48- آب‌تنی در حوضچه اکنون

time

گاه چنین می‌اندیشم که آنچه در زندگی مردمان، بسیار کم شده، لحظه‌های ناب «زیستن در حال» است!

 

مثلا تصور کن آن لحظه‌ای را که یک آهنگساز در خلسه‌ی ساختن آهنگی فرو می‌رود. جهان متوقف می‌شود. زمان می‌ایستد. گویی از همه عالم، فقط او و آهنگش وجود دارند. دیگر فراموش می‌کند که از کجا آمده‌ام، کجا می‌خواسته‌ام بروم، چه کنم، مشکلات چه بود، قرض دارم، بدهکارم، طلبکارم، فلانی این را دارد من ندارم، همه‌چیز در یک «آن» سکرآور گم می‌شود .... همه‌چیز معنا پیدا می‌کند. شوق و هدف و علاقه و عشق، آن انسان از خود بی‌خود شده‌ی «زنده در لحظه حال» را به تمامی در آغوش می‌گیرند....

توصیفش بسیار دشوار است!

این لحظات، لحظاتی است که با کل هستی پیوند می‌خوری و گویی پنجره‌های جدیدی به رویت باز می‌شود. به گونه‌ای دیگر جهان را ادراک می‌کنی. یک نفر با نوشتن، یک نفر با موسیقی، دیگری با نیایش، یک نفر با تفکر، آن یکی با خلق یک اثر، دیگری با حل مساله‌ای ریاضی، آن یکی با نقاشی، دیگری با درک یک نکته فلسفی .... راه‌ها بسیارند و برای هرکسی راه‌هایی است که او را چنان مستغرق می‌کند که جز عاشقانه دم‌زدن در آن لحظات و بلعیدن تک‌تک ثانیه‌هاش و احساس ... به‌زحمت می‌توان بیانش کرد ... شاید بتوان گفت ... احساس «یگانگی» با هستی!

 

* پیشنهاد می‌کنم به وبلاگ ملاصدرا سر بزنید. من رو که به دنیای شورانگیز دوران مدرسه برد. جایی است برای زیستن در زمان حال!

** ضمنا مطلب 46 (روز پزشک) پرسش‌ و پاسخ‌ها و انتقاداتی پیش آورد که مطمئنا مفید و سازنده است. اگر خداوند بخواهد به آنها به‌تدریج پاسخ خواهم داد. عجالتا فراموش نشود که من به «تفکر جزءنگر» و مصداق‌های آن حمله می‌کنم، نه به پزشکان.

/ 57 نظر / 6 بازدید
نمایش نظرات قبلی
ستاره شب

سلام! حال شما؟! احوال ما را نمی‌پرسيد؟!

ستاره مشرقي

ممنونم از اينکه بهم سر نميزنی!! ( نو که مياد به بازار ... کهنه ميشه ... ) موفق باشی دوست من

فاطمه

سلام. ممنون که سر زديد. اگر اجازه بديد می خوام لينک بدم بهتون موفق باشيد.

شادمهر

زندگی، آبتني كردن در لحظه اكنون است. درست نوشتم يا نه؟ سهراب سپهري!

شادمهر

سلام مجدد. ميگم چقدر بد شد. مطلب قبلي منو كه يكي نوشته بود. ايكاش اول يادداشتهاي ديگران رو ميخوندم بعد نظر ميدادم.ببخشيد!

سوشيانت < پوريا سوری >

به نام باران ... حديث دلتنگی آسمان ... سلام بسيار ممنون از لطفت مطلبت رو هم خوندم ... خوب بود ...چشم در راهت هستم ..... با سپاس

لولی وش مغموم

اولین بار بود به بلاگتون سر زدم.از کامنتی که برای بلا خانوم گذاشتید ،شناختمون...وب لاگ زیبائی دارین!

ahmad

ممنون از معرفی. موفق باشی.

نارسیس

اره خيلی لذت بخشه. آدم يه جوری الکی خوشه. البته اگه موفق بشه حواسشو از گذشته و آينده پرت کنه.

علیرضا

سلام دوست عزيز . ممنون از اينکه به وبلاگم سر زدی. پيروز باشی . خدانگهدار