44- دورزدن مسایل

معلم بزرگ من در تفکر سیستمی، پیتر سنگه، ضمن بحث درباره اصول کلی حاکم بر سیستم‌ها، در بخشی از کتاب «پنجمین فرمان» خود چنین می‌گوید:

senge

 «... مسائلی که مورد غفلت قرار گرفته‌اند یا به هرصورتی به آنها توجه نشده است، عوارضی را به بار می‌آورند که قابل صرف‌نظرکردن نمی‌باشد. اما توجه به اینگونه مسائل برای مردم دشوار است؛ زیرا ظاهرا بغرنج هستند یا هزینه و وقت زیادی صرف می‌کنند. افراد به جای حل‌کردن، انتقال فشار یا انتقال مسوولیت را برمی‌گزینند که علی‌الظاهر شدنی و کاراست(*).  متاسفانه راه‌حل‌های ساده‌تر، فقط عوارض را از بین می‌برند و به طور ریشه‌ای با مساله برخورد نمی‌کنند. در نتیجه مساله باقی می‌ماند و چون عوارضش دیده نمی‌شود، اهمیت خود را هم از دست می‌دهد. نتیجه این کار، عدم آمادگی سیستم در حل مسائل و محو تدریجی توان آن در برخورد با مشکلات است...»

 و من چنین می‌افزایم: در عرصه مدیریت اجتماعی ما و زندگی شخصی مردمان ما، تقریبا تمام برخوردها بدین‌گونه است و لذا روز به روز اوضاع بدتر می‌شود. همچنین اگر فرصتی باشد نشان خواهم داد که برخورد پزشکی رایج با بیماری‌ها دقیقا این چنین است و به همین خاطر است که تنها مرگ می‌تواند بیمار نگون‌بخت را از شر درمان‌های نادرست پزشکی رایج نجات دهد! دقیقا این‌جاست که پزشکی هومیوپاتی با دید کل‌نگر خود وارد عرصه می‌شود و به جای درمان مقطعی و تسکینی، با انگشت‌گذاردن بر روی بیماری، آن را به طور دائمی درمان می‌کند.

------------------------------------------------------------------------

(*) انتقال فشار یا مسوولیت، یعنی این که مثلا به جای حل مساله، صورت آن را پاک یا عوض می‌کنند. به جای همت و تلاش، مشکلات خود را به گردن دیگری می‌اندازند. به جای درمان درد، با مسکن علائم آن را از بین می‌برند. وقتی پول کم آوردند استقراض می‌کنند، . . . . مثال‌ها بسیار زیاد است. تقریبا تمام کارهایی که مردم ما می‌کنند!  همان که در مطلب شماره 41 هم آورده‌ام. هرجا که مساله‌ای را دور زدی، گفتی ولش کن، سرسری گذشتی، بی‌تفاوت شدی، یک راه‌حل دم‌دستی و سمبل‌کاری ارائه دادی . . . همان جاست که فاتحه مساله را و خودت را و دیگران را خوانده‌ای! درست‌زیستن بسیار مشکل است جانم!

/ 19 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mehdi

سلام بعد از مدتها دوری اپلود کردم.

jenazeh

سلام من استاد شما رو نمی شناسم . اگخ دوست داشتيد چند تا کتابشو به من معرفی کنيد ممنون می شم

nima

سلام رفيق! از آشنايی باهات خوشحالم. خوشم اومد ازت. متعهدانه می نويسی و مسئولانه. چه خوب کردی که از راشل کوری نوشتی. مقالهء ادوارد سعيد رو هم کليک کردم بخونم. يادم مياد اون موقع که خبرش رو شنيده بودم خيلی حالم گرفته شده بود. باز هم بهت سر می زنم. راجع به هوميوپاتی ديونوسيوس يه توضيحات مختصری برام داده. اما چندان شيرفهم نيستم. اگه باز اومدی طرف من توضيح می دی برام؟ به هر حال اميدوارم شما کاری بکنيد واسه اين اوضاع نابسامان دوا درمان. پدر من پزشکه، کم و بيش می دونم از اين مسائل. موفق باشی.

joojoo

طرز تفکر قشنگيه . موفق باشی

ستاره مشرقي

سلام عزيز. ممنون که به ياد من هستی. راستش از قديم گفتن: فکر نون باش که خربزه آبه!! ( يه همچين چيزی!! )

بلا

هر وقت ميام اينجا ياد فيلم ماتريكس مي افتم نميدونم چرا

CARLOS

درود . موافقم با شما . و ۱سوال با در نظر گرفتن اين توانايی در انسان و شيوه پيشنهادی شما ، آيا لازم نيست اول همه توانايی انسان بررسی شود؟ يعنی تعيين محدوده يا پذيرش بی پايانی! بدرود

حوا

نمی دونم اينی که بهش رسيدم چه قدر درسته . ولی خيلی موقعها خودم را کشتم که يک مساله را از هر جهت تحليل کنم و مثلا ريشه ای حلش کنم (خودت که در جريان هستی)ولی آخرش به اين نتيجه رسيدم: ـ که يکی از درسهای بزرگ زندگی ام است ـ« وقتی دردت را هيچ درمانی نيست گذشت زمان بهترين داروست .» در اين جور مواقع چاره ای جز بی تفاوتی نيست .البته نمي دانم شايد بعدا نظرم عوض شود ....

زنداني

سلام.درست حدس زدی اصلا دوست نداشتم و ندارم که بنويسم ولی ..../نفهميدم برای دوستام چه فايده ايی داره؟حتما فايده اش اينه که ديگه مجبور نيستی سر بزنی نه؟؟؟؟؟؟:)))

نارسیس

سلام خب نظر منو که در این موارد می دونی