441- حروم‌خوری خوشمزه است

یکی از دوستانم در اینجا که صاحب یک شرکت بازرگانی است هنگام کار با شرکت‌های داخل ایران عزا می‌گیرد. آنقدر اذیت می‌شود که اصلا نمی‌خواهم جای او باشم. روزی نیست که تلفن پشت تلفن و ایمیل پشت ایمیل و ... با شرکت‌ها بحثش نشود و از زیرقول‌زدن‌ها و دروغ‌گفتن‌ها و تعهدشکنی‌ها ... اشکش در نیاید.

 

چندروز پیش به من می‌گفت: «انگار اخیرا در ایران، مردم عهد کرده‌اند که حتما و به‌زور، پول حرام توی حلقوم زن و بچه‌شان بریزند. طرف حرفی را که تا همین دیروز به من گفته علنا کتمان می‌کند. قرارداد را کاملا زیر پا می گذارد، حتا به من می‌گوید که چگونه فلان کس را دور بزنیم و حق و حقوقش را ندهیم و ...»

 

بعد هم می‌رود گوشه‌ای یا پیپش را روشن می‌کند یا سیگارش را چاق می‌کند و حرص می‌خورد! و من چنین می‌اندیشم که از ماست که بر ماست یا از آن‌هاست که بر ماست یا از ماست که بر آن‌هاست یا این که چه؟

 

* عنوان نوشته مربوط به بخشی از فیلم «عروسی خوبان» مخملباف است.

/ 12 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهتا

هر عیب که هست از مسلمانی ماست....

ali

سلام مجدد اقا جون - حرام خدا حرام است واین ها هم اسمش دارد سر نیست ، زخم جگر است.

امید

حالا دیگه به راحتی میشه دید که اینجا همه چی تغییر کرده قانع نبودن به حق خود و دست درازی به حق دیگران یک عمل عادی محسوب میشه حالا پیدا کردن کسی که به حق خودش قانع باشه یا حق خودشو به ههمنوع نیازمندش واگذار کنه دیگه یه رویاست این قضیه رو میشه با یه ربع ساعت رانندگی یا انتظار در صف اتوبوس یا .. به راحتی لمس کرد و اغلب با این استراتژی پیش میرن که باید گرگ بود تا خورده نشد حالا به هر قیمتی حتی به پیر و کودک و زن هم رحم نمیکنند همه به فکر خودشونن برای حفظ کلاس کاری و بدست آوردن پول و خونه و ماشین و هزار مورد دیگه هر کاری میکنن و جالبه که خیلی وقتها همدیگه رو هم تحسین میکنند و سعی میکنن از هم سبقت بگیرن با این حال دیدن همون تعداد اندک هم که هنوز مراقب رفتار و کردارشون هستند و حاضر نیستند خودشونو آلوده کنن بسیار باعث خوشحالی و دلگرمی است

سینرژی

اونایی که جورابهای لنگه به لنگه دارن خوش اومدن اونایی که ماشین های لنگه به لنگه دارن خوش اومدن اونایی که .... ما این هندونه ها رو کیلویی پنج تومن گرون تر فروختیم تا جهاز دخترمون رو جور کنیم.

منصوره

سلام راستشو بخواین منم خیلی دلم گرفته ازین اوضاع نابسامون ایران شایدم همیشه اینجوری بوده نمیدونم اما چیزی که حالا واسه اکثریت مردم ما دیگه شده کشکی همین حلال و حرامه مثلاخدا میگه ربا یک گناه بزرگه .همه هم میدونیم.اما این روزا شده تازه ی کار صواب و هزارتا تعاوونی و بانک به اسم امام علی و ثامن الائمه و حسن و حسین و....یاز شده پشت اسم این بزرگا همومون رباخوار باشیم. خلاصه که اینجا اوضاع خیلی نابسامونه

رویا

بی کفایتی دولتمردان و روز به روز بدتر و وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی مردم (که به صراحت و در روز روشن تکذیب می شود) اگرچه که توجیه خوبی نیست برای کثرت این رفتار اما نقل فقر کفر می اورد را مصداقی مشابه است. فقر و مشکلات اقتصادی به هر دستاویزی مردم را متوسل می کند برای نجات از این بحران عمیق. معتقدم و به عینه می بینم کسانی که با ابرومندی زندگی باصداقت خودشون رو پیشه کرده اند و تن به حقارت و ناحق خوری و حرام خواری نداده اند اما بعینه استیصال و در به دری خیلی های دیگر را دیده ام که چاره ای جز سر دیگران کلاه گذاشتن برای ذره ای زندگی ندارند... قضاوت سخت شده و جایگاه خیلی بالاتر از امثال من را می طلبد اما معتقدم شلاق روزگار دارد تمام کم فروشیها را توجیه می کند و در می نوردد.

ناصر

هااااا این حروم که گفتی یعنی چه؟

هستونك

از كودكي حضرات يادمان مي دهند دروغ بگوييم و مصلحتي را قربانيش كنيم !

شقایق

راستش من این حرص و آز رو تو ایرانی هایی هم که سالهاست 20-30 خارج ایرانند دیدم ... سیستم تربیتی / اجتماعی ما توش حیلی ترس از نداشتن و فقر هست - فراوون- ..

رحيميان

شاید یکی از دلایل حرص و آز در کشور ما،عدم اطمینان و اعتماد به سیستم تامین اجتماعی باشد زیرا اگر فرد برایش مشکل ایجاد شود به این سیستم اطمینانی نیست که یک حداقل سطحی از رفاه را تامین کند از این رو کس نه تنها برای خود بلکه برای فرزندانش هم باید آینده اندیشی کند.