381- اردو معلوم؟

با این که دبی، شهری در یک کشور عربی است، زبان اول آن انگلیسی است. علت آن هم حضور بیش از 90% جمعیت مهاجر است که بخش عظیمی از آنها (بیش از 70%) از کشورهای هند، پاکستان و فیلیپین هستند. خود هندی‌ها هم تنوع لهجه بسیار زیادی دارند که باعث می‌شود زبان مشترک آنها انگلیسی باشد. پس از آن، زبانی که تقریبا همه هندی‌ها و پاکستانی‌ها می‌فهمند اردو است. چنانچه شما با قشر بازاری و کارگر و میوه‌فروش و ... سروکار داشته باشید، دانستن اردو حتا از انگلیسی هم واجب‌تر است.**

 

تنها عاملی که کمک می‌کند در دبی عربی یاد گرفت کار در یک شرکت عربی یا دولتی (مثلا شهرداری) است. البته در دیگر شهرهای کشور امارات مانند عجمان، راس‌الخیمه، ابوظبی، العین ... به دلیل بین‌المللی‌نبودن آنها، زبان رسمی همان عربی است و امکان فراگیری عربی بیشتر است.

 

ایرانی‌ها (عموما اهالی استان فارس، جنوبی‌ها و سیستانی‌ها) که از قدیم اینجا هستند به‌راحتی عربی، فارسی، جنوبی، هندی، اردو (و گاه فیلیپینی و روسی) صحبت می‌کنند. مثلا شما می‌بینید طرف اصلا سواد ندارد، ولی چنان با یک هندی، پاکستانی یا روس یا عرب صحبت می‌کند که انگار بچه محل آنهاست و اینجاست که شمای مثلا باسواد و تحصیلکرده احساس می‌کنید هیچی نمی‌دانید!

 

امسال بدجوری به صرافت افتاده‌ام عربی و در حد نیاز، اردو را یاد بگیرم. عربی هم، البته، گوناگونی بسیاری دارد. در این کشور هم عربی خلیجی صحبت می‌شود، هم لبنانی، هم مصری، هم عراقی، هم عربی رسمی و کتابی ...

 

مثلا در عربی خلیجی که زبان مردم امارات است در هنگام تلفظ، ق را گ می گویند. مثلا شخص می‌گوید:  مگابل و شما باید بدانید منظورش مقابل است. مصری‌ها ج را گ می گویند. مثلا مصری می‌گوید گمعه، گمیل (جمعه، جمیل)!

عربی رسمی هم شبیه همان است که در کتاب های درسی ایران تدریس می شود.***

 

* عنوان این نوشته یعنی «می توانی اردو صحبت کنی؟ اردو بلدی؟»

** اردو ملغمه ای از زبان های فارسی، هندی، انگلیسی و عربی است و رسم الخط آن خیلی شبیه فارسی و عربی است و  کلا زبان کهنی نیست.

*** و فقط در همین عربی رسمی است که می‌گویند عرب نمی‌تواند پ، ژ، گ، چ تلفظ کند. در صورتی که من عرب اینطوری ندیده‌ام. ضمنا تنها گروهی که واقعا در انگلیسی صحبت‌کردن ضعیف هستند، خود ما ایرانی‌ها هستیم. هند و پاکستانی‌ها که اصلا انگلیسی زبان رسمی‌شان است. عرب‌ها و فیلیپینی‌ها هم بسیار خوب صحبت می‌کنند. حداقل بهتر از ما!

/ 10 نظر / 6 بازدید
حجازی

انشالله که موفق باشید . چون در محیطی هستبد که به این زبان ها صحبت می شود حتما یاد می گیرید . می گویند دکتر حسابی در 50سالگی آلمانی را با کتاب های آموزشی یاد گرفت . وبعد از مدت کوتاهی تسلظش بر این زبان دیگزان را شگفت زده کرد!

مهدی رزاقی

سلام آقا

ندا

سلام دايي جون مدت زيادي بود که به وبلاگتون سر نزده بودم خيلي زياد قالب خيلي قشنگي واسش گذاشتيد دايي از روز اول که اين ترم شروع شد استاد يار 2تا از استادامون شدم(نقشه کشي و طراحي قالب) کاش توي ايران مردم به چند زبون حرف ميزدن \بي شک همه به ياد گرفتن اون زبونا تشويق ميشدن و روزمرگي ها باعث سکون آدم نميشد(سکون باعث کسالته)

رحیمیان

ایده ای مطرح می کند "برای تسلط بر یک کشور بر زبان ان کشور مسلط شوید." برخی کشورها، همچون مصر، در اثر رویدادهائی در طول تاریخ زبانشان تغییر نموده است و برخی دیگر نظیر ایران در مواجه با رویدادهای مشابه زبانشان را حفظ کرده اند(هر چند با دگرگونی های فراوان). زبان بر نوع اندیشه تاثیر می گذارد برای نمونه عنوان می شود که زبان آلمانی زبانی فیلسوف پرور است.

عبداله

اطلاعاتمان فزون گشت.

سینرژی

سلام من اگر در شرایط تو بودم، سعی می کردم زبان انگلیسی ام را بهتر کنم تا این که بخواهم عربی و اردو یاد بگیرم. البته اگر محدودیت منابع نباشد، یادگیری همه زبانها خوب است ولی در محدودیت منابع باید اثربخش ترین گزینه را انتخاب کرد. با دانستن اردو می شود وارد مجامع هندی و پاکستانی شد ولی با خوب دانستن انگلیسی می توان وارد سازمانهای معتبر بین المللی شد.

امیرعلی

سلام! خیلی جالب است ها! اینجا ملت 7 سال توی راهنمایی و دبیرستان، زبان می خوانند، حساب کنید پول کتابها را، حق الزحمه معلم ها را، از همه مهمتر وقت بچه ها را... آن وقت خروجی افتضاح! به فرموده شما از بی سوادهای آنجایی هم بدتر. یک نفر آدم عاقل و کاری پیدا نشد این سیستم آموزشی وامانده را اصلاح کند. شاید اصلا صلاح نبود! شاید بهتر است ما همینجور گنگ بمانیم!

سعید

مدتها بود که دنبال آدم واقع‌بینی مثل شما بودم. من تا به حال دبی نرفته‌ام، فقط می‌خواهم بدانم آیا دبی شایستگی این را دارد که ما ایرانیها به آن غبطه بخوریم؟ آیا این همه تعریف و تمجید از آن واقعیت دارد؟ ممنون می شوم اگر پاسخم را مفصل بدهید.

فاطمه

پس اردو آش شلقه قمکاره..!

ناصر

به سینرژی عزیز: بابا این اکبر آقا کارش درسته توی این مدت انگلیسی و فرانسوی رو فول شده حالا برای تفریح گفته عربی و اردو رو هم تکمیل کنیم شکسته نفسی میکنه اینجا نمی نویسه