151- تفکر سیستمی و انتخابات

در فضای کشور ما هر شخص، خود یک عالم اکبر است. (جزیره و شهر و کشور و حتا شبه قاره هم نه، یک عالم به تمام معنا) و هر کس از من نویسنده این وبلاگ تا مشدی ممدلی، همه، عقل کل هستیم و انسان‌هایی به تمامی جزء‌نگر و اصلا ارتباطات مرتباطات سیخی چند؟ حتی در یک شرکت در پیت یک‌وجبی یک کارمند از همکاری با کارمند میز کناریش ابا دارد. خدا به داد برسد ارتباطات بین وزارتخانه‌ها با یکدیگر را و بزرگان قوم را و روشنفکران و اهل اندیشه با یکدیگر را و ... که همگی جزایری مستقلند و پادشاهانی که هیچیک در اقلیمی مشترک نمی‌گنجند و شصت میلیون جزیره در این مجمع‌الجزایر. نمی‌دانم چرا یاد آلیس در سرزمین عجایب افتادم!

*

طبق تفکر سیستمی، اصلاح یک سیستم بدون درنظرگرفتن تمامی جوانب آن ممکن نیست. به عبارتی دیگر، در تفکر سیستمی، آنچه واقعا در یک سیستم باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد، اجزای سیستم نیست، بلکه روابط بین اجزای سیستم است.

عین جهالت است که شخصی ادعا کند با شناخت تک‌تک افراد یک شرکت، آن شرکت را می‌شناسد. اگر شخصی ادعا کند که با شناخت تک‌تک خانه‌های تهران به شکل مستقل، می‌توان تهران را شناخت، آنچه یک شرکت را شرکت و یک شهر را شهر و یک سیستم را سیستم میکند، روابط بین اجزا و جریان اطلاعات و احساسات و کنش و واکنش‌های بین اجزاست. با شناخت تک‌تک سلول‌های بدن فلان موجود زنده به شکل جداجدا، هرگز نمی‌توانی آن موجود را بشناسی، مگر آن که آن را  به شکل یک کل ببینی. زمانی که زنده است و اجزایش با هم تعامل دارد.

 

نامزدی که بگوید من فلان واحد، فلان بخش، فلان قسمت، فلان مشکل را درست می‌کنم، صرفا شعار می‌دهد. هیچگاه در یک سیستم به‌هم‌پیوسته، نمی‌توان ارتباطات بین اجزا را دور زد و یک جزیره مستقل بنا کرد و اصلاحش نمود. بدجوری مشتاقم یک نفر به جای «باید چنین شود، باید چنان شود»، واضح بگوید: «چگونه چنین خواهد شد و چگونه چنان!» شعاردادن و باید-نبایدکردن ملولتان نکرده هنوز؟ عجبا!

 

پانوشت 1: یادآوری می‌شود که طبق تفکر سیستمی، اولین گام برای اصلاح سیستم، اصلاح خویشتن است.

پانوشت 2: برای من سیاست مثل زبان چینی است و چیزی از آن نمی‌دانم و نمی‌خواهم بدانم. این نوشته را با دیدگاه یک مهندس سیستم نوشته‌ام. هرچیزی می‌توانست موضوع بحث باشد، انتخابات هم یک موضوع. لطفا برداشت سیاسی نفرمایید.

 

 

نوشتههای مرتبط:

تمامی نوشته های صفحه آرشیو وبلاگ که کلمه سیستم در آنها هست!

 

پارسال همین روزها:

ای باد شرطه برخیز 22-2-83

میان‌بری به نام انسان (2) 29-2-83

/ 10 نظر / 3 بازدید
من شرقی

این مهندس سيستم کليتي در خود دارد ... نوشتم که بگويم خوانده ام و موافق ام، اما گمانم یک «مرتبه»ء دیگر «تجرید» روی اين ماجرا، خيلي خيلی روشن کننده تر باشد. *. منظورم Another Level Of Abstraction بود، اگر فارسی اش همانطور که فکر می کنم به حد کافی گويا نيست. حيف!

Cfoon

سلام.وبلاگ جالبی داری به من هم سر بزن.مرسی

ناصر

سلام ميبينم که نسبت نوشته‌های سيستمی وبلاگ بيشتر شده! خوب است من بیشتر مشتری اينها هستم. نگران سياسی نوشتن هم نباش مگر در اين دنيای سيستمی می‌شود حوزه‌ها را از هم جدا کرد؟ سياست هم مثل جامعه شناسی مثل روانشناسی مثل تاريخ مثل فيزيک مثل رياضی و ... اين هم يک آگاهی است فقط شايد آگاهی ما از بعضی از اين حوزه‌ها کمتر باشد و از بعضی ديگر بيشتر به گمانم نفس آگاهی داشتن از سياست چيز منفوری نمی‌تواند باشد.

ديگه چه خبر ؟

سلام جالب بود . سلسله مطالب مديريت جزيره ای را که در سايت مقالات حدود ۶ ماه پی در پی ادامه دادم يادت هست ؟ شما ببينيد هنوز کسی نمی داند اصولگرايی يعنی چه ! آيا حزب است يا . . . اگر حزب است پس چرا ۶ کانديدا داشته است و هر کدام راه خودش را رفته است ؟ حال که آقای هاشمی آمده ساير جزيره ها سرگردانند ! . . . موفق باشيد .

ub

سلام . نقل قول يک «...اجزای سیستم نیست، بلکه روابط بین اجزای سیستم است... مگر آن که آن را به شکل یک کل ببینی. زمانی که زنده است و اجزایش با هم تعامل دارد.» نقل قول ۲ :« نمی‌توان ارتباطات بین اجزا را دور زد و یک جزیره مستقل بنا کرد و اصلاحش نمود» نقل قول ۳« اولین گام برای اصلاح سیستم، اصلاح خویشتن است » بابا یکجوری بگین ما بفهمیم.

من شرقی

خوب از سيستم خودمان گفتی و .... حالا اگر يک سطح بالاتر برويم و نگاه بکنيم چه می شود؟ چه می بينيم؟ چه کم داريم؟

حمید آزادی

اکبر جان سلام. مطلب جالبی نوشتی مطلبت می تونه تا حدودی بعنوان یک خط کش برای سنجش راستگویی نامزدهای انتخاباتی هم عمل کنه . کسی که همه اش حرف بایدها می زنه و حرفی از روشها نمی زنه . مثلا آقای لاریجانی برای بدست آوردن رای جوانان میگه می خواهم کنکور را بردارم . کروبی هم که قربانش برم میگه می خواهم به هر نفر ماهی ۵۰ هزار تومان بدهم!! مردم را نادان فرض کردند و می خواهند بیت المال را فدای پیروزیشان کنند . در مورد انديشه هم که مطلب قبليت بود هم بگم که لذت بردم . من هم همين درد رو دارم .

.

با عرض وقت بخیر ! امیدوارم این یکی دیگه بدستتون برسه میدونید چندین بار میل و پیام براتون گذاشتم و یا جوابی متفاوت با شخصیت شما گرفتم یا اصلا نذاشتند به شمابرسه هرکی بود که حتما رمز ورود به ایمیل و بلاگ شما را داشته وهم مال منو .... به هر حال اگر این بار دریافت کردید لطفا برایم هم در ایمیل هم در صفحه نظرات وبلاگتون بنویسید ممنون میشم راستی از دوستتون ( دیونیسوس ) خبر دارید ؟

حمید

سلام.چندوقتیه باوبلاگت ازطریق سینرژی آشناشدم.البته باایشون هم اتفاقی.فعلاًآدرس وبلاگم رونمی نویسم چون قصدایجادزحمت برای شما ندارم.من ازموافقان تفکرسیستمی هستم.اون بخش کلامت که نوشتی بایدخویشتن رواصلاح کردمن رویادداستان حضرت موسی علیه السلام ونباریدن باران به واسطه گناه یکنفرازقومش انداخت وتوبه ای که کردونزول باران.سیستم دچاراشکال شده بود. گناه نکردن من، سلسله وارسرایت به کل جامعه میکنه. حالااثرمتافیزیکی اش به جای خود. بهرحال مشتری وبلاگت هستم وبرایت آرزوی توفیق دارم. یاعلی

خودم

دوست گرامی، ممنون از یادداشت شما. نمیدونم چرا پیامها و ایمیلهاتون نرسیده. ضمنا من مدت زیادیه از دوست ارجمند و دانشمندمون در بلاگ دیونیسوس بیخبرم. شاد و پیروز باشید.