418- دانش و جوشش

یادم هست که زمانی به جلساتی میرفتم و بیتامل و یادداشت و تفکر، یک ساعت صحبت میکردم. الان یادم نیست که چه میگفتهام و چگونه میتوانستهام یکساعت صحبت کنم. آدم پرحرفی نیستم.

 

صرفنظر از آن جلسات که نمیدانم چگونه حرف از من می‌جوشید، گاه چنین میاندیشم که شاید در زندگی هرکسی زمانی پیش میآید که اثری از او میجوشد. در زندگی بسیاری از انسانهای دانشمند و اندیشمند، موسیقیدان، نویسنده، شاعر ... چنین برهههایی را میبینیم. شاید این لحظات، حاصل مراقبه هستند. یعنی تمرکز ناب شخص بر یک چیز یا موضوع و بیش از همه، بر خود و جلوه‌های هستی. اخیرا کتابی می‌خواندم.* به همسرم گفتم نویسنده‌ی این کتاب، در حال مراقبه کتاب را نوشته. چون اصلا با تفکر آگاهانه نمی‌توان چنین جملاتی نوشت. جملات از وجود این شخص جوشیده، بوی تازگی و طراوت می‌دهد.

 

علامه حسنزاده چهارده سال، هرروز اذان مغرب خدمت جناب الهی قمشهای میرسیدند برای کسب معرفت. چیزی نزدیک پنج هزار روز میشود. ببین الهی قمشه‌ای چقدر غنی بوده که توانسته پنج هزار روز به چنین شاگردی درس دهد. ولی اغلب ما مدرسها، درسهایمان تکرار چیزهای قبل است و گمان دارم که علم کتابی، کمابیش حاصلش چنین چیزی است.  مولانا تا قبل از آشنایی با شمس، لابد برای هر تالیفی باید کلی حساب و کتاب میکرده، ولی پس از شمس، چشمه‌ی غزل میشود.

 

چشمه برای دادن آب تازه به خود زحمت نمیدهد. چشمه همیشه در حال زایش و جوشش است و این، لزوما نیاز به اتصال به منبعی غنی دارد. گاه چنین میاندیشم که دانش، چیزی جز اتصال نیست.

----------------- 

* یوگا برای شفابخشی، نیس چالا جوی دوی، ترجمه شهره عبداللهی

/ 13 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
بهنام

سلام ... به نظر بنده این دانش اموز که باعث میشه استاد درسه های تکراری بده یا بکر تازه ... یاد دیالوگ کمال الملک افتادم نوشته استاد علی حاتمی عضدالملک : ان شاالله که سال آینده این باغبان پیر خدمتگزار ، توفیق تقدیم نهال بومندی دیگری داشته باشد . ناصرالدین شاه : امیدوار نباش ، مدرسه‌ی هنر مزرعه‌ی بلال نیست آقا ، که هر سال محصول بهتری داشته باشد . در کواکب آسمان هم یکی می‌شود ستاره‌ی درخشان ، الباقی سوسو می‌زنند .

از سرزمینهای دور

امروز داشتیم با یکی از بچه ها در مورد دو کلمه مشابه صحبت می کردیم... به نظرم همین تفاوتی که گفتین هست که باعث میشه "مدرس" رو از "استاد" متفاوت بدونیم... یکی به منبعی نامتناهی وصله و اون یکی فقط تکرار می کنه... تو دانشگاه هم استاد داشتیم و هم مدرس... البته کاش امیرعلی اسم نمی آورد... به هرحال هرکسی که چیزی به ما یاد بده، ارزشمنده.

رحیمیان

این فلسفه شرقیه که هر آنچه ناب و بدیعه حاصل اشراق می دونه، مطمئن نیستم که با تفکر آگاهانه نتوان تازگی و طراوت خلق کرد. تفکر آگاهانه کم بها نیست و در موردش ساده انگاری میشه. به نظرم اگر اتصالی هم باشه حاصل تفکر آگاهانست.

امیر طیبی

سلام اکبر عزیز. لطفا اسم آن کتاب مورد اشاره را هم بگو. یا علی.

مهدي رزاقي

سلام ذكر خوشي بود روزي مان بادا

بهنام

سلام ... پیشاپیش تولدتون رو تبریک میگم امیدوارم سال های خوبی پیش روتون باشه موفق پیروز باشید

مهدی

شاید حسن زاده آملی می رفته پیش بنده خدا قمشه ای با هم چائی می خوردن یا نمی دونم با هم فیلم نیگاه می کردن یا شایدم فوتبال کارت بازی جوک گفتن و خیلی کارای دیگه... اگه بخوای 5 هزار روز درباره مسائل جدی صحبت کنی یه جائیت تاب بر می داره

سینرژی

سلام اکبر جان تولدت مبارک، حواست به روز شمار هست؟ همچین تخت گاز داریم پیش میریم که حسابش از دستمون در رفته!

کوچولو

یه چیز بامزه! یادتونه توی دانشگاه می گفتیم شما باید شل سیلورستاین بشین؟ وقتی اومدم امریکا فهمیدم شل سیلورستاین قبل از اینکه نویسنده کودکان باشه، بلانسبت شما در مجلات پورن، داستان می نوشته. کلی خندیدم. خلاصه حلال کن.