236- مستند 5

 

دیشب داشتم برنامه مستند 5 را نگاه میکردم.

موجودات بسیار شگفتانگیز درون آب، کوسههای 6متری که فوکهای بزرگ را با یک حرکت میبلعیدند، پنگوئنهای امپراتور که یکسومشان  شکار فوک میشدند و دیگر هرگز  جوجههایشان را نمیدیدند، دسته‌های بزرگ ماهی، روش خلاقانه‌ای که دلفین به کمک آن به کنار ساحل می‌آمد و ماهی‌های کوچک را صید می‌کرد، همکاری مارماهی و شاهماهی برای دستیابی به غذا، ستارههای دریایی بزرگ به قطر یک متر، اسب آبی بسیار کوچکی به طول 2 سانتیمتر که هیچ تفاوت ظاهری با مرجان نداشت ...

گاهی بعد از دیدن این برنامهها فکر میکنم با دیدن بسیاری از برنامههای دیگر چقدر به چشمم و وقتم ستم کردهام و چقدر حیف است چشم آدمی به چیزهایی به جز زیبایی‌های آفرینش نظاره کند و چنین می‌اندیشم که افرادی که زندگیشان را صرف شناخت اسرار آفرینش میکنند چه بزرگ و ارزشمندند.

*

واقعا چرا دیدن برنامه‌هایی درباره موجودات زنده تا این حد جذاب است؟

 

/ 8 نظر / 4 بازدید
محمد

هميشه بايد چيزهای منفی هم باشند تا قدر چيزهای مثبت دونسته بشه. اينم يه منطق مافوق خوش بينانه به لزوم وجود برنامه های بی محتوی در صدا و سيما

سوفی

فکر میکنی اگر اون موجوئات هم یک روز دارای عقل و شعور بشن و زندگی انسانها رو تحت نظر بگیرن همینقدر شگفت زده میشن یا .....؟

راه میانبر

به نظر من، تمامی موجودات عالم دارای شعور هستند و فکر میکنم به اندازه کافی هم از بزرگی بعضی انسانها در شگفتند و هم از جهالت یا کوچکی بعضی دیگه.

رويا

راستی گفتين اسبه شکل مرجان بود يا مرجانه اسب بود؟

رويا

همه موجودات زنده؟!...

خاطرات يک مدير

سلام خوشحال می شوم نظر شما را در مورد مطلبی که نوشته ام بدانم!

رضا

چون اغلب ما انسانها فکر می کنيم که تنها ماییم که حق زندگی داريم و تمام مخلوقات دیگر خداوند عظیم مطلقاْ و دربست باید در اختیار ما باشند.

همطناب

ما كه تلويزيون را براي برنامه هاي مستند و فرهنگي اش نگاه مي كنيم. من و همسرم تمام اونچه را كه داريم مديون طبيعت، كوه و محيط زيست هستيم و بنابراين طبق تعهدي كه داريم بخشي از زندگي مون تلاش براي حفظ آنها بوده و هست. فاينما تولوا .... وجه ال..