‌هایی در رد صندوق‌های کمیته امداد، فوروارد می‌کنند، این نوشته را هم به همان شیوه منتشر کنند. به هرحال بسیار نیکوست که از لحاظ اخلاقی امکان بدهیم هر دوطرف قضیه، حرف خود را بزنند و قضاوت را بر عهده‌ی خوانندگان بگذاریم. اگر ما هم یکطرفه به قاضی برویم و جلوی انتشار نظر مخالف را بگیریم، چه تفاوتی با بسیاری از روزنامه‌ها و رسانه‌ها داریم؟ باری، این هم یادداشت دوست من:

***

سلام
در خصوص پیشنهاد عدم کمک به امداد با توجه به محاسبات و فرضیات ذکر شده در ایمیل‌ها توجه شما را به این نکته جلب می‌کنم که محاسبات غلط نیست و در نگاه اول، حتی من کارمند کمیته امداد را هم به اشتباه می‌اندازد! در این ایمیل گفته می‌شود که:

«فرض کنید توی تهران 200.000 (دویست هزار) عدد صندوق صدقات وجود داشته باشه ! و هر روز 50 (پنجاه) نفر ،  فقط مبلغ 100 تومان ناقابل رو در هر صندوق صدقات بی اندازند !!! اونوقت حسابش میشه : 1.000.000.000 = 100 * 50 * 200.000 تازه این رقم برای یک روز و با فرض هایی که گفته شده بود !!! »

اما نکته اینجاست که فرض درنظرگرفته‌شده برای محاسبات، از پایه غلط است و ایراد منطقی دارد.
طبق آخرین آمار ارائه شده توسط کمیته امداد، عدد کل صندوق صدقات در کشور برابر 6066285 و کل درآمد حاصل از صدقات برابر 114354212300تومان مییباشد. همچنین کل صندوق صدقات استان تهران برابر 385125 صندوق و درامد حاصل برابر 19067055600تومان است.
از این شش میلیون صندوق صدقات فقط 224974 عدد (% 3.5) از نوع صندوق‌های بزرگ است که در خیابان‌ها نصب شده و همچنین 150420 عدد هم از نوع متوسط است. نکته اینجاست که تعداد 5690891صندوق از نوع صندوق کوچک است که در منازل مردم قرار دارد (یعنی   بیش از 90 درصد.) این نوع صندوق‌ها درآمد آنچنانی ندارند و بیشتر جنبه‌ی کار فرهنگی و تبلیغاتی دارند بنابراین با درنظرگرفتن این موضوع، عدم صحت فرض در نظر گرفته شده در این ایمیل و اعداد و ارقام نجومی حاصله مشخص می‌شود.
در بخشی از این ایمیل‌ها گفته می‌شود

« این صندوق ها به صورت پیمانکاری واگذار میشه و . ... مناقصه برگزار میشه،»

اصلا اینطور نیست!
و یا این که

«این پولها به لبنان و عراق و کومور و ... فرستاده میشه»

باید بگویم که کمیته امداد از بابت کمک‌های مردمی جمع‌آوری‌شده، چیزی را در خارج از کشور هزینه نمی‌کند و هزینه انجام‌شده در کمیته‌های امداد خارج کشور توسط دولت، مردم و خیرین همان کشور تامین می‌شود. حتی کارمندهای کمیته امداد در آن کشورها هم بومی آنجا هستند و عمده‌ی کاری که در آن کشورها از سوی ما انجام می‌شود صرفا انتقال تجارب در زمینه‌ی امور حمایتی، اشتغال‌زایی و کارهای فرهنگی است.

ممنون می‌شوم این نوشته را به همان کسی که از او دریافت کردید برگردانید تا شاید به نویسنده اصلی برسد.
البته تمامی این حرف‌ها به این معنی نیست که فعالیت‌های انجام‌شده در کمیته امداد بدون هیچگونه نقص یا مشکلی است، اما به هر حال دلیل هم نمی‌شود که مجموعه‌ی فعالیت‌های گسترده‌ای که در این سازمان انجام می‌گیرد و حدود پنج میلیون نفر را تحت پوشش دارد زیر سوال ببریم.

نکته‌ی دیگر این که کمیته‌ی امداد یک نهاد دولتی نیست و توجه داشته باشید که من خودم منتقد کمیته‌ی امدادم. همیشه در جلسات به مدیران گفته‌ام که شیوه‌ی اطلاع‌رسانی خود را تغییر دهند ..به هرحال به صراحت و قاطعیت می‌گویم که امداد پول مردم را نمی‌خورد و مشکل جای دیگری است و البته مردم حق دارند از امداد ناراضی باشند، چون امداد به مردم اطلاع‌رسانی درستی نمی‌کند. متاسفانه حجم گسترده و فوق تصور فقر باعث می‌شود وقتی پول بدست آمده را توزیع می‌کنیم رقم چندانی نباشد و در کنار این باید گفت که استراتژی امداد هم صرفا پول دادن نیست ... به هرحال این قصه سر دراز دارد.

ارادتمند- م.ن.

/ 2 نظر / 5 بازدید
امیرعلی

سلام. ارسال کننده متن از دوستان صمیمی است و بارها در مورد این مساله با هم بحث کرده ایم. در مجموع نوشته اش صحیح است و من که از چند کانال دیگر اطلاعات کمیته را دارم، تایید می کنم که بدون حب و بغض وابستگی اش به کمیته امداد نوشته شده است. از اینکه فضای تضارب آراء که این روزها به شدت دست نیافتنی است ایجاد می کنید بسیار خوشحالم.

مهتا

سلام در کشور عزیز ما خیلی چیزها سرجای خودش قرار نگرفته و تعداد صاحب منصبهایی که از قدرت و اطلاعاتشون در جهت منافع شخصی و فامیل بازی و بقولی پارتی بازی استفاده می کنن کم نیست و چه بسا غیر قابل شمارشه.خودم بارها شاهد بودم که به سازمانی بودجه ی وام اشتغالزایی میدن ولی آدمای غیر نیازمند با پارتی بازی و اطلاعات دروغ فرم درخواست رو پر میکننو دو روزه وام رو می گیرن. این چیزها باعث ایجاد شبهاتی ازین دست میشه که اون گروه رو به فزیاد واداشته.ولی چیزی که مهمه اینه که بدون دلیل و مدرک نمیشه و نباید اتهامی رو به اداره یا سازمان خاصی با ذکر نام وارد کرد و از اون بدتر همون تصورات ناقص رو اعلام عمومی کرد.اون هم تصوراتی که باعث خدشه وارد شدن به اعتقادات مردم میشه. شاید بعضی ها با دیدن فقر و بدبختی آدمای دور و برمون ،گرونی های روزافزون بازار و لجام گسیختگی بازار به خودشون اجازه بدن هر نسبت بدی رو به هر اداره یا مسئولی منسوب کنن که از نظر من درست نیست.