366- دو نکته آموزشی پزشکی

ایمیلی درباره جلوگیری از حمله‌ی قلبی برایم رسیده که گذاشتن آن را در وبلاگ مفید دیدم:

1-

تصور کنید که بهتنهایی در حال رانندگی هستید، ناگهان دردی در قفسه سینه شما شروع می شود و بازو و فک پایین شما را هم فرامیگیرد. شما فقط چند کیلومتر از نزدیکترین بیمارستان فاصله دارید و  متاسفانه نمیدانید آیا میتوانید  خود را در این فاصله سالم به بیمارستان برسانید یا نه؟ چگونه زمانی که تنها هستید از حملات قلبی نجات پیدا کنید؟ بیشتر افراد زمانی دچار حملات قلبی میشوند که تنها هستند و کسی نیست به آنها کمک کند. فردی که دچار حمله شده احساس ازحالرفتگی میکند و تا ازدستدادن هشیاریش تنها 10 ثانیه فاصله دارد.

 

جواب:

نترسید، شروع کنید به سرفهکردن. به صورت پیدرپی و محکم سرفه کنید. قبل از هر سرفه  یک نفس عمیق بکشید، سرفه باید مثل زمانی که میخواهید خلط را ازته سینه خود خارج کنید عمیق و طولانی باشد، نفس عمیق و سرفه باید  هر دوثانیه یک بار بدون توقف و پیدرپی تکرار شود تا هنگامی که کمک برسد و یا قلب شما دوباره به صورت طبیعی بزند.

فکر نکنید چون سن شما  زیر 25 و یا 30 است، مستعد حملات قلبی نیستید.  امروزه، حملات قلبی بین تمامی سنین مشاهده میگردد. 

 

2-

ایمیلی هم درباره خطر مسمومیت در خودروهای کولردار آمده که خلاصه آن چنین است:

حتما زمانی که وارد خودرو کولردار می شوید ابتدا درهای آن را چند دقیقه باز بگذارید که هوای آلوده به گاز بنزن خارج شود، سپس کولر را روشن کنید. گاز بنزن با غلظت بالا که در اتاق خودرو وجود دارد به شدت برای سلامتی مضر است.

 

نمی دانم دو نکته بالا چقدر درست هستند، ولی دانستن آنها بیضرر است.

/ 6 نظر / 2 بازدید
میثم

آقا کلا خیلی باحاله. هر روز تعداد زیادی ایمیل میاد با مضامین مختلف. اکثرا هم بی منبع و مرجع. فهمیدن درستی یا غلط بودنش آسون نیست.

امیرعلی

مورد اول کاملا درسته و من از متخصصین قلب مکرر شنیده ام. به خصوص در ایران که سیستم امداد درست و درمان هم نیست و در همه شئون زندگی: کس نخارد پشت من .... مورد دوم برای شما خارج نشینان مفیده ولی برای ما نه چندان. بخارات بنزن از قطعات پلاستیکی مثل داشبورد و ... متصاعد می شود و همان بویی است که ماشین پارک شده در آفتاب می دهد و من هم در بچگی خیلی دوستش داشتم! در ایران اما ما در معرض استنشاق چیزهای !خیلی خطرناکتر از بخار بنزن هستیم! خودروهای ایرانی کنستر ندارند و بخار بنزین در هوا منتشر می شود و ...! کلا در ایران ملاحظات ایمنی و زیست محیطی جدی گرفته نمی شود! ولی خب برای شما مفید است! یا علی مدد!

مهتا

سلام ما یه ده روزی میشد اینجا هر کار میکردیم وبلاگ باز نمیشد.فر میکردیم در راستای امنیت ملی بلاگفا رو بستن. امروز که دوباره امتحان کردم دیدم باز شد گفتم بلاگفا را خدا آزاد کرد. اما ظاهرا" اشکال از اون asp و cache serveresh بوده که دیر update شده بود حال میبینم همه بلاگفا داشتن غیر از ما. مثل اصحاب کهف شدیم. اومدم دیدم کلی کامنت گذاشتن واسم .اونجا بود که فهمیدم نه فیلترینگی در کار نیست فقط ما وبلاگ نمامون قطع بوده. راستی این میل که میگین حرفاش راسته؟شوخی نباشه جون ما رو بگیره.میگه 2 تا اسپیرین بخورین و رو صندلی بشینید.دراز نکشید.اشتباه نباشه.

مهتا

ببخشید منظورم isp بوده . نهasp.

بهنام

سلام ... من این توصیه اولی رو توی مجله موفقیت خوندم ...