299- هوا ا... الخالق الباری المصور

این خالقبودن خداوند مبحث غریبی است. میگویند خداوند عشق را آفرید. عقل را آفرید.  انسان را آفرید. یعنی عقل چیزی جز خدا بود و وجود نداشت؟ یا عشق؟ یا انسان یک مخلوقی جدای از خداست که وجود نداشته و خداوند او را از عدم آفریده؟ یعنی خدا، در دایره وجودیش کم و کسری به نام انسان داشته؟ میدانید چه می‌خواهم بگویم؟

 

از ریاضیات جدید میدانیم که مجموعه مرجع M واجد تمام زیرمجموعههاست. کل کلهاست. حال اگر در درون این مجموعه، یک چیزی جداگانه خلق شود و بعد زیرمجموعه M بشود، فکر نمیکنید آن مجموعه، در مرجع‌بودنش نقصان داشته؟ مرجع کاملی نبوده؟ چه، آفرینش در زمان معنی مییابد، حال آنکه خداوند بیزمان است.

شاید درست‌تر باشد که بگوییم آن زیرمجموعه خاص (مثلا انسان، گیاه، عشق، عقل) همواره جزیی از مجموعه مرجع بوده و هستند، ولی حالا با یک پرانتز مشخصتر شده‌اند. همین. شاید هم بتوان گفت که عشق و عقل و حتا انسان، اصلا خود مرجع هستند. منتها به جای این که بگوییم M ، گفتهایم N !

/ 4 نظر / 7 بازدید
روناك

سلام ممنون از تبريكتون. واقعا دلم براتون تنگ شده. اومدين ايران لطفا بگيد تا بيام ببينمتون.[لبخند] هيچ وقت اين جوري به اين قضيه نگاه نكرده بودم. مثال خيلي خوبي بود. [گل]

هادی

من فکر می کنم با تکامل فهم ماست که خلقت را می فهمیم. یعنی هر چه بوده و هست و باید باشد، هست و خلقت شده ولی ما آن را درک نکرده ایم. شاید هم بتوان گفت خلقت چیزی جز تغییر حالت موجودات نیست. یعنی ماده اصلی به یک میزان است و کم و زیاد نمی شود ولی تغییر حالت می یابد. خلقت هم شاید چنین چیزی باشد. انسان از یک گل بدبو تغییر حالت می دهد و انسان می شود. بنابراین می خواهم بگویم خلقت برای جبران خلا و نقصان نیست.

یو بی

صفحه خالی مختصات رو ببین. همه نقاط توی اون هستن. شکل عمومی اشارهبه نقاط این صفحه دوتایی مرتبی است که هر عضو اون می تونن به مجموعه اعداد حقیقی متعلق باشن. حالا اگر یکی از این دو تا رو به یک مقدار ثابت محدود کنیم و بگیم همه دوتای های مرتبی که دومی اون مثلا 4 است چی میشه؟ یک خط درست کردیم که قبلا نبود اما بود اون در صفحه همیشه بوده! خلقت انسان و ... همینه. با تعریف محدودیت موجود محدودی رو تعریف می کنیم که هنوز چیز جدیدی نیست! حتما به وبلاگم سر بزن --خبر مهم دارم.ub.persianblog.ir