485- علم ناخُنَکی

این بهمن اطلاعات که هرروز، خروارخروار بر سر آدمی آوار می‌شود، به‌ویژه در دنیای اینترنت، یک رویه‌ی خوب و یک رویه‌ی خطرناک دارد.

یک دلیل خطرناک‌بودن، حجم بسیار گسترده اخبار است که تمامی هم ندارد. اگر آدمی به شکلی طبقه‌بندی‌شده و هدفمند نداند در اخبار دنبال چه می‌گردد، می‌تواند 24ساعت خبر ببیند و بخواند و کم هم نیاورد. این همه خبر برای چه؟ تمام اخبار دنیا را در چند طبقه کلی می‌توان نقسیم‌بندی کرد که با کمی تغییر و دستکاری، همه مثل هم هستند. مثلا نوسانات اقتصادی، اخبار ورزشی، حوادث انسانی و طبیعی، جنگ و آدم‌کشی، اخبار زرد ... این همه خبر گفتن و شنیدن، چه تاثیر بنیادینی بر زندگی و اندیشه‌های من و تو داشته؟ غیر این که ابزاری بوده صرفا برای وقت‌گذرانی و برای داشتن سوژه‌ای که با دیگران صحبت کنیم؟

دلیل دیگر خطرناک‌بودن این پدیده، از این جهت است که شاهد شکل‌گیری گونه‌ای تازه  از دریافت اطلاعات هستیم که شاید بشود نامش را دانش ناخنکی یا دانش نوک‌زدنی گذاشت.

یعنی همین‌طوری به صفحات مختلف اینترنتی سر بزنی و از هر گوشه‌ای، گلی (یا خاری) بچینی و به هر صفحه‌ای نوکی بزنی و همین! بعد همین وبگردی‌های پراکنده، باعث بشود که درباره‌ی بسیاری پدیده‌ها، بدون داشتن درک کلی از چارچوب و اصول آن صحبت و قضاوت کنی و در زندگی عملی هم آن را به کار ببری. نمونه‌هایش در مباحثات هنری، مذهبی، سیاسی، فرهنگی، تغذیه و تندرستی ... فراوان است.

چنین سبکی، به‌تدریج جماعت اینترنت‌باز را به افرادی بی‌حوصله تبدیل کرده که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند هیچ دانشی را به صورت بنیادی و اصولی یاد بگیرند و روز به روز از مطالعه‌ی دقیق و عمیق فاصله بیشتری می‌گیرند و به وقت‌گذرانی‌های سطحی بیشتر علاقه‌مند می‌شوند.

اینترنت از اخبار و قضاوت‌ها و برداشت‌های سطحی از مسائل گوناگون پر شده است. یک خبر الکی ولی جنجالی را در صفحه‌ی فیسبوک یا تویترت به اشتراک بگذار. ظرف یک روز دنیا را درمی‌نوردد. در صورتی که اصلا وجود خارجی نداشته است. در چند ثانیه‌ای خبری و مقاله‌ و تحلیلی را به‌سرعت خواندن و قضاوت‌کردن و به اشتراک‌گذاشتن ... بی‌خطر نیست!

/ 5 نظر / 6 بازدید
امید

کاملا درست اشاره کردید مدتی است که دچار آلودگی اطلاعات شده ایم و این نوع آلودگی رو هم مثل باقی انواع آلودگی نیاز به تصفیه و پالایش است باید یاد بگیریم ذهن و مغزمون رو با هر جور داده ای انباشته نکنیم

رحیمیان

برادر! دور، دورِِ عالمان ناخنکیه! کی به عمق دانش بها میده؟!

امیرعلی

جانا سخن از زبان ما می گویی! زمانی بود که در کل مملکت ما، "سید احمد فردید" نامی بود که اثر مکتوب نداشت و معروف بود به "فیلسوف شفاهی" امروز خوشبختانه 70 میلیون در ایران و چندین میلیارد در جهان فیلسوف و سیاستمدار و ادیب و اقتصاددان و همه چیز دانهای شفاهی داریم! همه اقیانوسهای به عمق نیم بند انگشت و افسوس که سیاستگداریها و تصمیم گیریها و حیات و ممات ملت هم توسط همین بند انگشتی ها تعیین و ترسیم می شود! و نمونه بارزش خودم که همین حالا پیرامون مطلب شما این همه اظهار فضل کردم. یا علی مدد!

حسین

این موضوع مدتیه فکر منو هم درگیر کرده آیا واقعا خوندن اینهمه چیز به هیچ دردی نمیخوره؟؟