176- لوطی صالح

از واعظی شنیدم که در تهران تنبک‌زنی به اسم لوطی صالح بوده که اکنون نیز گذری به نام اوست. جماعتی از مومنان او را ترک می‌دهند که باری، تقوا پیشه کند و دست از مطربی بردارد.

 

روزی به لوطی می‌گویند: عازم عراق هستیم. نجف و کربلا و ... می‌آیی؟

می‌گوید می‌آیم. اما به یک شرط. اول برویم نجف و مستقیم برویم حرم امام علی.

اصرار می‌کند.

می‌گویند باشد.

می‌رود تنبک را برمی‌دارد.

می‌گویند تو که ترک کرده بودی!

می‌گوید یک عمر برای همه زدم، بگذار یک بار هم برای علی بزنم!

 

به نجف می‌رسند. در راه حرم دست بر تنبک می‌گذارد. می‌زند و آهنگین می‌خواند: «اومدم که برنگردم.»

به ضریح مطهر می‌رسد. جان می‌بازد. دیگر بر نمی‌گردد!

 

علی ...

 

نمی‌دانم تا کی باید بر تصویر بارگاهش نگاه کرد و آه کشید. دوست دارم یک بار هم که شده ماه رمضانی آنجا باشم. نه برای طلب نیازی یا حاجتی، همین که فقط آنجا باشم، همین.

 

/ 13 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حسين

همه را راه دهی و مرحمت کنی ....

مدیر تازه کار

سلام... مهم اينه که اول ايمان داشته باشيم... که هنوز خيلی ها ندارن... و گرنه هر وقت که کاری رو شروع می کنيم با يا علی ست

صبا

سلام خیلی قشنگ بود ای کیش می شد همه لوطی صالح باشیم

فاطمه

چقدر جالب....اشکمو در اورديد...خدا بيامرزتش...

بهرنگ

علی جان پايدار باشی.........

دینا کاویانی

سلام و خیلی ممنون از لطفتون واقعا خیلی خوشحالم کردید.

یک مرد

ما را از خود بی خبر نگذار برادر. کجايی؟

CARLOS

درود، شايد دوست نداشته باشی من بدنام اينجا بيايم و چشمان پليد من بر نوشتارت نگذرد! و هزاران ... هرآينه من همواره می آيم و می بينم و می خوانم اگر آموختنی ای باشد مياموزم و می روم... درباره ی اين نوشتار و نوشتار پيشين اندکی بينديش، من در اينها دوگانگی ديدم! نه تنها دوگانگی، که سستی به باورها و بودن تنها بر پرده ی پندار! اميدوارم در راه شناخت هر روز آزموده تر از ديروز باشی، بدرود

nima

سلام دوست قديمی! حالت چطوره؟ از اينکه ديدم هنوز می نويسی خيلي خوشحال شدم. من صاحب وبلاگ عصر جديد هستم که بهم پيوند داده بودی. مدتيه که وبلاگ جديدی دارم اما اون قبليه رو هم گاهی به- روز می کنم. مدت هاست ایده ای به ذهنم رسیده بسیار جالب و در حال تحقیق در موردش هستم. اگر به مقاله ای مبدل بشه اسمش خواهد بود < سادگی و پیچیدگی >. سعی دارم بیان کنم که پیچیدگی حیات بشری به نوعی سادگی و بساطت به معنای تنک مایه گی در افراد انسانی منجر میشه. به همین خاطر متوسل شدم به اصطلاحات کلی نگری و جزئی نگری و یاد مطالب شما در این مورد افتادم و هومیوپاتیست ها و انتقادشون از پزشکی مدرن. حالا اومدم مطالب و مقالات شما رو در این زمینه ذخیره کنم تا بخونم. لطفآ اگر جای دیگه ای مفصل تر مطلب داری یا مقاله دادی یا از کسان دیگه دیدی آدرس اونها رو برای من بفرست. ممنون می شم.

nima

در مطلب طبيعت و کل نگری ديدم که اين نوع ديدگاه رو ديدگاهی طبيعی دونسته بودی و پیامبران رو بهره مند از این نوع دیدگاه. خواستم بگم اتفاقآ در صدد هستم نشون بدم چطور دیدگاه معنوی نوعی کل نگریه. ميشه با استناد به متون کهن مثل تورات نشون داد که روحيهء معنوی همواره در مقابل پيچيدگی ای که منجر به جزء نگری ميشه مقاومت کرده. حتی میشه بر این اساس زوال شهود وحیانی و قابلیت تفآل غیبی رو در بشر توجیه کرد.