499- فرورفتن در شن

روز اول ژانویه‌ای –که در اینجا تعطیل هم هست- با همسرم بیرون رفتیم.  در قسمتی از شهر، بین خیابانی که ما رانندگی می‌کردیم با خیابان موازی آن، یک مسیر خاکی هفت-هشت متری بود که با گذر از آن به سرعت به خیابان اصلی می‌رسیدیم و دیگر نیازی نبود تا ته خیابان برویم.
به پیشنهاد من از این مسیر رفتیم. نگو یک متر آخر، بسیار گود بود و حجم عظیمی شن در آن جمع شده بود. خلاصه این که چرخ‌های جلو ماشین ما تا نیمه در خاک فرو رفت.  صبح روز تعطیلی مانده بودیم با این وضعیت چه کنیم که شاید ظرف کمتر از پنج دقیقه، چند نفر هندی و پاکستانی که از خیابان اصلی می‌گذشتند خودروهای خود را به کناری زده و به‌سرعت به داد ما رسیدند و خودرو ما را از خاک بیرون کشیدند. حجم عظیمی خاک داخل دیسک چرخ و ترمز ... رفته بود که آن هم البته در یک تعمیرگاه با فشار باد به بیرون ریخته شد و داستان به خوبی و خوشی تمام شد.
در این میان 3 نکته به ذهنم می‌رسد:
1- تجربه‌ی گرانبها و خطرناک عبور از شن با یک خودرو کوچک که دیگر عمرا تکرارش کنم.
2- لذت‌بردن عمیق از حس نوع‌دوستی مردمی که نه مرا می‌شناختند و نه بهره‌ای مادی از این کمک می‌بردند. یعنی چشیدن انسان‌دوستی خالص و بدون چشم‌داشت از کسی که نه هم‌وطن توست، نه هم‌زبان تو و نه نفعی مادی می‌برد.
3- چیز دیگری که به نظرم می‌رسد آنست که من و همسرم هم گاه‌گاهی بر حسب وظیفه‌ی انسانی، کمک‌های مشابهی به دیگران کرده بودیم. بنابراین گمان می‌کنم قانون عمل و عکس العمل جهان هستی (تو نیکی می‌کن و در دجله انداز ...) باعث شد این بار که خودمان گرفتار شدیم، به این سرعت دست یاری دیگران به داد ما برسد.

/ 7 نظر / 7 بازدید
دینا

دعا می‌کنم دیگر مشکلی برایتان پیش نیاید و یا حداقل همیشه دست یاری همان نزدیکی‌ها باشد. در مورد دبی هم خیلی ممنون. ما با چند تا از دوستانمان داریم هماهنگ می‌کنیم، حتما به شما خبر می‌دهم. البته می‌دانید که این مسافرت‌های گروهی در ایران دردسرهای خودش را دارد. به خانم سلام برسانید!

دینا

ممنون که خوابگرد را خبر دادید!

شادمهر

فرو رفته در شن تو را مي شناسم. .... بقيه اش نيومد!!!

لیشام

به نظرت می‌شه واسه اقتصاد ـ تو بخوان خیلی چیزهای دیگر ـ تا گردن فرو رفته در پِهِنِ این مملکت کاری کرد؟

امیرعلی

سلام! فکر می کنم شرقی ها در این خصوصیت "ماشین هل دادن" و موارد مشابه خیلی شبیه هستند. اصولا منظورم کمک کردن غیرتخصصی است. شاید اگر در یک کشور غربی بودید، آدمها ترجیح میدادند برای کمک به شما به امداد زنگ بزنند. نه؟

ناصر

به نظرم در این تجربه شما یک مقدار قانون گریزی هم دیده میشه منظورم اینه که تا ته خیابون میرفتی این همه مشکل هم پیش نمیامد بین خودمون باشه یک کمی ایرانی بازی درآوردی! جسارت نباشه البته

شمیم

سلام خوبید؟ جالب بود از این اتفاقا اینجا هم مییوفته هاااااااا ولی کمتر پیش می یاد دیگه این همه آدم به یاری بیان... حیف یه زمان ایران از انسان دوستی سرشاااااااااار بود! موفق باشی یا حق