491- Teamwork

این پروژه‌ی سنگینی که در محل کار داشتیم در کنار همه دردسرهایش و تا دیروقت سرکارماندن‌هایش، مرا به یاد دوران خوش دانشگاه انداخت که در گروه‌های مختلف علمی و روزنامه‌ها و مجلات دانشجویی چه خالصانه و چه عاشقانه، کار می‌کردیم و گمان می‌کنم آن گروه‌ها مصداق واقعی «کجایند مردان بی‌ادعا» بود. اکنون به جز من که ترجیح داده‌ام بیشتر یک معلم-مدرس باقی بمانم، بیشتر آن دوستان هریک برای خود مدیری و مدیر کلی و استاد دانشگاهی و معاون وزیری و مسوول پروژه ای ... هستند. بهترین تجربیات من، حاصل همان تجربه‌های کار تیمی (Teamwork) است. آشنایی با بهترین دوستانم، کسب بهترین تجربیاتم، تغییراتی که در شخصیتم به وجود آمد ... همه وام‌دار همان دوران است.

*

نکته‌ی دیگری که باز، مانند همیشه، در این پروژه لمس کردم، تعداد کم افراد عمل‌گرا و تعداد زیاد افراد شعاردهنده یا فرصت‌طلب است. خیلی دوست داشتم که در پروژه‌ای کار کنم که افرادی غیر ایرانی آن را مدیریت کنند تا بفهمم آیا این مشکل در همه‌جاست، یا این که ویژه‌ی ما ایرانی‌هاست؟ همیشه افرادی هستند که هیچ طوری حاضر نیستند کار را زمین بگذارند و همیشه تعداد بسیار زیادی هستند که درکی از احساس مسئولیت و وجدان کاری ندارند.

 * Teamwork یا کار تیمی که کار گروهی هم ترجمه شده، اصطلاحی است که ترجمه‌ی فارسی مناسبی برای آن سراغ ندارم. چرا که واژه‌ی «تیم»، مفهومی برتر از «جمع یا گروه» دارد. برای مطالعه بیشتر می‌توانید به کتاب «پنجمین فرمان» مراجعه کنید.

/ 6 نظر / 7 بازدید
ناصر

اول این که شکسته نفسی نفرمایید خیلی ها از خدایشان است در شرایطی که شما دارید معلم و مدرس باشند قضیه مرغ همسایه و اینها نشوذ دوم این که جواب سوالی که در بند دوم آورده اید را ندادید من هم کنجکاوم بدانم مشکلی که گفتید در بین مردم ملل دیگر به چه صورت است؟ سوم این که وقت کردید از محتوای پروژه تان برایمان بنویسید البته اگر محرمانه نباشد

امیرعلی

سلام. در جواب سوال دوم "ناصر" خان فرموده اید که خودتان هم جواب را نمیدانید. من متوجه نشدم.و یعنی در این پروژه، همه همکاران ایرانی بودند؟

دکتر باران دوست

سلام از توجهتان به موضوع کارتیمی خوشحالم پاینده باشید باران دوست

از سرزمینهای دور

به جرات می تونم بگم بیش از نیمی از آنچه که در محل کارم به دردم می خوره و کارم رو راه میندازه، چیزهائیه که توی کارهای تیمی دانشجوئی از دوستای خوبی مثل شما یاد گرفتم... وقتی توی محیط کار یا جامعه، افرادی رو می بینم که ساده ترین اصول کار تیمی رو نمی دونن یا حتی نمی تونن درک کنند، بیشتر می فهمم چه چیزهای ارزشمندی رو اون روزها یاد گرفتم، بدون اینکه متوجه باشم...

شادمهر

بله درست گفتي. چه شبها كه براي برگزاري يك سمينار تا صبح بيدار نمانديم. شماره هاي اول سامانه رو كه خودت يادت هست؟ مجبور شديم چند روزه خدي زرنگار شويم!

محمد

بهتره آرزو نکنیم که اونا هم بد باشن کاش خوب باشن تا حداقل بشه ازشون چیز یاد گرفت