503- وبلاگ‌نویسی و شبکه‌های اجتماعی

در طول این 9سالی که وبلاگ می‌نویسم، فراز و فرودهای بسیاری در وبلاگ‌نویسی فارسی و وبلاگ‌نویسان دیده‌ام.
اما شاید موج جدید نوشتن در فیس‌بوک (نوشتن رویدادهای روزمره) و تویتر (میکروبلاگ)، به رقبایی بسیار جدی برای وبلاگ‌نویسی تبدیل شده باشد. بسیاری از افراد که پیش از این، به وبلاگشان سر می‌زدند و گاهی جمله‌ای می‌نوشتند، اکنون هرروزه و هر ساعته، در تویتر یک خط می‌نویسند. نیاز درونی که این افراد برای نوشتن احساس می‌کردند، بدین‌شکل ارضا می‌شود و بسیار هم ساده‌تر و خودمانی‌تر از یک وبلاگ.
فیس‌بوک هم عملا عرصه نوشتن مطالب وبلاگ-گونه شده و بسیاری، لینک یا همه نوشته وبلاگ خود را در صفحه فیسبوک خود نیز قرار می‌دهند و بسیاری از مطالب خواندنی را نه با بلاگ یا ایمیل خود، بلکه از راه صفحه فیس‌بوک خود انتشار می‌دهند.
به نظر من، شبکه‌های اجتماعی رقیبی بسیار جدی برای سرویس‌های وبلاگ و ایمیل هستند و به ویژه ایمیل‌های فورورادی که پیشتر زیاد دست به دست می‌شد، الان به‌راحتی در صفحات فیسبوک جابجا می‌شود.
به هرحال شبکه‌های اجتماعی را نمی‌توان و نباید نادیده گرفت و باید از چنین ابزارهای قدرتمندی به شکلی مناسب استفاده کرد. شاید برای برخی فیسبوک و تویتر یک سرگرمی باشد، ولی برای گروهی که به صورتی هدفمند از اینترنت استفاده می‌کنند، امکان بالقوه ارتباط با یک میلیارد نفر، سرمایه‌ی گرانبهایی می‌تواند باشد.

/ 5 نظر / 7 بازدید
امیرعلی

موضوع نویی بود که تا به حال نشنیده بودم و به آن نیندیشیده بودم. سعی می کنم در موردش تعمق و تفکر کنم. مثل همیشه؛ ممنون.

رضا صادقی

البته این رو هم باید در نظر گرفت که مطالبی که در فیس بوک تولید خلق می شود محدود به حلقه دوستان و آشنایان می ماند و از این نظر فضای وبلاگستان بسیار وسیعتر و قابل دسترس تر برای عموم می باشد. مطلب دیگر در وبلاگستان به دلیل اینکه شخصیت حقیقی افراد چندان آشکار نیست افراد بسیار آزاد تر و بی پرده تر می نویسند. بدون دغدغه اینکه همکلاسی سال دوم دبیرستان یا پسر خاله پسر عمه اش در موردش چه قضاوتی خواهد کرد.

سینرژی

به نظر من موضوعات قابل طرح در این شبکه ها، همپوشانی کمی دارند. فضای وبلاگ برای موضوعات فکری و تحلیلی مناسب تر هست. فیس بوک، امکان برقراری ارتباط با دوستان و آشنایان را فراهم می کنه و برای به اشتراک گذاری اخبار جدید در زمینه های مختلف به کار گرفته می شه. در ارسال مطالب با ایمیل، انتخاب گزینشی گیرندگان، راحت تر انجام می شه و با توجه به حجم بالای فضای اختصاصی به هر ایمیل، می توان فایلهای ضمیمه را در آرشیو ایمیل نگهداری کرد و در زمان نیاز از آن استفاده کرد. البته موارد نقض هم دیده می شه، وبلاگهای خبری یا شخصی نویس هم هست یا در فیس بوک موضوعات جدی هم مطرح می شه. رقابت جایی به وجود می آید که زمان کاربران محدوده و اگر کاربری بخواهد همزمان هم وبلاگ را به روز کنه، هم در فیس بوک، کاربر فعالی باشه و هم ایمیل ها را بررسی و ارسال گزینشی کنه، واقعا وقت و انرژی زیادی طلب می کنه.

یادش به خیر اولین باری که با کلمه وبلاگ آشنا شدم اون رو از شما شنیدم . همون تقریبا ده سال پیش بود .تازه خیلی براتون عجیب بود که نمی دونم چیه .

فاطمه

مطلب جالبی نوشتید و بسیار قابل تامل. من هم با رویداد مدار بودن رسانه فیس بوک بیشتر موافق هستم چنانکه ، موضوعات سریالی و قابل تاویل و تفسیر بیشتر در بلاگ ها قابل طرح هستند.