129- درباره کارتون (1)

برای خودم هم جالب است که 118 نوشته دارم و درباره یکی از علاقه‌های اصلیم هیچ ننوشته‌ام: کارتون!

گروه‌های کارتونی اورکات را ببینید که چقدر عضو دارند! شگفتا که برخی کارتون را برای کودکان می‌دانند! مگر نه آنکه همه کارتون‌سازان بزرگسالانند و بعضا چقدر هم سن و سال دارند! کارتون‌ها، آرزوها و دنیاهای دست‌نیافتنی و حسرت‌ها و شوق‌هایی است که گویا در دنیای واقعی نمی‌توان یافتشان و باید ساختشان. امثال من که کودکیشان در دهه‌های 50 و 60 گذشته، قطعا خاطرات بسیاری از کارتون‌ها داریم و واقعا ما از شخصیت‌های کارتون‌ها بسیار درس می‌گرفتیم و با اشتیاق جلوی تلویزیون می‌نشستیم که کارتون مورد علاقه خود را ببینیم:

Source: http://www.shipbrook.com/jeff/gimping/RoadRunnerOriginal.jpg 

هرسال روز اول یا آخر نوروز نوبت رابین‌هود بود که هربار هم انگار دفعه اولش بود!

مجموعه پلنگ صورتی، تیتراژ اولش و آن طلوع صورتی باشکوه و موسیقی حیرت‌آور هنری مانچینی که حتی در عالم فیلم، کمتر موسیقی تا این حد ماندگاری داشته است. شخصیت‌های خیره‌کننده‌ای نظیر بازرس، دودو، مورچه و مورچه‌خوار ... که قطعا خلق آنها حاصل اندیشه‌هایی خلاق و عمیق و دقیق است، با دوبله ستودنی و ماندگار آن زمان که شخصیت‌ها را کاملا زنده و حقیقی می‌کرد. گاه فراموش می‌شود که خلق صدایی جدید، تا چه حد نیاز به نبوغ و خلاقیت دارد.

 

کارتون‌های فوق‌العاده‌ای مانند پروفسور بالتازار، گوریل‌انگوری، معاون کلانتر، خپل، ... برنامه‌‌های عروسکی مانند پت پستچی که همیشه آرزو داشتم در یک اسباب‌بازی فروشی ماشینی به آن تمیزی پیدا کنم که هم راهنما بزند، هم برف‌پاکن داشته باشد ... اووووه!

 

یک بار به درخواست عزیزی، فهرستی از کارتون‌هایی را که در حافظه دارم نوشتم. بیش از صد و بیست مورد شد. شاید آن را بیابم و به صورت یک لینک، در یک گوشه وبلاگ بگذارم و امیدوارم دیدن آن نام‌ها مایه لبخندی و خاطره خوشی برایتان باشد. (البته نه‌تنها اسم، بلکه موسیقی متن، شخصیت‌ها، داستان‌ها و لحظه‌های مختلف خیلی از کارتون‌ها را در حافظه دارم. متاسفانه یا خوشبختانه نه فرصت ثبت آنهاست و نه امکانش!)

 

مدت‌هاست تلویزیون نمی‌بینم. شنیده‌ام که گویا کارتون‌های فله‌ای آسیای شرقی (که دیگر بهترین‌هایش خزعبلاتی مانند فوتبالیست‌ها است) جای کارتون‌های باشکوه دوران کودکی ما را گرفته و نشستن جلوی تلویزیون برای دیدن کارتون (و بسیاری چیزهای دیگر) وقت تلف کردن است!

 

در این باره اگر حوصله‌ای باشد بیشتر خواهم نوشت.

 

 

پارسال همین روزها:

اولین مرکز آموزش هومیوپاتی که ...؛ 30 آذر 82

نیایش‌های Cash و نیایش‌های Online؛ 4 دی 82

 

/ 11 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
صدري زاده - مقالات

سلام علی . ياد مرد شش ميليون دلاری و تنسی تاکسيدو هم بخير ! وقتی تلويزيون مسابقه فوتبال پخش می کند با همسر و فرزندم مشکل دارم ! اما وقتی کارتون پخش می کند تفاهم کامل برقرار است ! همه ی ما بچه هستيم ! سن و سال مهم نيست ! مهم دل آدم است که جوان باشد . در مورد دو جمله ی آخر فکر می کنم کمی تند رفتی . گاهی وقتها برنامه های تلويزيون از ماهواره بهتر است ! يا حق

سوفي

سلام. ۱۲۰ تا كارتون!!!!حيرت اوره . فكر ميكنم ركورد دار باشين! به قدرت حافظه شما در به خاطر سپردن كارتونها شك ندارم!:). و در ست ميگين .كارتونهاي اين روزها اصلا چنگي به دل نمي زنن.

Mandana

وای ی ی ی ی ی ی اگه بدونی چقدر با ديدن اين موضوع ذوق زده شدم!!!!!!!! باهات کاملا موافقم کارتون های زمان ما با وجود ساده بودن پر بودن از مهرورزی و لطف و عبرت .... کاش بچه های ما هم اين فرصت را داشتن تا با مونگار اون موجود دوست داشتنی در ممول آشنا بشن.... کاش ميشد که باز الفی باعث شادی دل کودکی بشه .... يادت باشه يه دفعه سر کارتونها با هم مسابقه بذاريم.... چون منهم ديونه کارتون ديدن هستم.... شاد باشی

فاطمه

راستی لوک خوش شان يادت رفتا....

شقایق

سلام ...بعد از مدتها اومدم شرمنده...من از وبلاگتون و لینکهای هومیوپاتی برای کار مهمی بهره مند شدم خواستم بازم تشکر کنم...در ضمن کارتون فقط الفی!!

حسين

سلام علی جان بابا باز هم که ما رو ياد قديم قديما انداختی؟ به حافظه‌ات در مورد به ياد آوردن کارتونها و اسامی شخصيتها که شکی ندارم. مخصوصاْ تقليد آهنگها با سوتُ يادت مياد؟ به قول مرحوم هايده که ميگه: وای نگو نگو که دلم گرفته ...

Mandana

از يادآوريت ممنون.... يه اشتباه جالب بود.... اما سايمون در سرزمين نقاشيها.... همينه.... ارم و جيرجير .... محله بهداشت .... جعفری و شود و از همه مهمتر ســــــــــــــــــــــــــوزی يادت نره.... هنوز وقتی ميخوام نقاشی يه دختر بچه بکشم يه دختر کوچولو با يه لباس مثلثی با يه جيب و موهای گوش گوشی ميکشم.... ممنون که باعث يه لبخند شدی....

Sadegh

سلام علی جان.....اينکه شخصيتهای کارتونی اينقدر روی ما تاثير دارند نشان می دهد که چقدر جای يک کارتون خوب و قوی و مطابق با فرهنگ و آيين ما ايرانيها در اين بين خالی است...در اينکه کارتونهای قديمی بسيار درخشان بودند شکی نيست. من هم با شما موافقم...پلنگ صورتی، رابين هود، جزيره ناشناخته، خانواده وحوش و .....و با این هم موافقم که کارتونهای امروزی بيشتر به جنبه زندگی انسان در فضا و داستانهای علمی- تخيلی می پردازند.....اما هيچ فکر کردی اگر با همان مختصات کارتونهای قديمی کارتونهایی ايرانی داشتيم چقدر بر روی نسل امروز می توانست تاثير مثبت داشته باشد....

sepehr

سلام/چه تفاهمی !/ همين چند روز پيش مطلبی در مورد کارتون ديدن و دوست داشتن خودم نوشته بودم و نظراتی تقريبا نزديک به شما داشتم. به شیوه خودم. سلامت باشی و شاد!

Mandana

منم با نقبی به گذشته اسم کارتونهارو نوشتم.... شد ۱۷۰ تا خيلی جالبه نه؟!!!!