406- اسکار 2010

دیشب 82‌امین مراسم اسکار را از شبکه‌ی FoxMovies می‌دیدم.

جدای از تمام بحث‌های فنی و سینمایی و بزرگ‌نمایی‌های هالیوودی‌ها بر فرش قرمز - که در تخصص من نیست-  و هر 5 دقیقه‌یکبار تبلیغ‌پخش‌کردن FoxMovies که بر روان آدمی سوهان می‌کشید، دو نکته‌ی سودمند به ذهنم رسید که به نوشته‌ی پیشین هم ارتباط دارد.

 

یکی از آن دو، پرهیز از زیاده‌گویی است. در سمینارها و مراسم و جلسات ایرانی (به‌ویژه دولتی) شاید بیشتر از 90 درصد صحبت‌ها به سلام و درود و تعارف و احوالپرسی می‌گذرد. یک به نام خدای ساده‌ی مجری ممکن است ده‌دقیقه وقت مردم را بگیرد و چنین است که در عمل، وقت مفیدی برای موضوعات اصلی سمینار باقی نمی‌ماند.(*) ولی در مراسم دیشب، من ندیدم که مجریان و دست‌اندرکاران برنامه‌ها زیاده‌گویی کنند و این بسیار عالی است.

 

نکته‌ی دیگری که برای من جذابیت داشت بی‌تعارفی و صراحت و «راحتی» افراد در نام‌بردن از دیگران با اسم کوچک و بدون القاب وتشریفات بود که شاید در فرهنگ ما به‌نوعی بی‌احترامی تعبیر شود، ولی افراد را در سخن‌گفتن «راحت»  و بی‌تکلف می‌کند واین نیز بسیار عالی است.

 

(*) علامه حسن‌زاده در کتاب طهارت خود بحثی درباره‌ی طهارت کلام دارند. یعنی اگر آدمی مفهومی را در چند کلمه بتواند بگوید و چندصفحه صرف آن کند، در کلام خود، طهارت ندارد. اسراف کرده است. پاکیزگی زبان یا نوشتار خود را از بین برده است.

/ 8 نظر / 5 بازدید
UB

ممنون که سر زدی- اصلا علی جون کار من یکجور دیگر نگاه کردنه!

میثم

نکته به جايي فرمودید

عبداله

مسئله این جاست اگه در این جا حرف نزنند چه بکنند

رحیمیان

به نظر من کسانیکه رشته تحصیلیشان فنی و مهندسی بوده کمتر دچار اطناب می شوند و مبحث را در کوتاهترین شیوه بیان می کنند، در حالیکه دانش آموختگان علوم انسانی بیشتر به تفصیل رو می آورند. با عذر خواهی از دانش آموختگان علوم انسانی، به عنوان کسی که در هر دو رشته تحصیل کرده است چنین نظری دارم.

رحیمیان

ممنون به خاطر توصیه هاتون در مورد وبلاگ

علی

۱- سلام. ۲- دو هفته است که با این چند کلمه مسرورم ، خواستم که شما هم شریک باشی‌. (تا شکوفه سفید سیب، تازیانه‌ای به دست با د دید، ریخت. نازنین چه زود رنجه میشود) ۳-به نظرم اندازه نگهداشتن نکوست، اگر بتوان از مفهوم طهارت کلام ، اندازه نگهداشتن ،را هم بیرون کشید. ختم کلام : مخلوطی از دو فرهنگ کلامی ، ربط زیادی هم به ادیب یا خطیب یا مهندس بودن نداره،Embarassed تا بعد، دست خدا به همراهت.

امیرعلی

سلام علیکم! یادم هست افتخار بعضی ها -از هم رشته ای ها مان- 2 ساعت صحبت کردن راجع به "هیچی" بود!... چه بی طهارت بوده اند! .... فرمودید علامه حسن زاده، یاد حکایتی از ایشان افتادم!خالی از لطف نیست عیدانه برایتان ذکر نمایم: یک روز سر در قم، ماشین یکی از طلبه ها روشن نمی شده است. ایشان هم از دوستانشان کمک می خواهند که ماشین را هل بدهند! می توانید حدس بزنید که چند طلبه جوان با چه هیاهو و سروصدا و خنده ای این کار را خواهند کرد! علامه متعجب از این سر و صدای سحرگاهی، از خانه بیرون می آیند(یا از پنجره نگاه می کنند) و می پرسند که قضیه چیست؟ یکی از طلبه ها می گوید: حضرت استاد! ماشین هوا گرفته و روشن نمی شود! علامه می گویند: عجب! پس با ماشین هم "هوی" می گیرد! ... عجب! پس ماشین هم وقتی "هوی" بگیرد، روشن نمی شود! ..... خدایی ما هم خیلی "هوا" گرفته ایم ها! کاش یکی هولمان دهد روشن شویم!

ناصر

به نظر من یک نمونه دولتی بودن رو در اینجا هم میشه دید. اونها جشنواره شون غیر دولتیه و آدمهای غیر دولتی میان و حرف اصلی رو میزنن و میرن و جایزه رو هم بیشتر بر پایه ارزش هنری و فنی یک فیلم میدن هر چند امکان داره به خاطر نظر حاکمیتی دولت و یا نزدیکی نظر متخصصین به دولت یک جایزه هم دقیقا با معیارهای تخصصی جور در نیاد ولی تو کشور ما جشنواره دولتیه و آدمهای دولتی میان و کلی حرف بیربط میزنن (به قول عبداله چون جای دیگه ای ندارن) و بعد هم کلی جایزه بی تناسب میدن که هیچ ربطی هم به نظر متخصصین و انتخاب مردم نداره ببخشید طولانی شد