143- مورچه و یگانگی

از زندگی انسان‌های بزرگ گاه سخنانی نقل می‌شود که شاید در نگاه اول قابل باور نباشد.

مثلا می‌بینی که علی بزرگ (ع) می‌‌گوید که حاضر نیست در برابر گرفتن حکومت، پر کاهی را از دهان مورچه‌ای به ستم برگیرد. (گفتن این جمله بسیار ساده است. ولی این را مقایسه کنید با بسیاری از افراد دور وبر خودمان که حکومت که سهل است، برای یک درجه ارتقا، سهل است، برای نشاندن یک لقب پشت اسمشان، سهل است ... برای خوردن یک قاشق غذای چرب‌تر در یک میهمانی یا عروسی حاضرند هر زبونی‌ای و کثافتی و دغلکاری را تحمل کنند و از فروریختن جهانی تا شکستن دل کودکی را (که آن نیز جهانی است بزرگ) مرتکب شوند یا شخصی را، گروهی را، شهری را، ...، جهانی را قربانی نمایند.

می‌گویی او علی بود. می‌گویم هرکه بیشتر به مرکز یگانگی عالم پیوند می‌خورد بیشتر این ویژگی‌ها در او بارز می‌شود. از یکی از پیروان راستین امام نقل می‌شود که پس از چله‌نشینی در کوهی به شهر بازمی‌گردد و ناگاه می‌بیند مورچه‌ای به همراه اساس مختصر خود به شهر آورده. دوباره پیاده به کوه می‌رود تا مورچه را به محل زندگی خود برگرداند. (من و تو که حتا زحمت فکرکردن به چنین کاری را نیز به خود نمی‌دهیم.)

آن کس که با یگانه عالم نزدیک‌تر است، چیزی جز او نمی‌بیند. امکان ندارد کسی ادعای توحید کند و نسبت به تمامی موجودات عالم، رفتاری در خور و شایسته احترام نداشته باشد. به سنگ و خاک و حشره و گیاه و حیوان و ... ابراز محبت و احترام نکند ... (هرچند که چنین اشخاصی، دشمنی و دوستی‌شان نیز باز بر مبنای توحید و یگانگی است.)

بنابراین چه دور است آن کسی که ادعای دین و ایمان می‌کند و اهمیتی برای حقوق دیگران قائل نیست. چنین کسی را چه به دم‌زدن از خدا؟ اگر مجنون باشی، خود لیلی، لباس لیلی، حتی کوی لیلی، چشمه‌ای که لیلی از آن آب برمی‌گیرد، همه و همه محترم و مقدس می‌شوند و مگر چیزی هست که رنگ و بوی لیلی در آن نباشد؟ مجنون نیستیم!


پارسال همین روزها:
آب، آب نیست! (داروهای هومیوپاتی) 3-1-83
میان‌بر آموزش کامپیوتر می‌دهد! 10-1-83

/ 8 نظر / 4 بازدید
ali

سلام عيدت مبارک

tfahimeh

همه موجودات تسبيح او را می گويند...

صدری زاده - مقالات

گفته بودم چو بيايی غم دل با تو بگويم / چه بگويم که غم از دل برود چون تو بيايی / شمع را بايد از اين خانه برون بردن و کشتن / تا که بيگانه نبيند که تو در خانه ی مايی / . . . / تو بزرگی و در آيينه ی کوچک ننمايی . . .

سينرژي

کوه و دریا و درختان همه در تسبیح اند ... نه همه مستمعان فهم کنند این اَسرار ... آفرینش همه تنبیه خداوند دل است ... دل ندارد که ندارد به خداوند اقرار ... خبرت هست که مرغان سحر می گویند ... کآخر ای خفته سر از بالش غفلت بردار ...

حسين

و چه زيبا می‌گويی ای مرد. در تاييد گفته‌ات در مورد مجنون و کوی ليلی ناگاه به ياد اين گفته افتادم که: پای سگ بوسيد مجنون، خلق گفتند اين چه بوده است. گفت اين سگ گاهگاهی کوی ليلی رفته بود.

zinab

سلام! خدايی من خيلی مخلص امام علی و هر چی آدم آزاده تو دنيا هست هستم ولی عمرا اين داستان مورچه رو اور نمی کنم از نظر من حرف کاملا بی ثبات و بی پايه ايه مث اکثر احاديث که جعلی هستن و واقعی نيستن و ساخته ذهن دوستان نادان و دشمنان دانا هستند! به من هم سر بزن

راه میانبر

سلام. از پیام شما سپاسگزارم. بین دوستان بنده هستند افرادی که نظیر این احترام رو درباره موجودات زنده انجام می دن. نمی دونم چرا باور نکردید. شاد و پیروز باشید.