212- معلمی

 

حجم اتفاقات فراوونی که تابستون برای من و همسرم پیش اومد باعث شد ضمن این که اصلا وقت نمیکردم به وبلاگم برسم، اصلا فراموش کنم به دوستان قدیمی و صمیمی بگم که من اصلا تغییر شغل دادم و الان در محل کار قبلی نیستم. الان کاری رو میکنم که به نحوی همیشه در وجودم بوده. شاید البته. اگر خدا قبول کنه. یعنی شغل شریف معلمی. شاید همین رویدادهای اخیر باعث شده تغییراتی در من به وجود بیاد و حس مقدس نوشتن، کمرنگ بشه. هرچند امیدوارم محو نشه!

 

 

عدهای من رو ملامت میکنند که چرا با این که مهندسی خوندم و دوره تئوری پزشکی هومیوپاتی رو تموم کردم الان دارم معلمی میکنم. ولی من فکر نمیکنم جایگاه معلمی اینقدر پایین باشه که با مهندسی و پزشکی بشه مقایسهش کرد و نتیجه گرفت چنین کاری افت داره. من آموختن و آموزاندن رو با همه سختیهاش دوست دارم. اصلا برام ننگ نیست که اگر یک زمانی توی دانشکده درس میدادم، الان توی دبستان یا دبیرستان درس بدم (که هردوی این کارها رو هم دارم میکنم.) قدیما هم که کار مهندسی میکردم باز در کنارش، امور تدریس همکارانم با من بود. گویا هیچوقت من و معلمی دست از یقه هم برنمیداریم.

 

 

میدونید، حس میکنم قدیما پربارتر بودم. الان نیاز به مطالعه دارم. نیاز به تفکر دارم. نیاز به بازسازی و خودسازی دارم. خیلی چیزها هست که باید خوند و دونست و عمل کرد. نمیخوام هی بخونم و بیعمل بذارم زمین. خوشم نمیاد مثل دیگر معلمهایی که میبینم فقط ملت رو نصیحت کنم. فکر میکنم معلم‌بودن اونقدر سخته که تا خودم رو درست نکنم بهتره هیچ امر و نهیی به دانش آموزم نکنم. عجیب مهمه که آدم رفتارش نشانگر وجودش باشه و عجیب سخته این کار. هی میرم به کارهای این مرد نگاه میکنم ببینم چقدر معلمم. هی افسوس میخورم.

 

 

دوستی دارم که همه‌ش دانلود می‌کنه. عاشق این کاره. صدها گیگابایت چیزمیز دانلود کرده. ولی یکدونه‌ش‌ رو هم باز نمی‌کنه استفاده کنه. نمی‌خوام اینطوری باشم. کلی نرم‌افزار در وجودم هست که بازش نکردم. دانشی که استفاده نشه واقعا مهلکه. باید از دانسته‌ها استفاده کرد. باید این کار رو بکنم. تا این کار رو نکنم، شاید یک مدرس باشم، ولی یک معلم؟ نمی‌دونم.

 

/ 10 نظر / 6 بازدید
فاطمه

سلام...معلمی شغل انبياست...يا شايد به قول يه بزرگی ( اسمشو يادم نيست) بزرگترين خيانتو به جامعه معلم می تونه بکنه...( با کم گذاشتن وقت و انرژی برای آموزش...) خلاصه...ياد دادن يه لذتی داره که تو هيچ شغل ديگه ای نمی شه پیدا کرد... با حرفهاتون ياد وصيتنامه ی شريعتی افتادم...شايد به قول خودش اگر معلم نبود و يا آرايشگری خونده بود الان وصيت نامه اش به جای اينکه يک نوشته ی ادبی باشه پر از آدرسهای ملک و املاک بود که بايد تکليفشو معلوم می کرد... اما شريعتی معلم هست که هميشه زنده است و هميشه در خاطره ها می مونه و بزرگداشت داره....

ub

سلام - در کدوم کشور؟ به من سر بزن.

از سرزمینهای دور

سلام اکبر جان! راستش رو بخوای٬ بعد از خوندن اين متن کلی بهت حسوديم شد!! به نظرم معلمی اصلا با مهندسی يا پزشکی قابل مقايسه نيست٬ چون خيلی سطحشون پائينتر از معلمی است. صميمانه بهت تبريک می گم. تو هميشه متفاوت بودی و هميشه پر از چيزهائی برای ياد گرفتن از تو. بدون اغراق می گم٬ آدمائی مثل تو اين روزا کم گير ميان. به خانومت هم تبريک می گم که همسفر خوبی مثل تو داره. شاد باشی و شاگردای خوبی «تربيت» کنی.

محمد

آدم وقتی مثل چشمه جوشيد میشه یه معلم فرقی نمی کنه که بنویسه یا در کلام بگه٬ ولی تا وقتی مثل رود حامل جوشش دیگرانه شاید به قول تو فقط يه مدرس باشه. تبريک ميگم بهت. ولی معلمی کار سختیه و مسووليت سنگينه. مسووليت آموخته های غلط ممکنه حتی سالها بعد از مرگ انسان هم بارش رو سنگين کنه همونطور که شاگرد خوب تربيت کردن باقيات صالحاته.

محمد

آقا اجازه... يادم رفت دست بزنم اينم گل

محمد

سلام. تبريم مي‌گويم. فلأنفسهم يمهدون ايران تشريف داريد؟!

کوچولو

منم خيلی بيشتر از هر کاری دوسش دارم در نهايت. منم بيشتر از هر کاری ازش می ترسم در نهايت. موفق باشی.

حسين

آفرين.ميدونی تو ذاتا معلمی هنوز ۲۸ نکته تدريس که سال ۷۹ قبل از شروع کلاس بهم دادی دارم...يه دايره المعارفه...همه تو کلاست لذت می بردن ....راستی نکته های excel هم که هميشه با ما هست....خوشحالم کاری رو می کنی که ته دلت می خواد...

سينرژی

سلام اکبر جان٬ خوشحالم که سرحال مي‌بينمت و خوشحال‌تر از اينکه دوباره لذت خوندن مطالب دلنشین و صمیمی‌ات٬ رو به دست می‌آوريم. یادش بخیر زمانی که آن گوشه بالای وبلاگت نوشته بودی: «اين وبلاگ هر پنج تا هفت روز يکبار بروز می‌شود».

ميثم

معلمی مبارک باشه. منم دلم خواست