349- اصلا چرا لباس بپوشیم؟

چندی‌پیش مشغول چرخیدن بین کانال‌های مختلف داخلی بودم که ناگهان دیدم یکی از شبکه‌های ایران مشغول نشان‌دادن فیلمی خارجی  است و خانمی در هوای گرم، لباسی به نظر ضخیم پوشیده بود که طبیعی به نظر نمی‌رسید. با کمی دقت متوجه شدم که لباس بازیگر زن که فاقد آستین و یقه بوده، به شکلی نسبتا ماهرانه رنگ‌آمیزی شده و چنین به نظر می‌آید که لباس، آستین‌دار است.

من این همه جد و جهد در ترویج پوشش مناسب را ستوده، شخصا از این سبک سانسور استقبال می‌کنم و فکر می‌کنم این کار باعث می‌شود بخش‌های بسیار بیشتری از یک فیلم را بتوان دید. خصوصا که الان مد شده در فیلم‌های غربی خانم‌ها به حداقل لباس ممکن قناعت کنند، این سبک باعث می‌شود فیلم‌های بیشتری را عرضه کرد و در عین حال، بخش‌های کمی از فیلم را حذف نمود.

 

فکر نمی‌کنم آدم خشک‌مقدسی باشم، ولی کاملا با سانسور برهنگی موافقم. عمیقا بر این باورم که ترویج برهنگی امری کاملا هدفدار است و متاسفم که مثل قورباغه‌هایی که به‌تدریج در آب گرم می‌شوند تا قدرت تفکر را از دست بدهند و کباب شوند، ما نیز به‌تدریج بی‌تفاوت شده‌ایم. (1)

*

(1) (این پاورقی من هم مثل پاورقی‌های زنده‌یاد شریعتی از اصل مطلب بیشتر شده!)

من یک مرد هستم و مطمئنم جنس مرد در برابر برهنگی بسیار آسیب‌پذیر است. جنس پسر از دوره راهنمایی به بعد کاملا در برابر مساله جنسی آسیب پذیر است. مگر خود سینمای غرب مالنا را نساخت؟ آن پسر 12 ساله فیلم یادمان هست؟ آیا استثنا بود؟ نه! همه ما مردها می‌دانیم که از این پسرها زیادند. من یادم نرفته که چه بخش عظیمی از وقت و  اندیشه و انرژی دانشجویان پسر صرف فکرکردن یا مقابله‌کردن با تفکرات جنسی می‌شد. من در محیط کار می‌بینم که حتا مردهای متاهل بخش عظیمی از وقت خود را به صحبت درباره مسائل جنسی سپری می‌کنند و متاسفانه هرچه مرد سنش بیشتر می‌شود، گویا حریص‌تر هم می‌شود. چرا بگویم چنین مشکلی وجود ندارد؟ چرا ادعا کنم آسیب‌پذیری جنسی ویژه افرادی است که از پشت کوه آمده‌اند؟ باید قبول کرد که از بچه‌ای که تازه پشت لبش سبز شده تا رییس جمهور ایالات متحده‌اش، همه مردها آسیب پذیرند. اگر نبودند که یوسف صدیق، یوسف نمی‌شد و افرادی مثل شیخ رجبعلی خیاط، به خاطر غلبه بر نفس، عارف واصل نمی‌شدند.

 

من متاسفم که به‌تدریج مردمان جهان را به سمتی بردند که در فیلم‌های هالیوودی نه‌تنها مساله شنیعی مثل زنا، گناه محسوب نمی‌شود که آن زوج مثلا عاشق، کاملا حق به جانب محسوب می‌شوند. من متاسفم که حیای ما شرقی‌ها تحقیر شده و سطح مرد و زن را در حدی پایین آوردند که به محض این که یک زن و مرد در یک فیلمی یک ثانیه به هم نگاه می‌کنند و چشم در چشم هم می‌دوزند بلافاصله این آشنایی به همخوابگی ختم می‌شود.

 

عجبا که بعضی مردها چه راحت انکار می‌کنند که در این مسائل مقاومند و هرکه چشم‌پوش باشد متهم می‌شود که امل است و از پشت کوه آمده. مردها خودشان می‌دانند و نیازی به توضیح واضحات ندارند، ولی خانم‌های محترم! شما هم مطمئن باشید که هرچقدر مردهای دوروبر شما قدیس تشریف داشته باشند، مشاهده مداوم زنان نیمه‌برهنه که الان مثل نقل و نبات در هر فیلم و ویدئوکلیپی رایج شده و توی سر هر کانالی بزنی کلی از این صحنه‌ها از آن بیرون می‌زند، قطعا تاثیر مخربی بر ذهن و روان آنها خواهد گذاشت. اصلا اسلام که جای خود دارد، حتا افرادی که یوگا کار می‌کنند در آیین خود اجازه ندارند هر چیزی را ببینند. چشم‌پاکی، جزو بدیهیات مذاهب و آیین‌های الهی و غیرالهی شرقی است. در یوگا معتقدند که دیدن چیزهای ناپسند، چاکراها یا مراکز انرژی را می‌بندد و بدن را از تعادل خارج می‌کند، چه برسد به ادیان ابراهیمی.

 

مدتی است که تقریبا هیچ کلیپ موسیقی جدیدی را نمی‌توانم ببینم. اصلا نمی‌شود بین کانال‌های ماهواره‌ای چرخید. آخر چقدر برهنگی؟ دیگر رسیده به حد تهوع! چقدر رادیو چیز خوبی است! چقدر نوارکاست چیز خوبی است. چقدر فایل mp3 چیز خوبی است، چقدر سکوت خوب است! برخی موزیک‌های را تا زمانی که تنها می‌شنوی شاهکارند، ولی ویدئوهای آنها به قدری جلف است که اصلا از علاقه به آن آهنگ پشیمان می‌شوی! این بیزینس بی‌صاحاب باید بچرخد دیگر. اسپانسر گفته یا یک‌عده زن لخت باید آن وسط شلنگ‌تخته بیندازند که آلبوم فروش برود، یا من سرمایه‌گذاری نمی‌کنم. اقتصاد همه‌چیز را توجیه می‌کند. مابقی کشک است که باید به قول مرحوم گل‌آقا سابید. خلاص!

 

/ 17 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسین

در مورد نوشته شما: ببین منم کاملا باهات موافقم. یادمه چند ساله پیش که کلیپ Desert Rose استینگ رو دیدم رفتم تو کما. من اون آهنگو خیلی دوس داشتم. و هر چند صحنه هایی - از خانوم های در حال رقص و با لباس های نیمه برهنه - داشت اما این موضوع اصلا اذیتم نکرد. (یا بهتر بگم توجه جنسی منو به خودش جلب نکرد). تا اینکه 4-5 ماهه پیش مجددا همون کلیپ رو دیدم. البته با ادیت جدید. واقعا مسخره بود! صحنه ی هم خوابه شدن یه زن و مرد برهنه وسط اون آهنگ نه تنها هیچ تناسبی با موزیک و محتوای آهنگ نداشت، بلکه کلیپ رو فوق العاده چیپ و بیخود کرده بود! انگار خواننده - یا به قول شما اسپانسر- داشت داد می زد که جون مادرت میوه رو از دستت بذار زمین و نگام کن! ... منم از به فنا رفتن موزیک و هنر تو این مرداب -چیپ- سکس و برهنگی دل خوشی ندارم. اما خود برهنگی چطور؟ منظورم هدفدار نشون دادن برهنگیه. منظورم کوبریک بودن و Eyes wide shut ساختنه. منظورم -حتی شهوت ویران گر- رو نشون دادنه. اونو هم نمی پسندی؟ نمی خوام از مدرنیته حرف بزنم. می خوام بگم 20 سال پیش اگه خانمی تو ولایت ما مانتو تنش می کرد، همه نگاش می کردن. نه فقط محض تفاوتش با بقیه. شاید حتی ج

حسین

می خوام بگم 20 سال پیش اگه خانمی تو ولایت ما مانتو تنش می کرد، همه نگاش می کردن. نه فقط محض تفاوتش با بقیه. شاید حتی جذاب بود برا ملت. اما الان اینطور نیست. الان مردم با این چیزا تحریک نمی شن. سطح تحریک پذیریشون شاید اومده پایین. شاید حیوون تر شدن. حریص تر شدن. نمی دونم. اما شخصا مشکل خاصی تو نشون دادن "هدفدار" برهنگی، نه تحت لوای هنر، بلکه به سود و در جهت اهداف هنری، نمی بینم. منظورم همون Eyes Wide Shut یه. یا همون Lost Highway ی. یا Mulholland Dr. ی. نظرت چیه؟

لادن شنطیا

این درسته که الان این موضوعات خیلی رایج شده و شاید بشه نتیجه گرفت که مردم از فکر کردن به چیزای مهم‌تر و عمیق‌تر دور شده‌ند. ولی مطمئن نیستم اون موقع که قدیمی‌ها تو تمام دنیا با پوشش سنگین‌تر این‌ور اون‌ور می‌چرخیدند، به موضوعات مهم‌تر و عمیق‌تر فکر می‌کردند. یعنی نمی‌دونم اون چیزی که باعث پوشش داشتن مردم اون زمان می‌شده، جبر هنجارهای حاکم بوده یا انتخاب و اندیشه‌.

مهتا

سلام. از طریق لینکی که وا}گان دور ملودی های نزدیک گذاشته بود با وبلاگ شما آشنا شدم. فعلا" فقط دو پست آخرتان را خوندم و به این نتیجه رسیدم که باید این وبلاگ را به لیست وبلاگهایی که حتما" باید پیگیر مطالبشون باشم اضافه کنم. موفق باشید.

علی بزرگی

سلام ممنون از وبلاگتون و از همه مهمترف همین نوشته ای که دارم براش کامنت میذارم چقدر خوشحالم که اینقدر خوب فکر میکنید و از موضع قوی و متفکر صحبت میکنین منم در این زمینه کاملا با شما موافقم بهتر بگم: همدردم آخه دیگه به راحتی نمیشه این حرفها رو مطرح کرد :( راستی منم صنایع خوندم و عاااشق ریاضی و فیزیک و معلم ریاضی هم هستم موفق باشین

از سرزمینهای دور

سلام و عرض ادب به همگی. اکبر عزیز نوشته هات همیشه پر از تفکره و پر از نگاههای متفاوت و این آدم رو دنبال خودش می کشونه... در مورد این قضیه، وضعیت غرب با تفکر فرویدی اش رو همه می دونن و وضعیت شرق هم با اسلام بنیادگرا مشخصه. فکر می کنم باز هم مثل همیشه، برد با کسیه که اعتدال رو در پیش گرفته و در این مورد به عقل سلیم رجوع می کنه، نه پیروی بدون تفکر از عقاید بقیه و نه ترویج برهنگی بخاطر عقده گشائی! امیدوارم خدا قدرت تفکر منطقی رو به همه ما هدیه کنه.

آرمان

سلام. من قبلا این وبلاگ رو می خوندم اما مدتی بود که بنابر سرشلوغیه و ... و .... و.... دیگه فرصت نمی شد بخونم شایدم تنبلی اما به هر حال با پیگیری مسئله حجاب و پوشش از وبلاگ در برابر باد و آیینه و قصه راستکی سر از اینجا در آوردم. اینکه میگی استفاده از برهنگی برای فروش بیشتره که خوب اصلا قابل انکار نیست بدیهیه. اما نکته مهمی که در نظرات برخی از دوستان وجود داشت اصل قضیه بود به نظر من اونم اینه که اگر کمتر در سطح جامعه این مسئله مطرح بشه و روش فشار گذاشته بشه قطعا این مسئله از حالت مسئله بودن خارج میشه. من نزدیک 28 سالمه و تقریبا 15-16 ساله که همه جا دارم میشنوم که رابطه پسر با دختر ..... رابطه زن و مرد نامحرم ..... زنا و همخوابگی ...... سکس قبل از ازدواج ..... یعنی اگر غربیها می خوان ذهن جوانان دنیا رو به این مسئله بکشونن و محدود کنن مخالفتها و فشارهای بی برنامه خودمون بیشتر اینکار رو کرده و به اهداف غرب کمک کرده.

آرمان

ادامه... دخترها همه دوست ندارن لخت بپوشن اما وقتی مدام در گوششون می خونن که اگر موهات بیرون باشه مردا فلان میشن اگه بازوت دیده بشه مردا فلان میشن اگر پات پیدا باشه .... و ....... اونوقت بر اساس همون فطرتی که میگیم خداجوست که بر اساس همون زنان تمایل به دلبری دارن اون دختر وقتی معنی دلبری رو فهمید می خواد با زیباییهاش دلبری کنه. حالا باید بزنیم تو سرمون که نه بابا اینکار نباید هدف باشه ولی دیگه فایده نداره. یکی از دوستان هم نکته خیلی خوبی رو گفته : " مطمئن نیستم اون موقع که قدیمی‌ها تو تمام دنیا با پوشش سنگین‌تر این‌ور اون‌ور می‌چرخیدند، به موضوعات مهم‌تر و عمیق‌تر فکر می‌کردند" اما در نهایت با سرزمینهای دور بسیار موافقم که اعتدال تنهاترین راهه. نمیگم بهترین چرا که فکر می کنم تنها ترین راه. البته اعتدال هم برای آدمها معنای متفاوت داره ولی نقطه شروع و پایان خوبی رو خواهد داشت.

هستونک

شاید . اما می دانم که کیسه گونی و چادر هم جو.اب نمی دهد. یاد شعری از ایرج میرزا می افتم. یاد حدیثی می افتم که می گوید آدم به آنچه منع می شود حریص است یاد احادیث جعلی می افتم. یاد توصیف های شیخ محل مان می افتم یاد آمار های خودمان می افتم و یاد می افتد : اگر این هرز انرژی آن هم در کشوری که هفتاد درصد ترکیب جمعیتی اش جوان است نبود واقعا چگونه ممکن بود اینقدر آرام و ساکن و جامد باشد و قابل کنترل !

الما

یادمه توی یکی از پستها گفتید مدتیه تلویون تماشا نمیکنید.به خاطر کنکور دخترم یه توفیق اجباری دست داد و الان 2ساله تقریبا تلوزیون نهایتا 2 ساعت برای دیدن بعضی برنامه ها روشنه.ماهواره هم که یه توفیق اجباری دیگه بود که نداریم اوایل که دخترم کوچیک بود گفتیم برزگ بشه تا راه و چاه رو بهتر درک کنه و برنامه های ماهواره تاثیر کمتری بزاره و بعد که بزرگ شد بخریم حالا هم که امسال کنکور داده و دیگه بهانه ای نیست اون راضی نیست ماهواره بخریم.ممکنه یه روزی واقعا بخریم ولی تا همنجا هم توفیقی بوده که باید بگیم خدایا شکرت