73- جهل

گاه با خود چنین می‌اندیشم که اگر قرار باشد به یک دشمن حمله کنم، چیزی نیست جز «جهل!»

 

هیچ بدبختی و مشکل و گرفتاری را نمی‌شناسم که منشا آن «نادانی» نباشد. حتا آنان که –به نظر من به‌غلط- افراد و حوادث و طبیعت و ... را مقصر قلمداد می‌کنند فراموش می‌کنند که نادانی باعث می‌شود که عوامل «دیگر» بتوانند کاری کنند. جهل است که باعث می‌شود زلزله ده‌هاهزار کشته بدهد. ما عموما مردمانی هستیم با آگاهی‌های بسیار کم، و فاصله‌ای طولانی با مردمان آگاه داریم. جای درنگ نیست. باید با سر دوید!

light

 

اگر می‌خواهیم کاری کنیم، شاید یکی از بهترین کارها این باشد که دیوانه‌وار بخوانیم و بدانیم، بیاموزیم و بیندیشیم و با اندیشه‌های گوناگون آشنا شویم. حرف‌های مخالف را هرچه بیشتر بشنویم، به دنبال چالش باشیم، نه آرامش ... تا آگاهی بیشتری کسب کنیم. آگاهی! دانش! این‌هایند ابزارهای بلندمدت نجات و خوشبختی! بخوان! بخوان که پروردگار بلندمرتبه‌ات تو را دانا می‌خواهد و خدایان ساختگی، تو را نادان و بی‌شعور می‌پسندند!

*

در نوشته 69 خبر از تاسیس اولین مرکز رسمی آموزش و ارائه مدرک هومیوپاتی در خاورمیانه داده بودم. برای دیدن اولین خبرنامه خواندنی این مرکز اینجا را کلیک کنید. (این خبرنامه در قالب pdf است و نیاز به نرم‌افزار Acrobat دارد. اگر بر فرض محال Acrobat ندارید، آخرین نسخه رایگان آن را از اینجا دریافت کنید.) لازم به تذکر نیست که کلیه پیوندهای مربوط به هومیوپاتی، در ستون سمت راست وبلاگم هست.

/ 43 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد

حضرت امام ره می فرمايند: « تمام مشکلاتی که ما در اين مملکت داريم ناشی از سه عامل بيش نيست:جهل - عقده - بی انضباطی» البته شايد بتوان گفت عقده و بی انضباطی هم ناشی از جهل است. اگر ايشان الان زنده بودند ما ديگر چنين مشکلاتی را نداشتيم.

tfahimeh

يادم هست انديشمندی ميگفت بزرگترين اشتباهم در طول زندگی اين بود که هر چه بدستم می رسيد ميخواندم...من هم فکر ميکنم لزوما زياد خواندن هر چيز مهم نيست و این عطش گاهی اوقات مضر میشود تامرزی که دیگر نمیتوانیم خود ساده مان باشیم و مونتاژی خواهیم بود از افکار دیگران...شخصا اعتقاد دارم اگر يک نکته را بخوانيم و فقط در مورد آن چندين بار بينديشيم مهم تر است...ميدانيد من معتقدم ما همه چيز را ميدانيم..هر چيزی که لازم است در نهادمان نهاده شده است..فقط کافيست بينديشيم.موفق باشيد.

محمد جواد طواف

دانستن خوب است.. ولی لزوما کسانی که می دانند، آگاه نیستند!.. ممکن است جاهل باشند!.. گاهی دانسته هایمان گیرمان می اندازد!.. مهم این است که اسیرِ دانسته هامان هم نشویم.. ولی در مورد زلزله .. ما نیاز به آشنایی به علوم و فنونِ روز داریم، نیازمندیم تا مدرن شویم!.. نیازمندیم که نگرش سیستمی داشته باشیم..

maryam

ببخشيد دير اومدم... خواهم آمد

حرفهای یک عابر

سلام. بعد از يک ساعت اين صفحه اومد بالا. مطلب هوميوپاتی را مطالعه کردم خيلی جالب بود فکرش را نمی کردم. با تشکر. آپديت کردم.

غير

آمدم نبوديد.....

shirin

دوست نداری آپديت کنی؟

نوشی

مثل هميشه مطالبتون خواندنی و عالی بود.

narciss

ما هميشه سر جمله اول با هم مشکل داشتيم نه؟ به هر حال نظرت در مورد جهل کاملا پسنديده است ولی ممکنه گاهی ادم از سر جهل فکر کنه که دشمنی وجود نداره و همه دوستن. ممکن نيست؟شنيدی می گن: قومی متفکرند اندر ره دين قومی به گمان فتاده در راه يقين ميترسم از آنکه بانگ آيد روزی کای بی خبران راه نه آن است و نه اين

الما

سلام نمیدونم چطوری سر از اینجا درآوردم ولی لازمه برای مطالب خوبتون تشکر کنم.فقط حیف که خیلی از لینکهایی که در مورد هومیو پاتی دادید فعال نیستن.البته امیدوارم در ادامه ی مطالب به هدفم برسم . موفق تر باشید