390- مدارا و مدیریت

در امارات نمیتوان کتاب فارسی درست و حسابی زیادی پیدا کرد. باشگاه ایرانیان و برخی مدارس ایرانی، کتابخانههای نسبتا خوبی دارند، ولی در مجموع آسمان اینجا، برای کتابخوانان فارسیزبان، خیلی آفتابی نیست.

 

بگذریم که کتابخوان هم خیلی زیاد نیست.

 

مدتی است به دلیلی کتاب «مدارا و مدیریت» دکتر سروش برای مطالعه به چنگم آمده که با توجه به وقفه‌ی حدودا هفتهشتساله از آخرین زمانی که آثار وی را با دقت میخواندم، متوجه شدهام که واقعا به بازخوانی دوباره اندیشههای وی نیازمندم و نکات ارزشمند فراوانی در آثار ایشان دیدهام که ارزش آنها، هفتهشت سال چندان برایم روشن نبود.

چنین میاندیشم که هیچک از چهرههای جریانساز اندیشمند در تاریخ چندساله‌ی اخیر ایران، بهدرستی مورد نقد و بررسی قرار نگرفته اند و چقدر  نقد علمی کارهای هریک میتوانست منشا برکت و فایده برای ما باشد! همه یا پرستیده باشند یا هتک و آن که زیان دید، نسل تشنه‌ی دانستن و شناختن بود.

/ 9 نظر / 18 بازدید
آرنیکا حسن نژاد

سلام عمو علی خوبی؟ خانم خوبن؟ شما بابا نشدی هنوز؟ منو که شناختی؟ آرنیکا هستم دختر امید ممنون که به وبلاگم سر زدی از بابا پرسیدم که قضیه بلاگ اسپات چیه. گفت چون توی این بلاگ عکس گذاشتن راحتتره این رو انتخاب کرده واسم و از این بلاگهای فارسی هم دل خوشی نداره. ضمنا گفت به عمو سلام برسون بهش بگو سعی کرده سیستم نظردهی بلاگم را کمی بهتر بکنه تا نظر دادن راحتتر بشه. راستی این اسپند آنلاین را من پپدا نکردم توی وب. شما سراغ نداری؟ به امید دیدار

کوچولو

نظرتونو در مورد کتاب نگفتین.

رحیمیان

به نظرم یکی از دلایلی که ما کمتر می توانیم نقد کنیم وجود دیدگاه صفر و یک در فرهنگ ماست. یک شخصیت یا خوب است و مظهر تمام خوبی های یا پلید است و بدون کورسوی امیدی از نیکی. در اساطیر ما هم اینگونه است اسطوره ما خطا نمی کند و این گونه است که از زندگی عادی مردم فاصله دارد و نمی توان او را در زندگی روزمره عینی سازی کرد درحالیکه اسطوره غربی خطا می کند پس به انسان واقعی نزدیک تر است و خوب دست یافتنی تر .

حجازی

سلام کامنت قبلی ام غلط زیاد داشت . کامپیوترم خراب بود با لب تاپ دخترم یادداشت گذاشته بودم و جا گذاشتن عینک مطالعه در ماشین هم مزید بر علت بود . ببخشید.

شهریور

می تونی خیلی از این کتاب هارو تو کتابخونه های مجازی پیدا کنی! با نظرت کاملن موافقم.. بین اندیشمندان و اندیشه جویان رابطه ی متقابل و پویا کم رنگ تر شده

محمد

به نظرم زمان لازمه تا شخصيتها به دور از آخرين تصاويرشان قابل نقد باشند. كلا بعضيها هم در بلند مدت ارزش گفتار و رفتارشون مشخص ميشه. به طور مثال شايد الان صحبت از اميركبير و اقدامات و نظراتش راحت باشه ولي 50 سال پيش چندان اين كار راحت نبوده.

سینرژی

به خاطر نثر بسیار مشکل این گونه کتابها، خیلی سخت می توانم با آنها ارتباط برقرار کنم. نمی دانم چرا بعضی اندیشمندان ما وقتی می خواهند نشان دهند که حرف مهمی دارند، آن را با ادبیات پیچیده بیان می کنند و من مخاطب کم سواد باید فسفر بسوزانم که هم معنی جملاتش را بفهمم، هم منظور از جملاتش را! دست آخر هم چون نتوانستم آن را بفهمم، احساس کنم حتما حرف بسیار مهمی زده که من نمی فهمم و مجبور به خواندن دوباره متن شوم. شما وقتی یک کتاب تخصصی فنی مهندسی به زبان انگلیسی می خوانید، به قدری آن را ساده نوشته اند که با دانش متوسط زبان انگلیسی، در هر صفحه حداکثر برای معنی دو سه کلمه باید به دیکشنری مراجعه کنید. ساختار جملات هم به قدری ساده است که ذهن شما فقط درگیر درک مفهوم کتاب خواهد بود ولی کتابهای تخصصی ما، خصوصا در زمینه علوم نظری عمدتا به قدری پیچیده نوشته شده که با لغتنامه دهخدا هم نمی توان آن را فهمید.

روناك

سلام من فقط كتاب قمار عاشقانه ايشون رو خوندم. البته خيلي هم نمي شه بهش گفت كتاب! اما خوب بود. راستي به عليرضا هم گفتم. خيلي خيلي سلام رسوند و تشكر كرد. [لبخند][گل]

sara

salm man khyli shadid be in ktab vase tahqiqm niaz daram zud bayad peyda konam 2 hafte vaqt daram az koja danlod konam?