311- رمضانیات (4) دبی

شاید بخواهید از رمضان دبی بیشتر بدانید. از یکی دو هفته مانده به شروع ماه رمضان، فروشگاهها اعم از خوراک و پوشاک و لوازم خانه ... تابلوها و اطلاعیهها و بروشورهایی تحت عنوان «رمضان کریم» روی در و دیوار میزنند و آمدن رمضان را خوشامد میگویند.

ramadan 

ساعات کاری که اصلا نگو! سازمانهای دولتی حسابی شرمنده میکنند و ساعات کاریشان معمولا چهارپنج ساعته میشود. مثلا 9 تا 13 یا 8 تا 12. خصوصیها معمولا حدود 3 بعدازظهر تعطیل میکنند و صدالبته شرکتهای دیگری هم هستند که اصلا تغییری نمیدهند. چون ممکن است اصلا کارمند روزهدار نداشته باشند یا اینکه برایشان صرفه نداشته باشد.

 

اغلب فروشگاههای خوراکی هم اجناس را با قیمت مناسب و کمتر از حد معمول میفروشند که خصوصا مصرفکنندگان فقیرتر، حداقل این ماه را در سختی کمتری بگذرانند. خصوصا که تورم جهانی در اینجا هم تاثیرگذار بوده و به شکل محسوسی قیمت خوراکی بیشتر شده است.

دبی طوری ساخته شده که در هر 500 متر حتما یک مسجد هست. اغلب مساجد اطعام رایگان دارند که معمولا هندیها و پاکستانیهای مسلمان و بیبضاعت (مانند کارگران، رفتگران ...) مشتری این افطار هستند و مجمعهای گرد و بزرگ (نوعی بشقاب بزرگ فلزی) که عموما برنج و گوشت در آنست و با دست خورده میشود در سفره ها چیده میشود.

ramadan

رستوران‌ها در طول روز نمی‌توانند به شکل علنی مشتری داشته باشند، ولی چون شهر چندملیتی است و افراد غیرمسلمان در آن زیاد هستند، رستوران‌ها برای این افراد به شکل ارسال غذا خدمات ارائه می‌دهند.

فروشگاههای مختلف نیز به این بهانه فروش ویژه و تخفیفدار خود را آغاز میکنند. مثلا بعضی شرکتهای فروش خودرو که در حالت معمولی از یک تا سه ماه بعد از فروش خودرو، اقساطشان آغاز میشود، ممکن است تا شش ماه هم اقساط را به تعویق بیاندازند. (یعنی شما خودرو صفرکیلومتر را میخرید، شش ماه مفتی میچرخید و بعد از آن تازه اقساط شروع میشود: قابل توجه خودروسازان منت‌گذار، ببخشید خدمتگزار داخلی) ... خلاصه این که سعی میکنند رمضان، آن طور که از نامش پیداست، مبارک باشد! عید فطر هم (مانند عید قربان) بسیار پرشور برگزار میشود و دست کم چهار روز پشت سرهم تعطیل است.

/ 11 نظر / 8 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد تقی

شما برادر دو روز پلوی دوبی را خوردی اینجوری به خودروسازان وطنی می‌تازی؟ اگه چند سال پول نفت خورده بودی چی میشد دیگه؟

واژگان دور، ملودی های نزدیک

وضعیت رانندگی دم افطار چطوره؟ این جا که علاوه بر جهات اصلی باید بالا و پایین رو هم پایید. و علاوه بر حواس پنجگانه از شش و هفت و ... نیز بهره جست!

نسیم ساحلی

با توجه به شرایط شغل قبلی ام که به مدت 2 سال یکی از مسیرهای ترددم شهر دبی بود مطالب پست جنابعالی برایم جالب بود و با توجه به شغل فعلی ام که مرتبط با صنعت خودرو می باشد آن موضوع شرایط خرید اتومبیل برایم واقعاَ.... جالب بود . طاعات قبول . قربان شما[گل]

راه میانبر

محمدتفی جان، بنده همان زمان که در ایران هم بودم جزء منتقدان سرسخت خودروسازی بودم. خیلی به پلوی اینجا ربطی ندارد!

روناك

منظورم اينه كه من هم عضو يكي از همين خوروسازهاي وطني ام ديگه ... (سايپا) [چشمک]

میثم

خیلی جالبه که اونجا به وفور مسجد هست و البته اکثراَ افطاری میدن. و از اون جالب تر اینه که اینجا نماز مغرب و عشا رو چند ساعت بعد از افطار برگزار می کنن! آن هم با شکم پر ور آمده! البته بماند که خود من برای همونش هم مسجد نمیرم! [نیشخند]

اینجا ماه رمضونها قیمت همه چی زیاد می شه!!!! ساعت کاری ما هم که توی یکی از این خودروسازی های مسخره مملکت کار می کنیم، اصلا تغییر نمی کنه.

محمد تقی

خوب البته مزاح کردیم علی آقا، به هر حال ما اینجا عادت داریم اینگونه انتقادات را به استکبار و عوامل خارجی و غیره نسبت دهیم! ضمنا ممنون از نظری که درباره‌ی موضوع دراویش گذاشتید یک بخش تکمیلی هم برای آن نوشتم. اتفاقا آن کتاب را باعث تحریک بیشترم برای خریدش شدید و خریدم و حالا مترصد خواندنش هستم شاد باشید

اميرعلي

سلام! اينجا هم كم و بيش همينجور است! يعني يك تورم خيلي عجيبي به مناسبت ماه رمضان آغاز مي شود. در راستاي همان اكرام است ديگر! تقبل الله! يا علي مدد!

اميرعلي

سلام! چشم! به روز كردم! يا علي مدد!