66- هر كس به زبانی ....

گاه به «زبان» مي‌انديشم!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مثلا چنين بيانديش كه برگه‌اي باشد و به زباني ناآشنا؛ كه رويش –بر فرض- راز زندگي جاويد نوشته شده باشد. برگه هم روي ميز تو باشد. توي جيب تو باشد،‌ ولي چون آن زبان را نمي‌فهمي ....

 

يا نوشته‌اي روي ديوار‌ ببيني، روي مانيتور،‌ داخل يك سايت، درون يك كتاب، كه چون با آن بيگانه‌اي،‌ چون نسبت به آن بي‌سوادي، نتواني دركش كني و بعدها بفهمي كه دقيقا همان چيزي بوده كه عمري در پي‌اش مي‌گشته‌اي ....

 

و مي‌توان چنين گمان برد كه شايد همه‌چيز زباني براي خود داشته باشد. مگر آن كسي كه عمري را در طلب كشف فرمول ماده‌اي است، آن كه زندگي را بر سر كشف حركت مورچگان و يا زنبورها مي‌گذارد، قوانين مكانيك را كشف مي‌كند، گامي براي فهميدن زبان و كلام آن برنداشته است؟

 

حتي سيستم‌ها زبان ويژه خود را دارند كه من گاه بدان مي‌پردازم: تاخير، كل‌نگري، عمل و عكس‌العمل و .... و وقتي زبان سيستم را مي‌شناسي، بسيار بهتر مي‌فهمي كه بايد چه كني و اصلا خودت چكاره‌اي.

 

و «زبان‌شناسي» را بدينگونه بسيار ارج مي‌نهم. چونان دانايي كه تو را كه از دور می‌بيند، شكل راه‌رفتنت، چهره‌ات، رنگ پوستت، ...، همه و همه دارند از تو برايش صحبت می‌كنند!

 

من به اين كه خداوند مي‌گويد «همه‌چيز در حال تسبيح خداوند است» شك نمي‌كنم، يا اين كه عارفان از صدای پاي آب نيز نداي حق مي‌شنوند يا اين كه گروهي با گياه و جماد و جانور صحبت مي‌كنند و از رنگ رخساره، سر درون را كشف مي‌كنند .... چرا كه به نظر من، كساني كه اين مسائل را انكار مي‌كنند، هيچگاه چنين زباني را نياموخته‌اند! و انكار ساده‌ترين راه است، پاك‌كردن صورت مساله‌اي كه مي‌گويد: «چنين زبان‌هايي هم وجود دارد!» من كه خود بيشتر می‌پسندم به جای انكار، چنين زبان‌هايی را بياموزم!

*

فكر مي‌كنم بد نيست كه گاهي وبلاگ‌ها و سايت‌هاي بسيار مفيدي را كه مي‌بينم معرفي كنم و اين وبلاگ يكي از بهترين آنهاست. پيشنهاد می‌كنم كه خواندن هرروزه آن را در برنامه روزانه خود قرار دهيد. كوشش فراوان «آرمان»، براي افزايش آگاهي ديگران ستودني است.

/ 51 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
nafise

سلام و خسته نباشيد ممنون فايلی که فرستاده بوديد را باز کردم مطمئنا جواب سوالاتم را مي دهد . راستی .. من هم فکر می کنم خيلی تصوير از گل دارم و زيادی است به نظر شما بده !! يعنی ديه تصويری از گل ناگذارم يا .....اگر پيشنهادی داريد بگوييد تا استفاده کنم ممنون

شقایق

سلام..معذرت اگه دير شد....بازم با نظرت موافقم...سعی ميکنم يادگيرنده باشم...راستی با اجازتون بهتون لينک دادم

Solh

شرکت در انتخابات فرمايشی ونمايشی هرگز ٫رفــــراندوم ٫اکثريت مردم موافق رفراندوم هستند، رفراندوم قانونی ترين روش برای نجات از انسداد سياسی موجود است، جنبش دانشجويی از طرح رفراندوم حمايت ميکند، رفراندوم مسالمت آميزترين شکل گذار به دموکراسی خواهد بود .

افرا

سلام خسته نباشيد. ممنون که شرمنده ميکنيد و همچنان به کلبه خرابه ما سر ميزنيد. اون کلبه واقعا ديگه رو به پايانه... حالا بگذريم شايد از جايی ديگه سر در بياره... آقای علي آقا! يه سوال داشتم که مطمئنم ميتونيد کمکم کنيد ... اينکه چطور ميتونم زمان کار مفيد رو در سيستمی مثل اداره محاسبه کنم.... اين سوالو از دوستتون اقای صابری هم پرسيدم و منتظر جواب هستم.

maryam

وقت شما به خیر! سپاس از نظر لطفی که دارید و ازتلاشهای سبزتان! دست مریزاد! خسته نباشید. زحماتتان را سپاس! مقاله شما رو پیرامون پاسخ به سوالات مطرح شده در مورد هومئوپاتی خواندم. باز هم در فرصت مناسبتر و با دقت بیشتر خواهم خوند. برای من این روش درمانی به این دلیل مهم که دارای تفکره و مطابق گفته ی شما یک سو نگر نیست، با ارزش است. در مورد" زبان" و شناخت اون گفتید. به طور یقین بحث و سخن در این زمینه زیاده. مسلماً غیر از زبانی که به طور معمول از اون یاد میشه، زبانهای دیگری مثل زبان اندیشه، حرکات، روانشناسی چهره و... وجود داره که گاهی می توان حتی بسیار بهتر از سخن گفتن، برای شناخت از آنها بهره برد. تجربیات خودم هم این مطلب را برام ثابت کرده. نوعی از یوگا هم وجود دارد به نام"مودرا" یا یوگا با انگشتان که در واقع نوعی زبان است و ... ممنون که از زبان طبیعت هم گفتی! من نیز دوست دارم دانش آموزی باشم در این وادی. انکار... در جامعه ای که انسانها وجود یکدیگر را به راحتی انکار می کنند، انکار حقایقی اینچنین را چه جای تعجب! سپاس دوباره و شاد باشی و مانا!

hamed

هميشه خواندنی :)..

سيد فتح الله صدري زاده - مقالات

علی جان سلام . فکر می کردم وقت نوشتن مطلب جديد شماست . به نظر من اگر شعارهايی که فاقد نام نويسنده و آدرس ايميل هستند حذف شوند بهتر است . پيامهای شناسنامه دار ارزش بيشتری دارند . تا نظر شما چه باشد .

مرتضی

رد پايت به کدامين سفر دور ببايد جستن --- تا به کی رنگ پريشانی دل را به سرابی شستن.....

حمید

سلام و درود بر علی جان ! آقا واکسنت رو بزن تو خيلی حيفی !! تعريف نيست حقيقته !!!

CARLOS

درود ، باز می گردم....