568- بازگشت به ایران (2): مقایسه

آدمی، موجودی مقایسه‌گر است. طبیعی است که وقتی از امارات به ایران برمی‌گردی تا مدتی کارت مقایسه‌کردن باشد. از همان لحظه‌ی اول که وارد کشور می‌شوی ناخودآگاه مشغول مقایسه‌ای. مقایسه‌ی قیمت‌ها و شیوه‌ی ارائه‌ی خدمات، حمل و نقل، کالا ... مقایسه‌ی امکانات، مقایسه‌ی تمیزی و زیبایی شهر... در این چند هفته حضورم در ایران، چشم‌گیرترین تغییرات را در شهر مشهد دیدم. مشهد واقعا زیباتر از پیش شده و چون گمان می‌کنم شهرداری متولی زیباسازی است، باید به مسوولان آن آفرین گفت.

 

داشتم از مقایسه می‌گفتم. پس از ورود به فرودگاه امام، در یکی از رستوران‌های فرودگاه نشستیم تا غذایی بخوریم. شنیدم که بین کارکنانش بحث و جدل بود و مسوول آن رستوران به یکی از خانم‌ها گفت: «... بله همین است. چون من می‌گویم این کار باید بشود. شما هم اگر نمی‌خواهی به سلامت. برو دنبال کارت. دخترک هم با عصبانیت به دیگری می‌گفت مرتیکه شش ماه حقوقم را نداده حالا این‌طوری جواب می‌ده ...». خوب این را من مقایسه می‌کنم با یک رستوران در دبی که کارگر و کارمند آن در سخت‌ترین شرایط موظف به حفظ لبخند است و شما هیچگاه جدل بین کارکنان را، دست‌کم در ظاهر نمی‌بینید.

بعد هم سوارشدن به تاکسی فرودگاه و بحث‌های سیاسی و اجتماعی رایج رانندگان تا خود تهران ... که البته پیرمرد خیلی بانمکی بود و همه‌ی مشکلات را با طنز و جوک بیان می‌کرد. این هم تفاوتی است میان راننده‌ی تاکسی ایرانی که بحث 5+1 هم می‌کند، با راننده‌ی تاکسی هندی و پاکستانی در امارات که گاه حتا مسیرهای اصلی شهر را هم بلد نیست.

 

اگر بخواهم خیلی مختصر و کوتاه، مقایسه‌ای انجام بدهم باید بگویم در امارات کالا ارزان و خدمات گران است، ولی در ایران خدمات ارزان و کالا گران است.

/ 4 نظر / 4 بازدید
محسن

سلام. مقایسه اگر با هدف بهتر شدن باشه خیلی خوبه ولی اگر برای تحقیر خود باشه، کار منفی و بدی خواهد بود. با مطلبی در مورد اعجاز قرآن، به روز هستم و دوست دارم نظر شما رو در موردش بدونم.

از سرزمینهای دور

سلام بر شما. همین الان از ایمیلتون فهمیدم که برگشتید ایران! البته قبلا گفته بودید، اما نمی دونم من اگر جای شما بودم این کار رو می کردم یا نه... واقعا این چند سال اونقدر عذاب کشیدم از وضعیت که اگر یک سری محدودیتها نبود، از ناامیدی برای اصلاح، لحظه ای در رفتن درنگ نمی کردم.. به هر حال امیدوارم روزهای خوبی در انتظارتون باشه، البته شما رو کسی می شناسم که بلده روزهای خوب بسازه. به خانواده محترم هم عید رو تبریک بگید. شاد باشید و تندرست.

حجازی

راننده تاکسی ها ، آدم های با اطلاعاتی هستند . چون همه جور آدم سوار تاکسی می شن و نمی دونم چه سریه فوری سر درد دلشون رو با راننده باز می کنند . شاید انقدر درد زیاده ، مردم دنبال گوش می گردن

امید

سلام حداقل در زمینه کامپیوتر و تکنولوژی که مورد علاقه منه صرفا مرور اخبار پیشرفت هر روزه دیگر کشورها و استفاده از تکنولوژی و علم در زندگی روزمره باعث شد افسردگی بگیرم. سرعت پیشرفت (و البته به کاربردن) آنها بسیار بالاست و ما هنوز برای پیش پا افتاده ترین امور در جایی دیگر دنبال راه حل و اختراع دوباره چرخ میگردیم... تصمیم گرفتم مدتی خبر نخونم شاید به روال عادی برگردم....