244- لقمه حلال

 

 

یکی از مودب‌ترین و بهترین شاگردان من، فرزند یکی از راننده مینی‌بوس‌های مدرسه است و از بسیاری از بچه‌های معلم‌جماعت و دکتر‌جماعت و مهندس‌جماعت بهتر و مودب‌تره و اتفاقا خیلی از فرزندان قشر باسواد، بچه‌های بی‌ادبی هستند.

این واقعا برای من یک معماست که سواد پدر و مادر واقعا چه نقشی در تربیت یک فرزند صالح داره؟ من بچه‌های صالحی رو می‌شناسم که نه حرف زشتی از دهنشون در میاد، نه وقتی بزرگ می‌شن لقمه حروم می‌خورن، نه نظر به مال و جان و ناموس و آبروی دیگران دارن، و در عین حال فرزند کارگری یا فرد بیسوادی هستند. واقعا مشکل در کجاست؟

*

این امر قطعا چیزی نیست که بشه با یکی دو جمله یا حتا مقاله حلش کرد، ولی برای من که به عوامل غیبی معتقدم، یکی از این عوامل، تاثیر لقمه حلاله. حالا این که چه جوری این لقمه در تربیت و روحیه اثر می‌ذاره و چه کنش و واکنش‌هایی انجام می‌شه رو نمی‌دونم، ولی باور دارم که لقمه حلال و حرام بدجوری بر تربیت کودک اثر می‌ذاره ... گو این که علم بگه زیر میکروسکوپ هیچ فرقی بین نونی که از راه حلال و حرام در بیاد نیست ... علم هم حالاحالاها کار داره که از حصار سه (یا نهایتا) چهار بعد خودش خارج بشه. نظر شما چیه؟

 

 

  

/ 9 نظر / 5 بازدید
عليرضا مجاهدی

سلام البته به نظر من خود اون نون تاثيری در تربيت افراد نداره و اينطور نيست که اگر نان حلال را به فرد بی ادب بدهيد آن هم مودب شود ولی به نظر من تاثير اصلی همان تفکری است که در پشت لقمه حلال قرار گرفته است. کسی که مراقب است لقمه اش حلال بماند نه دروغ ميگويد نه سر کسی کلاه ميگذارد و نه هزار راه را بيراه ميرود و مسلما همه کردار و گفتار و پندار اين فرد نيک و مثبت خواهد بود و طبيعتا اطرافيان نيز از رفتار او تاثير خواهند گرفت.

ليشام

علي عزيز، بسيار هم نظرم با شما :)

محمد

بله. کاملاْ صحیح است. حتی برخی کارشان خیلی درست است که نمی‌گذارند قبل از به دنیا آمدن فرزندشان حتی جنین موسیقی ناجور بشنود. البته در جامعه فسادزده و توجیه‌گر امروز ایران این حرفها به جوک شبیه‌تر است. مادری می‌گفت که اگر داخل خودرویی می‌نشستم که راننده‌اش نوار موسیقی منحط و فاسد گذاشته بود سریعاْ پیاده می‌شدم، مبادا بر روح فرزندم تاثير بد بگذارد. کذلک راستي، خوش به حالتان که معلم هستيد. من دو ترم معلم يک سری بچه‌های شرو شور يک هنرستان بودم که بيچاره‌ام کردند ولی الان که نگاه می‌کنم خيلی برايم لذت‌بخش بود. خدا توفيقاتتان را توسعه دهد.

رويا

تکبيييييييييييييييييييييييير !

محمد

باهات ۱۲۶ درصد موافقم. اين يعنی تازه يه کم هم بيشتر و سخت گيرانه تر. يه بزرگی ميگفت بعضيها که خيلی اهل معرفتند ۲ تا جيب دارند يکی برای پولهايی که در ميارند و تا تهش رو ميدونند و براشون روشنه. يکی برای پولهای حلال پنجاه پنجاه. جيب اول برای امرار معاش خودشون و خونوادشونه. جيب دوم برای کارهای ديگه. حکما اين تاثير داره. حتی اگه به اندازه يک دونه انار باشه. بعد هم در ادامه داستان دونه انار رو می گفت. موقع مناسب پیدا کنم برات می نويسم.

سلام

شاید به این دلیل است :کسانی که در زندگی شان محدودیت هایی داشته اند اگر عاقلانه با این محدودیت ها برخورد داشته باشند منجر به ایجاد تفکرات این چنینی در آنها می گردد که موجب ساخته شدنشان و حتی خویشتن داری می شود که بعد همین را به فرزندانشون منتقل می کننند...نظرتون چیه؟

سلام

ای... میشه گفت ولی معمولا انچه از محرومیت برداشت میشه بیشتر دربردارنده شرایط مالیه!گاهی شرایط جامعه یا خانواده "محدودیت"ایجاد می کنه. پس به طور کلی بهتره بگیم "محدودیت"...

سلام

خواهش می کنم

الما

باهاتون موافقم ولی به میزان تکامل روحی که وارد این بدن میشه هم بستگی داره..........میدونم اعتقادی به تناسخ ندارید ولی خب خیلی از مجهولاتم رو فعلا پاسخ داده بنابراین تا یافتن معنای کاملتر دستاویز خوبی است برای توضیح مجهولات