ميان‌بر 7

با سلام.

بزرگ بود . . .
و با تمام افق‌هاي باز نسبت داشت . . .
. . .
و بارها ديديم
كه با چقدر سبد
براي چيدن يك خوشه بشارت رفت. . .
رفت . . .
و هيچ فكر نكرد
كه ما ميان پريشاني تلفظ درها
براي خوردن يك سيب
چقدر تنها مانديم


روزگاري، هرچند كوتاه، خيابان‌هاي اين شهر سياه را به اميد رسيدن به محفل او طي مي‌كردم. گويي رشته‌هايي از آسمان گرداگرد او مي‌آويخت و ما آن رشته‌ها را مي‌گرفتيم و تا آسمان بالا مي‌رفتيم. در جمع او همه بودند. هركسي. هر مذهبي. هر نژادي. هر طبقه‌اي. هر سني. هر عقيده‌اي. و او كه از جواني، مي ميخانه «حسين بزرگ ع»، مستش كرده بود، آنقدر لبريز بود كه سبوسبو، حاضران را به فراخور ظرفيتشان، مدهوش مي‌كرد و اينچنين بود تا هفته‌ي بعد، مجلس بعد، وعده‌ي بعد.
مي‌آمد. همه ساكت بودند. همه مشتاق. چشم‌ها به دهان شكرريز او. درون‌ها را با چشم دلش مي‌كاويد و سخن آغاز مي‌كرد. ناگاه مي‌ديدي كه مخاطب اويي. جوابت را مي‌گفت. جواب همه را مي‌گفت. با قصه‌اي ساده معني از معني باز مي‌كرد. داغت مي‌كرد. آتشت مي‌زد. در محفلش نفس گرم فرشتگان مي‌آمد. بوي علي مي‌آمد. چه بگويم ! راه ميان‌بري بود به آسمان !
آن معلم عشق، آن سرگشته‌ي كوير محبت، آن مرغ خوشخوان درخت طوبي، «حاج‌ محمد اسماعيل دولابي» روح بي‌قرار خود را از اين دنياي بي‌مايه و ملال‌آور فراري داد و باز اين ماييم و تنهايي‌ها و سرگشتگي‌ها.
هيچگاه نمي‌خواستم در اين وبلاگ از اخبار روز بنويسم. ولي او اختصاص به زمان و مكان خاصي نداشت و ندارد. درود خداوند بر او باد و آرزوي شكيبايي بر خانواده و دوستداران و شاگردان او.
----------------------------------
(هرچند كه كتاب اصلا جاي مجلس حضوري ايشان را پرنمي‌كند، اما برخي سخنان ايشان به شكل كتاب درآمده و در كتاب‌فروشي‌ها موجود است و علاقه‌مندان مي‌توانند آن را از كتاب‌فروشي‌هاي انقلاب تهيه كنند.)

/ 6 نظر / 17 بازدید
مجيد

بابا ما چه گناهي كرديم كه سوادمون به فرمايشات شما نمي رسه؟ يك كم زير ديپلم بنويس شايد ما هم بفهميم. ضمنا اگه دوست داشتي يه سري كتاب خوب هم معرفي كن.

sadeq

خدايش بيامرزد. امروز ساعت ۳ تا ۵ مجلش ختمشون در مدرسه عالی شهيد مطهری برپاست.

مسعود

انشاا.. با اوليا معصوم محشور شود. مجموعه ای از سخنان وی که بسيار کارگشا و پرمعنا است در کتابی با عنوان مصباح الهدی چاپ شده است خواندن اين کتاب را به همه دوستان توصيه می کنم.

-

سلطان تمام عيار محبت به آسمان بازگشت. سلطان تمام عيار عشقَ پدر بی نظير خرد رباني با لبخند ربانی از زمين پر کشيد و رفت. يادم نمی رود روزی که با ايشان برای پيوند زندگی ام به کرج رفته بودم. يک اقيانوس شراب الهی، يک اقيانوس مهر حسينَ يک اقيانوس حيرت. باور کنيد نمی توان وصف کرد و نه می توان درک شده ها را به تفسير نشست. تنها زبان حاج اسماعيل خودش بيانگر خودش می باشد. و هيچ زبانی و هيچ عقلی نه سايسته و نه بايسته است که بتواند که درباره گستره نورافشانی الهی او چيزی بگويد. پس بايد سکوت کرد. حاجی يعنی سکوت، حاجی يعنی غم تمام عيار کربلا، جان مولا هر موقع دلت غمزده شد با تداعی نام حاج اسماعيل مسافر کربلا شو. چند روز است ديگر از چشمانم اشکی نمی آيد. همين ديشب با او در شفق صحبت کردم روح بلند و ربانی او همواره در ميان ما خواهد زيست. حکيمی که واژگان ساده اش انسان را به عصر پيامبران می برد. در يک کلام مکتب او حاوی سه پيام بنيادين بود. محبت و اميد و شادی. اميدوارم هميشه شاد باشيد.

sepehr

اه مرد حسابی گذاشتی گذاشتی وقتی مرد گفتی؟ اينم که شد همون بساط مرده علم کنی. تازه اگه ميگفتی ميرفتيم خدمت بلکه افاقه ای هم می کرد.

رضا

يكي از اشنايان پس از رحلت ايشان به من گفت : اي كاش ايشات را معرفي ميكرديد تا از فرمايشات ايشان استفاده ميكرديم . به ايشان گفتم اگه مرد راه هستي بسم الله چون راه نه تنها بسته نشده تازه به لطف حضرت دوست هموار هم گرديده . سارعوا الي مغفره من ربكم