۸۱- محرم

محرم است!<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

و من در ازدحام اين جمعيت‌ها و دسته‌ها، كمتر چيزي را مي‌بينم كه در جستجوي آنم.

 

آري! بسيار ساده است از حسين دم‌زدن و برايش اشك ريختن. اين طوري هم دلت را خالي‌ كرده‌اي و هم بهره‌اي و اميد به پاداشي و خلاصه، كار خيري. مي‌تواني تا صبح بيدار بماني و چادري علم كني و غذايي بپزي و روزها بر سر و روي خود بكوبي. اما دشوارترين بخش اين است كه بفهمي چرا هر روز عاشوراست و همه‌جا كربلاست. اين بخش است كه جرات و همت و شهامت و دانش و عزم راسخ به بلنداي عمر مي‌خواهد كه بسياري، با پاك‌كردن صورت مساله، با سالي يكي دوبار بر سر و روي زدن و گريستن، آن را دور مي‌زنيم. براي حسين، به مدت چند روز اشك ريختن، بسيار ساده‌تر از عمري «مرد» زيستن است. طبيعتا گزينه اول را انتخاب مي‌كنيم. (موافق، گزينه اول را انتخاب مي‌كند و مخالفان هم گزينه اول را نقد و تحليل و رد مي‌كنند! به هرحال خيلي ساده‌تر است!) و اينجاست كه نمي‌توانيم كسي غير از خود را ملامت كنيم. در درجه اول، تقصير از خود من است!

 

نمي‌خواهم اخلاص مردمان را زير سوال ببرم. خواننده دائمي اين وبلاگ بايد بداند چه مي‌خواهم بگويم. جمع‌آوري پول و هديه و انواع كمك‌ها و ابراز همدردي –مثلا در فاجعه بم- بسيار راحت است و همه ما نشان داديم. اما آنجا كه بايد كاري كرد كه اصولا زلزله چنين خسارتي به بار نيايد، همه كور و كر مي‌شويم. تهيه برنامه هفتگي نقد و بررسي دوآتشه براي بررسي يك شوت از راه دور و بررسي نكات باريك‌تر از مو در خطابودن يا خطانبودن يك حركت (آن هم فقط در فوتبال) بسيار ساده‌تر از نقد و بررسي اين است كه چرا بيش از سيصد نفر هم‌وطن –عمدتا باز هم محروم و روستايي- در يك فاجعه راه‌آهن در دم كباب مي‌شوند! «ما» مردماني سهل‌انگار، راحت‌طلب و خودخواهيم. «از ماست كه بر ماست.» زمان ساختن ساختمان، زمان بررسي و كنترل كار ... هرجا كه صحبت از حركتي دائمي و اثرگذار و زاينده است با يك «ولش كن» ساده، همه‌چيز بر باد مي‌رود. چرا كه احساسات انساني را در چندروز بروز دادن، بسيار كم‌زحمت‌تر و راحت‌تر از هميشه درست زيستن و مراقب بودن است كه مبادا كاري كني كه فاجعه‌اي به بار آيد.

/ 30 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
mahlagha

در مورد وبلاگتون و کمکهاتون تعریف زياد شنيده بودم...ديروز بلاخره سر زدم...درست بود

نوشی

صداقت در نوشته تون موج ميزد...

آموزشگاه علوم كشاورزي سبزايران

با سلام و خسته نباشيد به خاطر سايت جالبی که طراحی کرده ايد. سايت سبزايران به آموزش و اطلاع رسانی در مورد گياهان داروئی، پرورش قارچ خوراکی و... می پردازد. به من سر بزن و نظرات خود را بنويس

Solh

۸ مـــــــارس ٫روز جهـــــــــانــــــــی زن را گـــــــــرامــــــی ميــــــداريــــــم.

Mitra

بيا بخون و بشناس

گانت

سلام و مخلص . خدمت شما عرض کنم من که خودم حسين هستم نفهميدم علم به کتل ؛ علامت به نخل ؛ دسته به زنجيرو قمه ؛ زنجير و قمه به عزاداری و به خيلی چيزهای ديگه چه ربطی می تونه داشته باشه. چه برسه به ديگران ... راستی از کمکهاتان کمال تشکر را دارم .اگه يه روزی اومدی و ديدی وبلاگ من کمی شبيه وبلاگ تو شده نگران نباش چونکه ميگن چی ........ دوقلوهه!!!