526- شلوارهای وصله‌دار

... خوب به یاد دارم شبی دزدی به خانه آمد تا گاو خالو زائر را بدزدد ... زائر با دستان نیرومند خود دزد را گرفت و دلیل کار را از او پرسید ... دزد گفت: «شنیدم گاو زائر یک خانواده را با شیرش  می‌تواند نان دهد، نان‌خور و عیالم زیاد بود راه به جایی نداشتم، عقلم به جایی نرسید، گفتم گاو را می‌برم و عیالم را نان می‌دهم.»

زائر که در مال سختگیر و سختکوش بود و دینارش حساب داشت و به احدی اجازه نمی‌داد یک شاهیش را بی‌اجازه مصرف کند ... خاموش ماند. قیافه‌اش که تا لحظه‌ای پیش صلابت و هرم آتش را داشت نرم شد. چشمانش از خشم سربرگرفتند و چون چشم میش رام و نرم شدند ... گاو و گوساله‌اش را به دزد داد و گفت: «برو با این به زن و بچه‌ت نان بده. حلالت باشد. اما دزدی مکن که اگر شنیدم دزدی کردی دنبالت می‌آیم. ضرب انگشتانم را که چشیده‌ای.»

من طلسم شدم. مات شدم. مردی که با آن خشونت با هر مساله‌ی مالی روبرو می‌شد ... وقتی در مقابل اعتراض اهل خانه قرار گرفت، این مرد دهقان‌زاده  که در زیر آفتاب سوزان ساحل‌ها جان گرفته بود جوابی داد که من هنوز مست آن جوابم. گفت: «وقتی گرفتمش دزد بود. وقتی گاو را بخشیدم فقیر بود.»

بخشی از کتاب شلوارهای وصله‌دار، نوشته‌ی رسول پرویزی (1300-1356)، انتشارات بهزاد

/ 5 نظر / 6 بازدید
مهتا

این حکایتا الان جواب نمیده . الان چاره ی دزد همون قطع دسته. کاش یه دادگاهی پیدا میشد دست چند تا مدیر دزد رو قطع می کرد تا سبب عبرت بقیه میشدن.

لیشام

:) قلم دل‌نشینی دارد رسول پرویزی

سینرژی

نمیدونم، واقعا استیصال میتونه دلیل موجهی برای دزدی باشه؟ شاید اون مدیر هم با منطقی مشابه دزدی اش رو توجیه می کنه.

هیچکس

به این میگن نگاه عارفانه.گاهی ما نیاز به نگاه تازه و متفاوت به موقعیت داریم. هر بار که به یه گدا کمک نمی کنم به این فکر می کنم که اگه نیاز نداشت این کا رو نمی کرد.این کار برای هیچ انسانی آسون نیست.

امیرعلی

سلام. 1- اول از همه لینک دانلودش را قرار میدهم برای کسانی که علاقمند شده اند: http://ketabnak.com/comment.php?dlid=6364 ((پس از باز شدن سایت روی کلمه "دریافت"کلیک کنید)) 2- این کتاب را اولین بار در سال اول دبیرستان یواشکی خواندم. البته بعدها در دوره دانشگاه هم خواندمش. هنوز بیشتر داستانهایش را به خاطر دارم. 3- می دانستید که رسول پرویزی نماینده مجلس سنا بوده است در دوران شاهنشاهی؟ و البته در همان دوران و در 56 سالگی هم فوت می کند.